Duch doby: Dodatek (2008)

Zeitgeist: Addendum (česky Duch doby: Dodatek) je druhým vzdělávacím dokumentárním filmem ze série Zeitgeist poskytujícím kritický náhled na společnost dnešní doby, odhalujícím zásadní příčiny společenské korupce, s obsahem reálného návrhu řešení nezaloženém na konvenční politice, morálce, zákonech ani jiných zažívaných a zároveň zcela mylných představách o životě společnosti, nýbrž na moderním, nepověrčivém chápání toho, co jsme a jak konkrétně souvisíme s přírodou, jejíž jsme neoddělitelnou součástí, a jejími zákony. Dokument ve svém závěru prezentuje a podporuje nový, konstruktivní socio-ekonomický systém aktualizovaný na úroveň současného vědeckého poznání, ve kterém sehrává výraznou roli celoživotní práce sociálního inženýra, architekta, futurologa a vědce Jacque Fresca. Socio-ekonomický systém nazývající se Ekonomika založená na zdrojích, Ekonomika založená na přírodních zákonech / zdrojích nebo též Zdrojová ekonomika jakožto systém podporující vzdělání, etiku, hojnost a svobodu pro všechny bez rozdílu. Dokument Zeitgeist: Addendum (Duch doby: Dodatek) je k dispozici jak s českými titulky, tak s profesionálním českým dabingem pocházejícím od české pobočky Hnutí Zeitgeist. Snímek rozhodně doporučuji ke shlédnutí, neboť obsahuje naprosté základy informací o tom, v čem žijeme a čím bychom to eventuálně mohli, pokud se pro to rozhodneme, nahradit. Za sebe snímek hodnotím 95 %.

Duch doby - Stále kupředu (2011)

Zeitgeist: Moving Forward, správným českým názvem Duch doby: Posud vpřed, je třetím vzdělávacím dokumentárním filmem ze série Zeitgeist režizéra Petera Josepha poskytujícím kritický náhled na společnost dnešní doby. Zabývá se tématy jako neudržitelnost peněžní a tržní ekonomiky, neefektivní využívání zdrojů vedoucí k poškozování lidského zdraví a planety a tím, do jaké míry jsme ovlivněni okolím oproti lidské genetické výbavě. Navrhované řešení známé jako Ekonomika založená na zdrojích, Ekonomika založená na přírodních zákonech / zdrojích nebo též Zdrojová ekonomika, jenž je zde nastíněno, stojí na v současné době nejefektivnějším známém udržitelném využívání energetických zdrojů a zajištění co největšího blahobytu pro všechny lidi bez propastných rozdílů a nerovností, na kterých je založen socio-ekonomický systém současný. Film byl uvolněn 15. ledna 2011 pro veřejnost a měl premiéru v 60 zemích světa, 31 jazycích (titulky) a 295 městech. Byl označen za nejdelší neziskový nezávislý film v historii. Jedná se o základní studijní materiál Hnutí Zeitgeist založený na zopakovatelných vědeckých a statistických studiích (zdroje nejen ve filmu). Dokument Zeitgeist: Moving Forward (Duch doby: Posun vpřed) je k dispozici jak s českými titulky, tak s profesionálním českým dabingem pocházejícím od české pobočky Hnutí Zeitgeist. Snímek rozhodně doporučuji ke shlédnutí, neboť obsahuje naprosté základy informací o tom, v čem žijeme a čím bychom to eventuálně mohli, pokud se pro to rozhodneme, nahradit. Za sebe snímek hodnotím 95 %.

Tiché místo (2018)

Prý horor tiché místo má k dnešnímu dni 77 %. Nepochybně jde o zajímavý snímek s napínavými okamžiky, ovšem 77 %? Upřímně pokud by se na Zemi vyskytla podobná stvoření, jisto jistě bychom s nimi byli hotovi pokud ne za týden, tak určitě do měsíce. Prakticky ihned, jak jsem se dozvěděl, že daní „pancířoví“ tvorečkové jsou nesmírně sluchově citliví, byla mi známa jejich evidentní, logická slabina, která se samozřejmě potvrdila v průběhu a zejména na konci filmu. Nejsou ničím než docela primitivními zvířaty; bylo by směšné myslit si, že by na Zemi způsobili byť sebemenší škody. K zabezpečení domu Abbottových se snad vůbec nebudu vyjadřovat. Beru to tak, že film zkrátka není určen pro příliš náročného diváka. Konec konců proč ne, dívat se na to dalo, za mě 52 %. Shrnu-li, snímek jako takový byl nepochybně zajímavý a napínavý, ovšem více než povrchní. Označení filmu Drama / Horor / Thriller / Psychologický bych zaměnil spíše za Drama / Sci-fi / Horor / Thriller. Psychologického na něm podle mě nebylo, je mi líto, vůbec nic.

Equilibrium (2002)

Výborný film prozrazující směr, kterým, zdá se, se dnešní takzvaně liberalizovaná společnost pomalu ubírá. Třetí světová válka v podobě, v jaké ji známe z dob světové války druhé či první, se konat jisto jistě nebude. Ona probíhá poněkud jinou, konkrétně (dezin)formační, formou (...), ovšem výsledek na jejím konci může být klidně docela dobře možně prakticky totožný. Píše se rok (agenda) 2030 (-2050). Vláda několika málo zbylých oligarchů kontroluje a téměř zcela ovládá hrstku (půl miliardy až miliardu) naprostých a na nic neptajících se otroků plnících bez otázek jejich vůli. K odtržení mysli od reality, respektive „zbavení“ některých smyslů, nepotřebujeme Prozium, stačí k tomu obyčejná konkrétní výchova člověka ruku v ruce s „moderním“ vzdělávacím systémem aneb seber dítěti rodiče, týrej a manipuluj jej v dětství, ukaž mu, že pro cit a morálku zde není místo, že svět funguje ve skutečnosti jinak, a v brzké dospělosti z něj získáš cílenou náhražku klerika. Pro takové seznámení netřeba jít daleko, na základy takového individua se v podstatě stačí jít podívat do útrob tzv. Wall Street… Samozřejmě společnost bude různobarevně míchaná, klerikem se může stát pouze do jisté míry inteligentní fanatik... Kdo ví, ten si domyslí a kdo neví či nerozumí, ten… Toho názor mě nezajímá. Svobodomyslným dá snímek Equilibrium skutečně mnoho. Film je pro mne hned po Matrixu (10/10, resp. 98 %) na nejvyšší příčce, čili za mě čistých 9/10, resp. 90 %.