Šarlatán (2020)

Já jsem o panu Mikoláškovi dříve nikdy neslyšel, neznal jsem předlohu a nevěděl, co mě čeká. Byl jsem si ale jist, že spojení Agnieszky Holland a Ivana Trojana nemůže dopadnout jinak než skvěle. Líbilo se mi, že nejde o snímek adorující nějakou osobnost a vyzdvihující pouze jeho pozitiva. Režisérka odkrývá i jeho stinné stránky a jistou vnitřní rozporuplnost. Nejsem si jistý, zda zahrnovala i scénu s koťátky, tu jsem nepochopil a asi jako k jediné mám z celého filmu výhrady. Ve vedlejších rolích excelují Miroslav Hanuš, Juraj Loj a Jaroslava Pokorná. Pro mě druhý nejlepší film roku 2020 po Krajině ve stínu.

Krajina ve stínu (2020)

Nejlepší film Bohdana Slámy, jenž se ale řadě lidí líbit nebude. Těm, kteří jsou prodchnuti naivními ideály o Češích-hrdinech, těm, kteří si neradi připouštějí zradu, zbabělost a kolaboraci za všech režimů a pod kýmkoli a těm, kterým tento film vytáhne kostlivce ze skříně. Já nepatřím ani do jedné skupiny a jsem nadšený, že Bohdan Sláma takový film natočil. Nelze jej totiž upínat ke konkrétní geografické oblasti, části regionu, jedné vesnici a jedné historické události. Je třeba na něj nahlížet z pohledu celé České republiky, resp. Československa a řady historických událostí pohnutého dvacátého století. Oceňuji zejména srovnání dvou časových bloků, které měly však diametrálně odlišné důsledky. Herecky se z mého pohledu vyjímali a zaskvěli Csongor Kassai, Magdaléna Borová, Barbora Poláková a Jiří Černý. K tomu vynikající kamera a černobílá všemu dodala patřičnou syrovost a autenticitu. Neviděl jsem ještě Šarlatána, ale za mě to bude asi český film roku 2020.

Chlast (2020)

Filmová výzva číslo dvě v karanténě - průzkum světové kinematografie, Dánsko. Thomas Vinterberg opět nezklamal a přichází s podnětným tématem, na něž lze nahlížet z hlediska sociologie, psychologie, psychiatrie, obecného lékařství, rodinného, profesního a to jsem ještě nevyjmenoval ani polovinu. Vzhledem k osobní tragédii spojené s přípravou tohoto filmu pro něj muselo být natáčení nesmírně bolestivé. Věřím, že je s výsledkem spokojen a jeho zesnulé dceři by se film moc líbil. Chtěl jsem dát čtyři hvězdičky, protože u Vinterberga u mě asi navždy zvítězí Hon a Rodinná oslava, avšak za ten neuvěřitelně energií nabitý konec a taneční kreaci Madse Mikkelsena musím zvednout o hvězdičku nahoru. Vím, že tu scénu si pustím ještě několikrát a dlouho ji nevyženu z hlavy.

Manželská historie (2019)

Dokonalost sama. Dlouho jsem neviděl film, jenž by lépe vystihoval bolestnou realitu. Nejvíc film ocení divačky a diváci, kteří si něčím podobným prošli, ať už v menším, stejném či větším měřítku. U mě film vyvolal možná i nechtěnou reakci, musel jsem se nahlas až hurónsky smát, přestože to byl hořkosladký smích. Scény s právníky a soudy jsou podle mě výstižné a platné všude na světě a oba rozvádějící může takový soud připravit o hezký balík peněz, zvláště v USA, když se všechno může točit kolem místní příslušnosti soudu. Herecké výkony Scarlett i Adama jsou dechberoucí, hádka z mého pohledu aspiruje na jednu z nejlepších hádkových scén vůbec, díky gradaci i díky mistrnému zobrazení, že v afektu člověk dokáže vykřičet cokoli, což by za normálních okolností z úst nikdy nevypustil. Ve vedlejších rolích mě zaujal především Ray Liotta.

Líbej mě (2011)

Filmová výzva číslo dvě v karanténě - průzkum světové kinematografie, Švédsko. Po čase zase výtečný evropský film ze severské produkce. Ženský pohled za kamerou je znát, nesmírně citlivě natočeno s propracovanými dialogy, všechny scény u stolu jsou precizní. Nádherná kamera jde ruku v ruce s nádhernou hudbou. Jen jsem si celou dobu říkal, že Mia je hodně netypická Švédka, takže mě nepřekvapuje, že pochází ze Španělska. A celkově pozitivní zážitek korunuje ještě moje astrologická úchylka, že jsou obě hlavní představitelky ve znamení Berana a Panny. Tahle kombinace je pro mě v současné době osudová.

Téměř dokonalá tajemství (2019)

Chtěl jsem napsat, že nedokážu pochopit když Evropa vykrádá Evropu, že tohle je přece parketa našich amerických přátel, ale zjistil jsem, že těch verzí existuje několik - francouzská, španělská, polská a chystá se na nás i česká... Námět absolutně chytlavý a před dvaceti až třiceti lety nemožný, dnes vysoce aktuální aneb jak nám mobily ničí vztahy. Jako první jsem viděl původní italský snímek a to byla pro mě bomba, Němcům však nechci upírat, že by se mě stejně silně nelíbila tato verze, kdybych ji viděl dříve. Proto dávám taktéž plný počet a jsem klidnější, když vím, že Němci nemají zapotřebí vykrádat Italy, že jde o evropský trend chopit se této osvědčené látky.

Na vlásku (2010)

Vizuálně přenádherné a dějově z toho bratry Grimmy hodně cítím, což přebíjí vše americké. A Locika je nejkrásnější princezna, líbí se mi mnohem víc než Elsa a Anna, ale asi jsem zaujatý, protože poslední rok je Ledové království všude kolem mě i proti mé vůli. Pěkný pohádkový zážitek.

Anna (2019)

Půvabná Ruska, která zběsile šuká, fantasticky hraje šachy a likviduje nepřátele jako John Wick. Ideální kombinace vražedné krásy a prudké inteligence. Musím si projet komentáře, jestli mělo více diváků dojem, že scéna z restaurace a v sídle KGB jsou jako vyšité z Johna Wicka. Perfektní, jsem opravdu nadšený. Nadupané, inteligentní, zábavné a hlavně zatraceně sexy. Miluju takové vyprávění, které divákovi zamotá hlavu a vyžaduje jeho absolutní pozornost, aby se zorientoval v čase a prostoru.

Léto 85 (2020)

Nemohl jsem si k dnešnímu svátku přát nic lepšího než nový film mého nejoblíbenějšího francouzského režiséra. Sám bych se asi v současné době neodhodlal, tak jsem za mimořádný zážitek vděčný svojí partnerce, která mi dala vstupenky jako překvapení. Ozon je zpět v té nejlepší formě. Stále preferuji jeho filmy s ústřední ženskou hrdinkou či hrdinkami, v tom je podle mě i na světové úrovni nedostižný, ale i v tomto případě mě hluboce zasáhl. Zcela iracionálně, zato přirozeně jsem se rozplakal u scény z diskotéky, která má být paradoxně tou veselou a euforickou. Hudební složka filmu je vybroušená jako nejčistější křišťál a nechápu, proč Ozon údajně tak moc bojoval o písníčku The Cure, kterým musel vysolit nemalou částku, neboť já za stěžejní, osudovou a přiléhavou ústřední písničku považuji Sailing od Roda Stewarta. Na závěr musím samozřejmě vyzdvihnout herecké výkony, par excellence, nemám slov. Pro mě zatím nejlepší film roku a tenhle film přesně ukazuje, jak USA dostávají od Evropy na prdel v kvalitě.

Hříšná touha (2020) (seriál)

Krimi thriller a erotika, kombinace, kterou miluji a pokud se to podaří umně spojit, vznikne z toho vzrušující zábava. Vůbec jsem nevěděl, že Maite Perroni i hraje - znám ji jako zpěvačku s podmanivým hlasem, která nazpívala jak rychlejší, tak pomalejší hity. Jako herečka se mi líbila náramně, nicméně nejlepší herecký part si pro sebe uchvátil Erik Hayser. Erotické scény byly sexy a vzrušující a přitom nebyly nijak pobuřující, obscénní či nechutné, všechno vyobrazeno umělecky a decentně. Zápletka byla zamotaná, zvratů navýsost hodně, místy to zavánělo trochu překombinovaností. Celkový dojem je ovšem nadprůměrný a nedivil bych se, kdybychom se dočkali pokračování - domnívám se, že některé otázky ještě nebyly uspokojivě vysvětleny, zvláště ty spojené s dávnou vraždou.