Nový papež (2020) (seriál)

Hocijak divné, kvalita po vizuálnej stránke, prejave či emócií sa uprieť nedá. Aj napriek tomu, som toto akési pokračovanie opustil s povedzme zmiešanými pocitmi. Prišlo mi to viac komerčné, viac cielené na širšie publikum (stále ale s nemalou dávkou Sorrentinovho watafakizmu). Mám pocit, že sa Paolo stratil vo svojom vlastnom scenári, svojom vlastnom diele. Vôbec neviem, čo týmto jednoducho chcel povedať, akú myšlienku vyjadriť. Herecky to bolo opäť spot on, o tom reč teda byť nemusí. Kvalita tam počas celého času bola, no čakal som nejaké rozuzlenie a tomu som podriaďoval aj hodnotenia a na koniec som trošku sklamaný. Možno to je len mnou a tým, že som to úplne nepochopil. Postavy sa jednoducho správali nelogicky a ich development sa menil lusknutím prstov. Dej nebol na konci vôbec celistvý a výsledný produkt podkopal účinky nie len celej série, ale aj The Young Pope. Ale išlo teda o ďalšiu mega jazdu. Intrá v prvej polovici seriálu mi v pamäti utkvejú ešte dlho.

Malé ženy (2019)

Preklínam ťa Greta, preklínam. Prečo si mi to urobila ?? Nečakal som to, no ku koncu ma to dostalo, aj keď úplný záver som úplne nepobral. Inak skvelý počin. Podľa mňa o triedu lepšie ako Lady Bird (za to nominácia a za Little Women nie). Prerozprávať príbeh, ktorý už bol spracovaný x krát chce odvahu a Greta to zvládla tak, že sa nestačim čudovať. Neviem sa dočkať jej ďalších počinov (či už na poli réžie alebo aj screenwrittingu). Nebudem v podstate nič riešiť. Herecky azda bezchybné, storytelling až na páru zádrhelov pekne prehľadný a vzájomne výživný. Pochvalu si zaslúžia aj kostyméri a make up, lebo časový a vekový rozdiel v rôznych linkách bol aj vďaka tomu o to pôsobivejší. Zakončil som tak púť všetkými nominovanými snímkami a nezostáva mi nič iné než povedať, nie je jeden, ktorý by si to nezaslúžil. Rok 2019 bol tak jedným s najlepších a kvalitatívne najbohatších rokov.

Drahokam (2019)

Na Uncut Gems sa mi najviac páči to, koľko ľudí to vytrhlo z ich komfortnej zóny, koľko ľudí to vyslovene vyrušilo, koľkých to naozaj nasralo. Ľudia totiž vo väčšine nemajú radi filmy, ktoré ich nútia cítiť sa pri pozeraní nepríjemne či možno aj trápne. Rovnako tak sa vo filmoch nenosí autenticita. Ľudia chcú čisté a ničím neprerušované dialógy a hocijaký odklon ich irituje. Koľko negatívneho som o tomto čítal, o toľko viac som sa na to tešil. Nemôžem povedať, že by som bol sklamaný alebo čo. Safdie brothers si idú aj naďalej svoje a vypracovávajú sa na top vo svojom obore. Čo povedať na Sandamana ?? Ten si ide taktiež svoje. Je skvelý a bodka, on si uznanie od nikoho pýtať nemusí. Takéto projekty by mal robiť viac, no on ich ani veľmi nepotrebuje. Raz za čas sa jednoducho pripomenie v niečom vážne skvelom a exceluje. Pokiaľ by boli Oscari naozaj iba o filmovej kvalite, za minulý rok by tam nechýbal. Film je dosť záživný, nenudíte sa, no nie je nakoniec top film roka, predsa len to nie je úplne feel good movie, ale 5* si to u mňa zaslúži.

Gentlemani (2019)

Prvá bomba tohto roku je tu (oficiálne ešte roku minulého, no sral to pes). Guy Ritchie sa bezpochyby vracia ku koreňom a my len poslušne tlieskame a na rozdiel od Fletchera servítku používame na utretie si slín, ktoré sa nám bohužiaľ tvoria a tvoria, taká to je lahoda. GR do toho dal kus seba a scenár vyslovene vymazlil. Od hudby po najmenšie detaily som bol spokojný. No a herci, tak to bola iná báseň. Skvelý ensamble, ktorý tak bavil, že sa nad tým rozplývam ešte aj doteraz. Je to všetko čo sme chceli a hádam sa niečoho podobného od pána Ritchieho dočkáme aj naďalej.

Sabrinina děsivá dobrodružství - Série 3 (2020) (série)

Treba uznať, že s rastúcimi nárokmi klesá kvalita. Aspoň pri prvej časti som si obrazne búchal hlavu o stenu. Neskôr sa to našťastie o niečo zlepšilo. Neviem síce či je to náhoda alebo to robia tvorcovia naschval, no postava Sabrini je tak blbá a naivná, ako keby sa v tom ich svete práve vyskytla a nechápala o čom to celé je. Cliffhenger na štvrtú sériu je slušný, ale pokračujúci pokles očakávam.

Terminátor: Temný osud (2019)

Povedzme si to otvorene, dejovo už budú všetky filmy o Skynete či Legion o tom istom. Neviem si predstaviť, žeby tvorcovia prišli s niečím novým. Je to taký mišmaš, že si z toho robí srandu skoro každý. Ale stále to dokáže svojim spôsobom baviť. Akcia bola slušná a práve tá a v pohode herci to ako tak vytiahli na prijateľnú úroveň. Mám pocit, že toto nebol posledný návrat do tohto sveta. Zdá sa, že ani neochota divákov ísť na to do kina ich od tohto zámeru neodradí.

Sexuální výchova - Série 2 (2020) (série)

U prvej série som nešetril superlatívami, no táto druhá séria bola ešte lepšia. Lepší all around characters development asi nenájdete. Hudba až uncanny presná a výstižna. Nebudem to viac rozmazovať. Jediným mínusom je to čakanie na pokračovanie.

1917 (2019)

Každému musí byť jasné, že natočený a hlavne nasnímaný je tento film excelentne. Obsahuje scény, ktoré kvalitou vôbec nezaostávajú za inými vysoko kvalitnými vojnovými snímkami. Nebál by som sa ani povedať, že po technickej stránke sme boli svedkami možno aj najlepšie zvládnutého vojnového diela. Do dnes sa pamätám na pocity, ktoré vo mne vyvolala kniha Na západe nič nové a tak mi tento film tématicky celkom sadol. Predsa len téma WWI nie je až tak ohraná ako tej druhej. Herecky koncert to síce nebol, no George MacKay sa mi veľmi pozdával. Nepoviem, že som na 100 % stotožnený s ruchom okolo Sama Mandesa a jeho réžie (bola výborná, ale nebol som nejak ohúrený), no vôbec sa tomu celému nečudujem. Rovnako sa nečudujem, že Akadémia opomenula tento snímok v kategórii editovanie, lebo sa väčšinu času zdá, ako keby bol na jeden záber. Ľutujem, že som nemal tú česť to zhliadnuť na veľkom plátne, no zážitok bol aj tak dobrý. Kvalita, kvalita, kvalita a viac už nedodám.

Veřejní nepřátelé (2009)

Nechápem niektoré názory tunajších „ kritikov “ na tento film. Je otrasný a ja sa takto na adresu filmov vyjadrovať nezvyknem. Neviem ani kde začať. Najprv pozitíva (veľa ich ale nebude): herci hrajú dobre, to je asi jediná silná stránka; prestrelky sú natočené tiež obstojne a pri niektorých scénach som aj normálne nemusel búchať hlavou o stenu, no tu to končí. Začneme príbehom, ktorý je tak tuctový a tak ohraný, že ani nejaká klasika, ktorú počujeme v každej tretej dnešnej reklame, nie je v porovnaní s týmto nejakým gíčom. Réžia sa mi vôbec nepáčila, niektorým takáto dutá a miestami spackaná práca môže v rámci tohto žánru stačiť či vyhovovať, no mňa niektoré povrchnosti tento krát rožkom neopijú. Kamera je ďalším aspektom, ktorý si vezmem na paškál. Bola miestami nesmierne rušivá. Dojem autentickosti bol zrejme zámerný, no dosiahol efekt nejasnosti a znechutenia. No a dialógy ma úplne dostali. Ako niekto napíše, že boli skvelé mi zastavuje nie len plyny, ale aj nervové dráhy do mozgu. To čo museli Marion a Johnny trepať za nezmysly ma aj za nich urážalo. Navyše chémia medzi nimi bola bez mála nulová. Neviem čo mám ešte dodať. Nebyť hercov a nejakých tých vcelku zábavných a záživných scén (tých však ako šafránu), rozmýšlal by som nad odpadom a kto ma pozná alebo sleduje moje hodnotenia musí vedieť, že ja odpad skoro nikdy nedávam. No a ani teraz neprekročím svoj tieň. Ale len o kúsok.