Zachraňte vojína Ryana (1998)

Začátek filmu mapující operaci Overlord a těžké boje na pláži Omaha je dechberoucí. Musím podotknout, že vyobrazení těchto scén jsem ve filmech podobné tématiky viděl jen zřídkakdy. Po dobytí pláže a vytvoření předmostí v Normandii film dostává zcela jiný náboj, což se dá předpokládat z názvu snímku. Tento film jsem zhlédl až po přečtení knihy Bratrstvo neohrožených od S. Ambrose, takže jsem věděl, jak příběh, pojednávající o záchraně posledního syna matky, která své ostatní syny ztratila ve válce(celkem byli 4: 2 padli při vylodění v Normandii, 3. byl vězněn japonskou armádou v Tichomoří, před koncem války osvobozen, ale to nebylo r. 1944 známo), vznikl. Skutečný pvt. Ryan (sgt. Frederick Niland) sloužil u 101. výsadkové divize a po bojích Dne D byl převelen k 82. výsadkové divizi, kde se chtěl setkat s bratrem, který zde rovněž sloužil. V tuto dobu se dovídá o smrti všech tří bratří, poté byl odeslán do Británie a později do spojených států, aniž by pro něj byl poslán speciální tým :D. Příjde mi přitažené za vlasy, aby spojenecké velení vyslalo a rikovalo skupinu vedenou důstojníkem, jen aby našli nezvěstného výsadkáře, u paradesantních divizí byly po výsadku velké ztráty, nebyla tedy velká šance, že je stále na živu. Celkový verdikt vidím na 60 %. Naturalistické vyobrazení vylodění je skvělé, následný vývoj děje je americká pohádka. Herecké obsazení ujde, vyjma T. Hankse, který nemá vizáš vojáka.