Bílý Bůh (2014)

Pre mňa absolútne otrasný film, s logikou pod psa a scenárom ktorý hádam písal jeden zo štvornohých "hercov". Režisér zrejme pristupoval k tomuto filmu ako ja k baleniu spacáku, snažil sa vtesnať do 2 hodín záplavu myšlienok a emócií, ktoré však vďaka hroznému scenáru na seba nenadväzovali a vytvárali hrozivú pseudohlbokú znášku hovadín. Scéna s "dospievaním dievčaťa" sa zjavila uprostred ničoho, práve keď bola "reč" úplne o niečom inom. A na polícii keď jej otec podá ruku a hneď na to sa rozplače? Ako je možné, že Lassie nevie trafiť domov hneď na začiatku, ale po hodine úmornej a nezmyselnej stopáže sa vráti ako Pes Baskervillský, vyťuká si kód na dverách (zrejme) a roztrhá zlú pani od vedľa? Skrátka a zhola, veľká blbosť. 1 hviezdu dávam kvôli hudbe, výbornej kamere a nevídanej práci so psami (Ja nedokážem prinútiť svojho psa aby obsedel na mieste, nieto ešte takéto doslova krkolomné kúsky). 20%

Samba (2014)

Tvorcovia Nedotknuteľných obstáli v ťažkej úlohe priniesť film, ktorý by ich nezahanbil po obrovskom komerčnom úspechu ich predchádzajúceho majstrovského diela. Samba je tragikomédia so sympatickými hercami (najmä výborný Omar Sy), ktorá ukazuje život imigranta s dobrým srdcom. Musím vyzdvihnúť humor, ktorý až na jednu scénu (kúpa preukazu pre Sambu a Walida) rozosmial všetkých divákov v kinosále. Taktiež odkaz filmu, že nie každý imigrant je zločinec a zlý človek, je fajn. Vytknúť sa dá nedostatočne prehĺbenie vedlajších postáv Walida a Manu, ktoré by film jednoznačne oživili. 80%

Bez kormidla (2014)

Veľmi príjemný film, ktorý nám pripraví dosť slušnú peripetiu. Žiaľ slabinou sú herci, najmä A.Yelchin, ktorému stvárnenie zhrbeného a ublíženého chalana nepristalo. L.Fishburne to zvládol až na scénu s autobusom, kde som mu veľmi neveril typický černošský pucung žene. Ozaj a Selena Gomez! Tri nástupy na scénu a trikrát to bola katastrofa. Napriek tomu hudba vynikajúca (pri poslednej piesni od Sama mi behali zimomriavky po chrbte), nápad skvelý, myšlienka zaújimavá a emócia silná. Film si zaslúži tých hore svietiacich 70%.

Chraň nás od zlého (2014)

Som trochu sklamaný, pretože som čakal viac. Príbeh dobrý, napätie slušné, avšak nevedel som sa zbaviť pocitu, že režisér použil podobnú koncepciu ako mal film Constantine s Keanu Reevesom: úvodné predstavenie zla, predstavenie drsného "chlapíka so zbraňou" a na drogách závislého exorcistu (rovnaké črty ako Constantine, len v 2 osobách), vyháňanie diabla.....ale to je možno len môj subjektívny pocit. Navyše som sa neubránil úsmevu pri myšlienke, že zlo v americkom filme pochádza z Iraku (nie som USA hater, ale toto by pre nich bolo celkom vďačným sústom). Spojenie s The Doors bolo smiešne a dosť nelogické. Čo viac dodať? Eric Bana je svetlým bodom filmu a ťahá moje hodnotenie hore, scenár veľmi slabý, kamera fajn, finále filmu slabé a trochu klišéovité. 51%