Zoolander No. 2 (2016)

Jednotku zbožňujem. Je to skvelá, nezabudnuteľná WTF bláznivá komédia. Preto ma zaskočilo, aké mdlé a nevtipné pokračovanie je. Prišlo, odišlo, občas pobavilo, neurazilo, nenadchlo, nevytvorilo presvedčenie, že ste videli komédiu roka. Niektoré vtipy príjemne WTF, presne tak, ako to mám rád a skvelý Kiefer Sutherland (podávajúci jeden z najlepších výkonov svojej kariéry) by si aj so svojou bandou zaslúžil rip-off resp. spin-off. Inak také... no, čo ja viem.

David Suchet - v kůži Poirota (2013)

Fanúšikom seriálu/postavy to asi veľa nedá. Pochybujem, že sa dozvedia niečo, čo nevedeli; v tomto smere je dokument príliš skratkovitý a povrchný. Uvidia síce milovaného herca bez povestných fúzikov, ale ak sú jeho skutoční fanúšikovia, určite ho už tak videli (napríklad v Dokonalej vražde). Chvíľu sa zobne do tohto (pre univerzum zásadná vražda v Orient exprese), potom do tamtoho (návšteva domu Agathy Christie), ale pri ničom dlho nezostaneme a tak je výsledok len veľmi všeobecný. Čo sa týka tých, ktorí seriál nesledujú, tak tým fakt neviem, čo by dokument dal. Iste, môže ich čisto teoreticky navnadiť na sledovanie seriálu, ale ak by seriál chceli pozerať, pozerali by ho aj bez zhliadnutia dokumentu. Či?

Vražda v Orient expresu (1974)

Svojho času hviezdne obsadené, dnes bežný divák spozná maximálne tak Jamesa Bonda a Normana Batesa. Veľa pozitív snímke dodáva jedinečné prostredie vlaku v zasnežených horách a vynikajúco premyslený, skutočne originálny zločin. Ale nemôžem si pomôcť, Finney sa na neskoršieho Sucheta absolútne nechytá. Samozrejme ani na Branagha.

Akta X - Série 10 (2016) (série)

Po stránke námetov je 10. séria ukážková. Je v nej všetko, čím sa Akty X preslávili a čo/prečo sme si ich zamilovali. Mimozemšťania, únosy, vedecké experimenty, telesné deformácie, vládne sprisahania, Skinner, Muž s cigaretou, temné lesy, Osamelí strelci, teroristi, nedôvera, neistota, paranoja, obludy, urban legend, likvidácie nepohodlných svedkov, lietajúce taniere, konšpiračné teórie, zlá armáda, korupcia v FBI. V tomto problém nie je. Dokonca ani v komediálnej časti, pretože v „starej sérii“ sa čas od času predsa tiež objavili aj také a kto na to zabudol, asi má problémy s pamäťou. Malér je v scenároch, ktoré sú mdlé, (pod)priemerné, narýchlo spichnuté a nezaujímavé. Mulder a Scully (+ občas Skinner) sú stále relatívne fajn postavy, ale nevládzu zachrániť slabé scenáre. Jednotlivé epizódy sú neuspokojivé, miestami vyslovene neuzavreté a nedotiahnuté do konca, čo pôsobí rušivo a nepríjemne. Prvé dve časti zmätene šumia do prázdna. Po „Smetiarovi“ to chytí dych a Mulderova „dancing scenes“ je vskutku ťažko zabudnuteľná. Ale celkovo sa nekoná žiadny zázrak, prevláda rozčarovanie a sklamanie. A bohvieako nepomáha ani násilné objavovanie starých známych, ktorí sú tu len preto, aby tu boli.

Z for Zachariah (2015)

Okrem troch hercov v tejto post-apokalyptickej dráme/romanci uvidíte už len reďkovky, burgyňu, traktor, (opekané, aj živé) ryby, sliepky, zemiaky, ľadový šalát, psa a austrálsku mrd-pannu Margot Robbie. Dej sa síce odohráva v „dobe po ľuďoch“, ale nečakajte boj o prežitie s tlupou kanibalov, ani nič podobné. Producenti Tobey Maguire a Gary Ross (v roku 2003 robili Seabiscuita – Dupot koní) dali dokopy film, ktorý neponúka bežné sci-fi súčiastky. Tým môže naštvať divákov, ktorí o ňom vedia len to, že sa odohráva v post-apokalyptickej budúcnosti. Mne ale práve „nekonfliktnosť“ a absencia „poriadnych“ problémov vyhovovala. Hoci... čo je väčší problém, ak nie láska? Otvorený koniec pokladám za mínus.

Cooties (2014)

„Počúvaj, ten príbeh je evidentne dobrý, ale je zároveň aj príliš dlhý, tak nám ho dopovieš niekedy inokedy, dobre?“ Nemám rád hororové komédie, ale Cooties ma bavili. Humorné pasáže boli humorné (dvojité kolesá, hobit, žirafa, Christine, Jason Patric) a k tomu hlášky, pri ktorých som vyprskol smiechom („Rebeka prosím ťa buď ticho!“). Detto dialógy („Preboha, čo za vírus by spôsobil TOTO??“ – „Pekne hnusný.“). Veľkú mieru na funkčnosti humoru mal správne zvolený kasting sympatického učiteľského zboru v čele s telocvikárom (Rainn Wilson z Domu tisícky mŕtvol). Nie je to síce strašidelné/napínavé, ale ide o dobre odvedené remeslo s nakazenými deťmi, ktoré žerú ľudí a následne sú likvidované učiteľmi, čo je na Ameriku vskutku odvážne. 70%

Špatná společnost (1995)

Atmosféra opustených amerických ciest, cestičiek, diaľnic, motelov, hotelov a zavšivených obchodíkov a púmp nie je až taká silná, ako v Stopárovi, ale niečo do seba má. Výrazne tomu pomáha aj dvojka Henriksen/Roberts. Bohužiaľ, scenár je nezáživný/predvídateľný a režisérovi to bolo jedno, takže nakoniec to ako-tak zachránil až šokujúci záverečný twist... ktorý som odhalil už na začiatku filmu. Paradoxne si myslím, že Zlá spoločnosť je lepšia dnes, t.j. 20 rokov po premiére, než v roku 1995. Vtedy, dva roky po Jurskom parku či pár rokov pred Matrixom, musela pôsobiť skutočne zastaraným dojmom.

Grimsby (2016)

„Podarilo sa ti za pár sekúnd to, čo Voldemort nezvládol behom ôsmich filmov.“ O neúspech si Grimsby koledoval, keďže diváci nevedeli, čo si majú myslieť o už na pohľad zvláštnom mixe brutálnej boratovskej komédie s nezáživnou špionážnou paródiou s jedným z najnesympatickejších hercov súčasného Hollywoodu (alias s Markom Strongom). Výsledok? Akcia je dobrá, ale do snímky s Cohenom sa nehodí, scenár nemá zmysel rozoberať (nudné flashbacky do detstva bratov, míííííímoriadne nelogické scény – keď ho odzadu objal, nevidel pušku?) a ak v budúcnosti uvidím čo najmenej filmov so Strongom, tým lepšie pre mňa a tým pádom pre svet. No ak si toto všetko odmyslíme, čakajú nás dve hrste humoru, aký momentálne asi nikto v mainstreamovej kinematografii nemá odvahu čo i len dať na papier, nieto ešte reálne nakrútiť a následne poslať do kín. Len on - Sacha Baron Cohen. Na vysávanie jedu sa proste NEDÁ zabudnúť (a to je možno dôvod, pre ktorý tvorcovia „museli“ obsadiť nič-moc Stronga: nikto iný takú scénu skrátka nechcel hrať). Rovnako tak sa nedá zabudnúť na viaczmyselný dialóg o upchanom WC a šok budí i scéna so slonmi. A penis černošského chlapčeka, tínedžer na vozíku, Vin Diesel, Bill Cosby, Divoký Django, Ben Kingsley, Skeletor, no a samozrejme Daniel Radcliffe.

Dark Was the Night (2014)

Takmer 70 %. Scenár nás prvú hodinu napína, kladie otázky a ponúka náznaky zlovestných odpovedí. Mestečko v zovretí ponurých zimných hôr a so starými indiánskymi poverami, je ideálne prostredie pre takýto typ hororu. Super je i dvojmetrový, rešpekt budiaci „tichý Kanaďan“ Kevin Durand. Bohužiaľ, ku koncu to začne skĺzavať k hororovým klišé. Nepoteší ani vzhľad pôvodcu záhadných stôp z úvodu snímky. A koniec mi, vzhľadom na sympatické postavy, pripadal neférový a zbytočne krutý.

Svatyně zla (2013)

Nejde o horor, ale aj tak mrazí. Bohužiaľ, nakoniec ma to nechytilo a nedostalo až tak, ako mohlo/malo. Chýba tomu údernosť, strhujúcosť, nezabudnuteľnosť. Troška to hapruje i po stránke logiky (pilot aj po postrelení desiatky minút dobrovoľne čaká na klientov), herci až na desivo výstižného a odpudivo dokonalého „pastora“ (ktorý na plagátoch vyzerá ako John Goodman v uniforme) ničím mimoriadni, slniečkovskú sestru budete túžiť od začiatku prefackať, výprava v skutočnosti len trocha stromov a medzi nimi domčeky. Po stránke napätie tiež žiadny zázrak; prvá polovica, kedy veci len tušíme, je zlovestnejšia, ako druhá, kedy sa začína strieľať a zabíjať (injekcia novorodencovi). Na konci ale zostali vcelku príjemné pocity. Či skôr nepríjemné. Čo je pri filmoch z prostredia siekt vždy dobrá vizitka.