Halloween (2018)

Potešenie pre skalných fanúšikov, nadpriemerné pobavenie pre bežného diváka. Nostalgia funguje na plné obrátky, atmosféra je veľmi dobrá, postupne gradujúca, ale to je asi všetko z pozitív. Jednak má spomínaná nostalgia aj druhý koniec, a to, že je tu už veľa videného a teda nič inovátorské, ďalej je dej dosť predvídateľný a taktiež konanie niektorých postáv je nie že nelogické, ale s prepáčením úplne dementné. A to úmerne rastúce s plynutím deja. Koniec je jedna hlúposť za druhou až som nakoniec prial Michaelovi, aby zabil Laurie, pretože si to zaslúžila. Jamie ale hrala svoju postavu veľmi dobre. 6,7/10.

Roma (2018)

Film, ktorý sa tvári, že je o ničom, resp. „iba“ o živote a napriek tomu ponúka tak prenikavý pohľad do života jednej mexickej rodiny, ale aj do mexickej komunity, tamojších pomerov a života. Tempo je pomalé ale veľavravné. Pôsobí to, ako keby ten svet snímali dve kamery. Jedna sa sústreďuje na dej a druhá na okolie. Kamera je tu výborná, až by som povedal magická. Takže môže to dokopy pôsobiť nudne ale ak sa divák dostatočne pozorne zahladí, určite si tu niečo nájde. 7,4/10.

V pasti (2018)

Ďalšie prekvapenie. Napínavý postapokaliptický survival filmík, zaujímavé postavy, dobré napätie hraničiace až s hororovou atmosférou, zaujímavý nápad. V pár chvíľach stratil na krátku dobu dych, ale inak všetko pekne šľapalo. Sandra Bulock je umelá, ale tu to nebolo až tak do oči bijúce a prekážkou ako v Oceans 8. V porovnaní s A Quiet Place určite víťaz. 7,6/10.

Zlý časy v El Royale (2018)

Tak toto bolo celkom prekvapenie. Dobre (postupne) rozvinuté postavy a ich príbehy, veľa zvratov a nečakaných momentov a napätia. Film pôsobí komorne a v určitom zmysle taký aj je po celú dobu, no krásne pozvolne uvoľňuje svoje siete a pomaly vás namotáva a pustí až na samom konci. Pekná práca. 7,65/10.

Šíleně bohatí Asiati (2018)

Je to trochu odlišnejšie, ale to je záležitosť skôr prostredia a hereckého obsadenia, čiže príbehovo ani vtipovo nič originálne. Film ťaží skôr z rôznorodosti ( a bláznivosti niektorých) postáv, ako z originálneho príbehu. 6,7/10.

Kouzelná chůva Nanny McPhee (2005)

Skutočne kúzelný film, ktorý prinesie aj poučenie aj trochu pobavenie, aj keď to skôr pre mladších divákov (scéna s tancujúcim oslom bola trochu moc). Nenáročný film pre nenáročného diváka. 6,7/10.

Johnny English znovu zasahuje (2018)

Najväčšou devízou tohto filmu je jeho dĺžka. Vďaka nej film plynie pomerne svižne, zbytočne sa nezdržuje a aj akcia, resp. hlavná zápletka príde celkom rýchlo. Je to také mierne bláznivé, nájde sa aj zopár grimás Rowana Atkinsona, a v podstate je to také, ako sa dá čakať. Priemerná zábava ktorá neohúri ani neurazí. 6,5/10.

Záhada Silver Lake (2018)

Film pôsobí veľmi premotivovane, chce byť cool, magický, tajomný, dobrodrúžny, možno šokujci, psychologický... a pritom je to iba prázdna bublina. Miestami mi pripomínal knihy Haruki Murakamiho. 6,56/10.

Nebezpečná laskavost (2018)

Príbeh je relatívne jednoduchý, ale zato dostatočne zaujímavý s mnohými zvratmi a prekvapeniami, zábavný a napínavý. Postavy sú netradičné, hudba výrazná a perfektne pasujúca k tónu filmu. 7,3/10.

První člověk (2018)

Film, ktorý má všetko, čo si človek predstavuje, že bude mať a napriek tomu postráda akúsi iskru a pôsobí ako niečo, čo ste už videli niekoľko krát a veľmi dávno. Dobre bol urobený prvý záber na mesiac po otvorení dvier modulu. Celkovo zábery z mesiaca patria za vrchol tohto počinu, čo sa dalo očakávať. Taktiež herecké výkony, najmä Ryana Goslinga, boli dobré. 7,4/10.