Clickbait (2021) (seriál)

Vynikající krimi thriller se skvěle sázenými zvraty a naprosto nečekaným rozuzlením, které by mě nenapadlo, ani kdybych si každou scénu pouštěl desetkrát. Scénáristé mě nachytali na švestkách, nechal jsem se zlákat falešnými stopami a náznaky. Tohle se vážně povedlo!

Dítě z Parku jehel (2020)

Filmová výzva číslo dvě v karanténě - průzkum světové kinematografie, Švýcarsko. Zatím nejlepší snímek, který jsem měl možnost v rámci virtuálního Das Filmfestu. Neměl jsem tušení o curyšském parku jehel. Nedovedu si představit, kolik dětí kvůli tomu přišlo o rodiče, o klidný život, o obyčejné dětství a dospívání. Tento snímek věrohodně zobrazuje osud jednoho takového dítěte, konkrétně sympatické dívky Mii. Líbí se mi, že film netlačí na pilu a i když divákovi trhá srdce, čeho je svědkem, je mu to postupně dávkováno, nejedná se o naturalistickou stominutovou sekvenci. Film zdobí výkony hlavních dvou hereček a za nejsilnější scénu považuji tu se stíracími losy. Vynikající filmový zážitek.

Ve jménu vlasti - Série 8 (2020) (série)

S tímto seriálem jsem strávil devět let a bude mi určitě chybět. Carrie a Saul pro mě zůstanou výraznými seriálovými postavami, u nichž oceňuji, že ačkoli byly vykresleny v zásadě jako postavy kladné, tak pro dobrou věc dokázaly učinit i mnoho nestandardního či objektivně amorálního. Seržant Brody se do mé paměti vryl stejně tak silně a výrazně. V neposlední řadě oceňuji, že tento seriál dokázal to, co jen tak každý seriál nedokáže, resp. jeho tvůrci - v nejlepším přestat a vše důstojně ukončit.

Bludné kruhy (2020) (seriál)

Minisérie, jež nenabídne příliš radosti a optimismu a od začátku diváka dusí mnohdy až úděsným způsobem. Má to však své opodstatnění a nelze autory za to kritizovat. Bohužel někdo takhle dostane naloženo a nemá šanci zvítězit, i když se snaží sebevíc. Mark Ruffalo předvádí famózní výkon, snad nejlepší v kariéře. Věřím, že jej dvojrole musela totálně psychicky vyčerpat. Zlatý glóbus naprosto zasloužený.

Otec (2020)

Filmová výzva, žánry - divadelní adaptace. Mistrovský výkon Anthonyho Hopkinse - v 83 letech sehrát takový divadelní výstup plný dialogů a mimik znázorňujících a zdůrazňujících absolutní duševní zmatek, si zaslouží respekt, obdiv a ocenění. Snímek je navíc natočen tak, aby byl divák pohlcen tím všudypřítomným vnitřním chaosem, jenž se zarývá silně pod kůži a vyvolává v něm pocity paranoi, schizofrenie, bludů i halucinací. Při tom všem si musí každý klást otázky - kdo je kdo, kde se nachází pravda, která z těch postav skutečně žije či se v okolí Anthonyho vyskytuje a jak to bylo vlastně s druhou dcerou. Tvůrci museli Anthony Hopkinsovi nutně přihrát skvělou herečku, jež zvládne part jeho dcery. Olivia Colman nemůže být špatnou volbou. Konečně jsem mezi těmi Oscarovými snímky nalezl svého osobního favorita, kterému neváhám nasázet plný počet hvězdiček, a kterému budu z celého srdce za pár hodin fandit, aby urval co nejvíce to půjde. Anthony, Olivia a celý tým si zaslouží.

Girls - Série 5 (2016) (série)

Já tenhle seriál neskutečně miluju a mám pocit, že pátá série zatím suverénně vede v kvalitě. Všechno do sebe krásně zapadá a závěrečný díl korunuje celou sérii... Je mi nesmírně líto, že mě čeká už jen jedna série. Jsem zvědavý, jak to dopadne s hlavním kvartetem a mým alter egem Adamem :-D

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Filmová výzva číslo dvě v karanténě - průzkum světové kinematografie, USA. Naprosto kultovní záležitost, kterou jsem desítky let odkládal. Seriál jsem, tedy první dvě série, hltal s nesmírným obdivem a fascinací. A pravděpodobně jsem sledování filmu měl se seriálem lépe časově propojit, takový velký odstup mi určitě neprospěl. Na druhou stranu, seriál se mi natolik vryl pod kůži, že jsem si základní zápletku a vztahy mezi jednotlivými postavami dokázal i dnes živě vybavit. A tak poslední dny a hodiny života Laury Palmerové jsem vnímal možná jinak, než bych je vnímal před deseti či patnácti lety, nicméně jsem v sobě zase vytvořil další možné náhledy na tragicky zavražděnou studentku. David Lynch zůstane navždy originálním a kultovním režisérem, kterého fanoušci budou milovat. A já jsem si asi Twin Peaks šetřil, protože mi zbývalo s Dunou a s ohledem na Lynchovu absenci nových snímků v posledních x letech jsem asi nechtěl přijít o možnost mít v zásobě nějaký jeho film.

Herec (2020) (seriál)

V padesátých letech by asi nikdo z nás žít nechtěl, o tom není pochyb. Dusná, tíživá a depresivní doba, která nenechala nikoho v klidu ani ty, kteří drželi otěže moci. A tudíž každý dělal co mohl podle svého vědomí, svědomí a morální integrity, aby přežil. Stěží někomu něco vyčítat nebo ukazovat prstem, mluvím tedy za sebe, když jsem tu dobu nezažil. Herec tohle temné období naší historie vykresluje věrně a bez příkras. Bylo mi až fyzicky špatně, ale ambivalentně zase až euforicky očima filmového fanouška. Herec je totiž mistrně napsán, natočen a především zahrán - trojlístek Cina, Boková a Maximová jsme považoval na Českých lvech za černé koně, protože kdyby letos nebyla taková konkurence, tak minimálně Cina by musel bodovat. Dlouho tvrdím, že to nejkomplexnější talent a každým dalším počinem to potvrzuje. Neskutečný výkon, smekám, ale smekám přede všemi, poněvadž se mi líbili úplně všichni, i ty nejmenší role.

Jako v bavlnce (2020)

Parádní thriller, u nějž se nedá vydechnout, napínavě jsem sledoval osudy postav od začátku až do konce a málokdy bývám tak ukrutně zvědavý, jak všechno skončí. A jsem nadmíru spokojený. Vlastně se jedná o zvrácené a úchylné vylíčení amerického snu. Rosamund Pike má bezcitné a psychopatické mrchy nejspíš v krvi.

Semestr (2016) (seriál)

Progresivní, moderní, originální, chytlavé a znamenité. Na takový originální počin potřebuje režisér herce, kteří to utáhnou a vsadil na talentované mladé herce. Josefíková a Cina mě osobně potěší vždy v čemkoli a ani tentokrát nezklamali. Eva Josefíková nemohla být ve ztvárnění hloupé Pavlíny přesnější a věrohodnější.