Skyfall (2012)

Po nevýraznom a miestami až trápnom „Quantum of Solace“, prichádza za pomoci megalomanskej reklamnej kampani (napr. na titulke včerajšieho vydanie LN a MF) ďalšia bondovka. Jedným z agentových záľub je zmŕtvychvstanie. Angažovaním S. Mendesa MGM priblížilo značku zas kúsok bližšie časom, keď som sa vždy tešil na ďalšieho Bonda, keď ho hral ešte P. Brosnan. A je to vidieť a cítiť každým záberom. Striedanie akčno-dynamických sekvencií, s tými odľahčenými, s dobre vypointovaným suchým humorom, pocta starým bondovkám, ako po hudobnej stránke, tak po tej vizuálnej (retro auto...). Pobaví sem tam niaka „skrytá reklama“ ako napríklad tá na Heineken. Hlavná devíza je ale tá, že aj keď je Craig aký je, stáva sa z neho skrátka ďalší Bond. Trvalo to trochu dlhšie, ale prišlo to práve v ten najlepší čas. Nutná výmena na rôznych postoch vo vnútri MI6 tiež len prospeje. Je občas cítiť, že Bond a celkový príbeh majú miestami viac ku komiksovej postave ako ku agentovi, že Bond má temnú minulosť, je citlivejší ako by sa na prvý pohľad zdalo a jeho meno je vlastne skutočné (podobná paralela s Temným rytierom). Postava tak dostáva ďalší rozmer. Ostáva otázka, či posun týmto smerom bol správny...? Podľa hodnotení jak na csfd, tak na imdb tomu asi tak bude.