Labyrint (2015) (seriál)

Komentář po pilotu. V měřítku kriminálních výtvorů ČT se jedná o jasně nadprůměrnou záležitost. Langmajer má charisma a hraje přirozeně jako v čechách málokdo. Ostatní herci nevadí a Jiří Strach si ohlídal, aby se neobjevil nějaký do očí bijící ochotník, což u ČT není vůbec samozřejmostí. Řemeslně je to celé o level výš než bývá zvykem s jednou výjimkou. Hudba je taková rutinní břinkačka z ČT skladu, která by snad ani nevadila. Co mě ale rušilo dost, je její necitlivé a nadbytečné využití a její jednotvárnost. Originální úvodní znělka se povedla a celkově se jedná o koukatelnou zábavu.

Bojovník (2015)

Promarněný pokus o přímočaré boxerské melodrama ve stylu: sláva - držkopád - zmrtvýchvstání. Trocha matematiky: Jake Gyllenhaal (5*), Forest Whitaker(4*), Kurt Sutter (1*), Antoine Fuqua (2*). 12/4 = 3 (*).

Phenomena (1985)

Argentovi nadržuju a promíjím mu úplně všechno. Vnímám ho jako génia, kterej se nikdy nezajímal o techniky režie, psaní scénáře, kvalitu herců a další maličkosti. Prostě to tam mastí jak to jen jde, protože nemůže jinak a pro mě je to neuvěřitelně šílená jízda s Goblinem.

Jonathan Strange & Mr. Norrell (2015) (seriál)

Dokonale technicky vypiplané fantasy se skvělým castingem z něhož vyčnívá Bertie Carvel. Atmosféra viktoriánské Anglie dokonalá. Bohužel, to co jiní uživatelé zde vyzdvihují, to urputné držení se literární předlohy, mi vůbec nesedlo. Místy to vypadá, jakoby herci drželi v rukách původní text a jen ho odříkávali. Tenhle respekt k předloze škodí i v závěrečných dílech, kdy graduje děj a podle mého se tam moc nepovedlo převést literaturu do filmového média. Kvalitu uznávám, ale dost často jsem se nudil a rozhodně možné pokračování vynechám.

Derek (2013) (seriál)

Seriál předkládá silně zkreslený pohled na stáří a "jinakost" obecně. Zpochybňuje ustálený kult mládí, krásy a dravosti, který v konečném důsledku dělá většinu společnosti vyčerpaně nešťastnou. Gervais místy vypadává z autistické role a hlavními nenápadným hvězdami seriálu jsou pro mne Karl Pilkington a Kerry Godliman. Přes tyto výhrady se jedná o mojí srdcovku, kterou si pouštím opakovaně, tak trochu jako psychoterapeutickou pomůcku. Pokud občas cítím, že se mi v hlavě životní hodnoty rozpadávají, pouštím si právě Dereka. Zároveň je tahle TV řada důkazem, že kvalita není o penězích na realizaci, ale o talentu. Tím přestávám omlouvat průšvihy ČT.

Narcos (2015) (seriál)

Komentář po čtyřech epizodách. Bez debaty jeden z nejlepších seriálů posledních let. Důraz na autenticitu prvořadý. Pocit, že sleduju dokument, téměř nonstop. Trochu provinile nedávám za 5*, protože odstup tvůrců je tak velký, že jsem ve finále neměl komu fandit. To, po čem jinde zoufale volám, je tady předkládáno v takové míře, že se mi to zase nelíbí. Ach jo.

Doktor Martin (2015) (seriál)

Komentář po pilotu. Od absolutního průšvihu to zachraňuje Donutil. Nekvalitně napsané postavy a vlastně celý scénář mi připomenul Troškův Kameňák. Hlavní linie příběhu bude asi o asociálním doktorovi, který si nakonec ten mikrosvět bizardních beskydských postaviček zamiluje. Je to prokládáno desetiminutovými anekdotami, o kterých si tvůrci myslí, že herci musí křečovitě přehrávat, aby byla legrace. Oddanému divákovi ČT se to asi bude líbit. Pro ty, kteří si vybírají ze současné světové produkce je toto dílo ztrátou času. Po 4. dílu ubírám jednu hvězdu a definitivně končím s tímhle křečovitým průšvihem. Pan Petr Zahrádka by měl odejít někam do neznáma a už se nevrátit.

Instinkt (1999)

Hopkins jako vyšinutej típek vydělal a gorily taky zabraly. Takže se někdo rozhodl tuhle kombinaci spojit a vydělat dvojnásobně. Možná to byl slibný námět, kdyby ho nezpracovala do scénáře a režije třetí liga. Ani Hopkins neudělá z céčka áčko.

Den před krizí (2011)

Komorní drama popisující první okamžik "Velkého finančního třesku" roku 2008. Film o odpovědnosti, kapitalismu, demokracii a taky o tom, že jitrnice své jíme, přitom prase nezabíjíme v nevědomosti své, tolik příjemné. Zjednodušené je to tak akorát, abych pochopil i já, ekonomický analfabet. Parádní sestava - Spacey, Bettany, Tucci, Irons, dělá z filmu jedinečnou záležitost. Chandor si svou režií i scénářem zasloužil mou dlouhodobou pozornost.

Láva (2015)

Žádná řachanda, je to jen o pocitu a náladě, která vám způsobí úsměv anebo ne.