První zrádce (2019)

Čekal jsem víc. Spousta postav, o kterých prakticky nic nevím, takže mi jsou ukradené. Soudní spor, který vypadá spíš jako show, kterou nikdo ze zúčastněných nebere vážně. Spousta křiku. A nejspíš jsem se nakonec měl dojímat, že titulnímu mafiánovi bývalí kolegové vyvraždili rodinu. Dlouhá rekonstrukce skutečného případu je nakonec mnohem méně zajímavá než většina fikce na dané téma.

Mžitky (2016)

Andrzej Wajda nepatřil do starého železa ani v devadesáti. Smekám! Zápas o uměleckou integritu s tupou masou papouškující stranické doktríny se určitě nedal vyhrát, ale někteří umělci ho prostě nedokázali vzdát. Jednoho takového výborně ztvárnil Bogusłav Linda, a ani to není tak plakátově jednoznačný hrdina, jak jsem se obával. Druhou nejdůležitější roli podobně bravurně zvládla Bronislawa Zamachowská, a mně přišlo, že perspektiva tohoto světa z pohledu dcery je ještě větší síla, než osud samotného malíře.

Návštěvníci (2022)

Všude je to stejné. Ani Norům se 100 let staré smlouvy nehodí. Špicberky sice na první pohled vypadají jako ideální působiště pro sociální antropoložku, ale film zdejší problémy jen lehce nahodil a hodně zjednodušil. Longyearbyen je opravdu místo jako z jiné planety, takže film za vidění určitě stojí. Jenže nejsilnější národnostní menšinu tu tvoří Rusové, o kterých v dokumentu nepadla ani zmínka. Takže opět politika, jen z druhé strany. Tak ať si filmaři nenamlouvají, že jsou lepší.

Šťastně až na věky (2022)

Časosběrná dokumentární sonda do podob vztahových modelů současné doby. Protagonistů je řada, a to ještě počet možností není úplný. Přitom některé případy vypadají od začátku neupřímně (tedy, že si protagonisté sami něco nalhávají, a pak o tom ještě chtějí přesvědčit režisérku a nakonec i diváky). Alternativní modely mohou zřejmě uspokojivě fungovat jen od základu alternativním lidem (viz otevřený vztah). Vztahová specialistka Jana Počtová odvedla opět dobrou práci, takže i s úctou k lidem, kteří si nechali takto nahlížet do soukromí, zaokrouhluji nahoru (70%).

Soumrak mrtvých (2004)

Ve své době originální romantická komedie zasazená do zombie epidemie. Edgar Wright se Simonem Peggem dobře propracovali scénář, takže film přes několik krvavých scén vlastně nepřestává být v první řadě komedií. Je to humor britský, a často i dost černý. Zábavná hororová komedie.

Stop time / Zastavený čas (2023)

Civilnější pohled časosběrnou metodou na dva roky covidových zákazů a omezení. Herečka, zpěvačka, kněz, kavárník a provozovatel skiareálu jsou dobře vybraní protagonisté. Sice mi přišlo, že Tomáš Halík měl ve výsledném sestřihu méně prostoru, ale na druhou stranu ho situace existenčně neohrožovala. David Čálek odvedl velmi dobrou práci. Jeho dokument je sice trochu ve stínu Velkého nic, ale za pozornost také stojí.

Železní bratři (2023)

Pokud na to půjdete jako na wrestlingový film, je tu vysoká pravděpodobnost, že vás výsledek zklame. Sean Durkin sice dokáže s přehledem natočit pořádnou mlátičku, ale evidentně ho na příběhu rodiny Von Erichů zajímalo něco úplně jiného. Konkrétně jaké je to vyrůstat v železném spáru otcových nenaplněných ambicí a jak obtížné je vykročit z takto omezeného životního ringu ven. Přes obdivuhodnou muskulaturu Zaca Efrona je to hlavně psychologické drama od nezávislého studia. A jako takové funguje výborně.

Ona (2013)

Téměř dokonalá sci-fi romance, kterou jsem viděl s desetiletým zpožděním v době, kdy už skoro přestává být sci-fi. :-/ Výborně napsaná a dokonale promyšlená. Joaquin Phoenix je tradičně výborný, Scarlett Johansson po zásluze sbírá ceny (a já si díky ní film přidávám na seznam titulů, které nikdy nechci slyšet s dabingem). Ale výborné (a skvěle obsazené) jsou i vedlejší postavy. Nicméně pořád mi k dokonalosti něco schází (90%).

Angry Birds ve filmu (2016)

Myšlenka, že film na rozdíl od hry potřebuje děj, je správná. Ale hodinová expozice? To už je opravdu nuda. Pak sice přijde epická bitva, ale z mého úhlu pohledu už bylo pozdě.

Humr (2015)

Něco jako bizarní romantický thriller natočený s klinicky chladným odstupem. I herci hrají všichni podobně odosobněným způsobem, takže to vypadá opravdu divně. Jako všechno ostatní: použití úryvků klasické hudby či použití komentáře, aby zopakoval dialog, který jsme právě slyšeli. Ale rozhodně je to dost originální dystopická satira (existuje vůbec takový žánr?).