• Romantický

Love (2021)

Ruským komediím moc nerozumím. V tomhle filmu bylo dost dobrých myšlenek, které vyzněly do ztracena. No, jako valentýnská komedie asi jo - neurazí, ale ani nijak nenandchne.

Jarik (2007) (TV film)

Silný film s opravdu nečekaným závěrem. Chlapec ztracený ve velkoměstě naráží při svém hledání rodičů na lidi hodné i zlé, lhostejné, dobrosrdečné i prospěcháře, kterým je osud druhých lhostejný. Úžasný výkon sedmiletého Maxima Kolesnikova. Doporučuji shlédnout.

Ja ljubiť těbja budu, možno? (2017)

Tenhle one woman projekt by nikdy nemohl vzniknout, kdyby autorka měla dostatek sebereflexe. Není to drama a není to romantické, je to jen trapné. Pokus natočit celý film ve verších básníka E. Asadova možná byl dobrý nápad, ale realizace se nepovedla. Herci se s tím viditelně rvali, chyběly jakékoliv emoce.

KARAntin (2021)

Tenhle film je důležitým sdělením lidstvu. Je hodně netradiční a inovátorský nejen co do zpracování, ale i pokud jde o myšlenky vyslovené nahlas. V hlavní roli A. Belyj, kterého si vážím nejen jako skvělého herce, ale i jako člověka. Člověka, který opustil pohodlný život v Moskvě a na protest proti útoku na Ukrajinu se v r. 2022 přestěhoval s rodinou do Izraele. Začít znovu v cizí zemi v 50 letech, to není lehké rozhodnutí... Velmi dobrý výkon podal ve své první velké roli i Alexandr Obmanov, který tu, bůhví proč, není vůbec uvedený. Celkový dojem z filmu mi kazila nepříjemná kakofonie zvuků, kterou jen stěží dokážu nazvat hudbou. Bohužel často přehlušovala hercův monolog, takže mu nebylo rozumět. Diana Ringo je možná multifunkční žena, mix zvuku ale přece jen měla přenechat profesionálům. Svůj výjimečný projekt si tím poněkud pokazila. Ale i tak smekám... A doporučuji.

Ocelový motýlek (2012)

Vyjadřovat se k ději snad ani nechci. V titulcích bylo,že je film podle skutečných událostí a to je děsivé. Policisti použijí jako volavku při pátrání nezletilou z děcáku? To je snad i na Rusko přes čáru... A pachatel? To je už úplně mimo moje chápání. Naštěstí to není typická krimi, spíš film o tom, co dělá s lidmi absence lásky. Čuma by se pro trochu lidského tepla nechala zabít, Chanin si lásky v dětství nejspíš taky moc neužil, proto je neschopný projevit byť jen špetku sympatií. Celý film vlastně táhnou dva herci a oba jsou skvělí. Darja Melnik je tak uvěřitelná, jako by opravdu vyrostla na ulici. Anatolij Belyj výborný jako vždy.

Děti Arbata (2004) (seriál)

Tenhle seriál dlouho nedostanete z hlavy. Nejhorší doba v historii SSSR, rozsáhlé čistky i ve vlastních řadách, vězení a smrt často pod úplně banální záminkou. Studie o tom, co režim a doba udělá s kamarády ze školy, z jednoho dvora uprostřed Moskvy. Skvělé výkony Chamatové, Cyganova, Simonovové, Iriny Leonové a dalších. I ten Šarok v podání Daniila Strachova byl nakonec spíš k politování, i když to byl pěkný prevít. Žít v té době muselo být opravdu hrozné, i jen koukat se na to všechno v seriálu byl silný zážitek. Jsem ráda, že jsem ho mohla shlédnout (i díky tomu, že kdysi byla ve škole ruština povinná).

Vsegda govori "vsegda" 2 (2004) (seriál)

O poznání lepší série, než byla první řada. I tady ale mnohem víc excelují Strachov se skvělou Abramovou, než hlavní dvojice. Bojko se prostě na romantického hrdinu nehodí a Porošina je mi celkově nesympatická. Tím víc, že hraje dost sobeckou, rádoby silnou, přitom stále ufňukanou slepici.

Zvězdočet (2004) (seriál)

Zpravodajské hry tajných služeb sice nejsou mým nejoblíbenějším žánrem, ale co jedna neudělá pro to, aby viděla seriál s Daniilem Strachovem. Nakonec jsem dostala víc, než jsem čekala. Zajímavá hlavní myšlenka, dobrý výběr herců - líbí se mi například tiché, civilní hraní Iriny Leonové, která bůhví proč v seznamu nahoře chybí, přestože hraje jednu z hlavních rolí. Děj je napínavý(dá se na to koukat na jeden zátah), herecké výkony uvěřitelné. Párkrát jsem se neubránila slzám. Rozhodně stojí za shlédnutí.

Anastázie (2003) (seriál)

Vtipné, kolik se tu sešlo arbitrů přes umění. Bylo by poučné podívat se na to, co kdy dokázali oni. Ale k seriálu: když tomu dáš nálepku telenovela a český dabing, je to v našich snobských vodách odpad. Jenže toto je regulerní historický seriál - romance, jaké my točit neumíme. A v tomhle se sešly desítky skutečně dobrých herců, bez ohledu na to, že se jmenují Ivan nebo Nataša. Pro spoustu z nich to byl odrazový můstek k opravdu skvělé kariéře. Je to poctivě natočený seriál s velmi dobrými hereckými výkony Isajeva, Krasilova, Makarského, Klimové či Strachova, v té době ještě ne příliš známých. Ale přiznávám, že líbit se mi začal ve chvíli, kdy jsem se rozhodla pustit si ho v originále. Ty opravdové emoce se totiž, bohužel, ztratily v překladu.

Jevlampija Romanova. Sledstvije veďot diletant (2003) (seriál)

Ruská parodie na všechny ty samozvané detektivy a detektivky, co se motají policistům pod nohy, ale nakonec zázračně vyřeší případ. Alla Kljuka je po celou dobu rozkošně otravná a Žuravljov v roli zamilovaného policajta jako velký plyšový medvěd. Dalo se na to koukat, najdou se i vtipné pasáže. Líbil se mi Andrej Chalimon (Svěrákův Kolja), který právě stojí za řadou vtipných momentů v seriálu. V pozdější době toho už, bohužel, moc nenatočil.