Strážci Galaxie (2014)

Třetí hvězdu za "ooga chaka" :-) Jinak nikterak originální ani zábavné. Technicky a vizuálně samozřejmě nadprůměrné. Mé hodnocení: 60%. Viděno: 31.07.2014 (kino/2D).

Tajemství sexu (2001)

Začátek vypadal velice slibně, ale pak to sklouzlo někam do sfér ukecané telenovely a stále dokola se omílalo to co bylo probíráno v první polovině. Nejlepší byl Nick Nolte se svou oslicí. Hodnocení: 40% / Viděno: DVD, 2014.

Zběsilost v srdci (1990)

Skvělé zakončení letošního festivalu a můj první Lynchův film. Je mi jasné, že tento snímek musel ovlivnit spoustu filmových tvůrců, kteří podobný styl vyprávění používají dodnes. Kromě dvou hlavních hrdinů, mě herecky nejvíce nadchnul a totálně odzbrojil Willem Dafoe. Krásně ujetá jízda. 80%. MFF KV.

Zeď a voda (2014)

Sice zajímavý filmový rozbor filmu Kluk na kole, který vedou mezi sebou na dálku Bradley a režisér snímku Luc Dardenne, ale nic plodného to divákovi nepřináší. 45%. MFF KV.

Královna (2013)

Třeba jen v devatenácti minutách a na jednoduchém tématu - přípravě na karneval - lze ztvárnit nesvobodu dítěte a zároveň upřednostňování vlastních zájmů u rodičů. V jedné ze scén můžeme sledovat několikaminutový záběr na obličej hlavní hrdinky, která je česána a v pozadí, mimo záběr kamery, probíhá plytká debata kadeřnic. Vztah mezi česanou dívkou a kadeřnicemi působí až mrazivě odtažitě. Tento film má samozřejmě i obecnou platnost. 80%. MFF KV.

Sečtené dny (1962)

Po skvělém snímku Podivné vyšetřování jsem se rozhodl navštívit další Petriho film a opět jsem z projekce odcházel velmi potěšen. Dvaapadesátiletý instalatér Cesare bilancuje svůj dosavadní život po šoku, který utrpěl v tramvaji, ve které přirozenou cestou zemřel stejné starý muž. Cesare se rozhodne nepromarnit už ani minutu a zanechává své práce. Chce se veselit a radovat ze života spolu s mladými, ale nejde to podle jeho představ. Dává se do řečí s cizími lidmi protože ho trápí myšlenka, že o nich vůbec nic neví a snaží se pochopit spoustu věcí, které mu dosud unikaly. Poté, co mu došly peníze, uvažuje i cestě zločinu, ale nakonec se vrací zpět ke své původní profesi. Dokonalá esej o životě s komediálními prvky, která v závěru vrcholí halucinogenní sekvencí. 85%. MFF KV.

Volný pád (2014)

Možná je to hlavně tím, že jsem byl Pálfiho tvorbou dosud nedotčen a tudíž nemohu srovnávat s jeho předchozími snímky, ale mě Volný pád hodně bavil. Za doprovodu dramatické hudby s rockovými prvky zabírala kamera detaily jednotlivých dveří a násobila tak divákovu zvědavost jaká že další bizarnost se za nimi skrývá. Určitě nejzvrácenější byl příběh s gynekologem. V každém příběhu Pálfi nějakým způsobem zobrazil aktuální témata dnešní společnosti. To vše samozřejmě s velkou uměleckou imaginací. Jednotlivé příběhy mi hodně připomínaly můj oblíbený nizozemský komediální seriál "Co kdyby". 80%. MFF KV.

V její blízkosti (2014)

Velmi náročný snímek na sledování ve kterém navíc chybí nějaká originálnější forma zpracování tohoto tématu. Veškeré scény v kombinaci s nervy drásajícími zvuky a ruchy na mě působily až příliš agresivně a rušily tak hlubší prožitek. Jen díky dramatické zápletce v závěru a ukončení filmu v tom pravém okamžiku přidávám navíc jednu hvězdu v hodnocení. 60%. MFF KV.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Herecký výkon Jima Carreyho obdivuji v každém jeho filmu, ale teprve nyní jsem ho měl možnost spatřit v jeho zřejmě nejlepší roli a rovnou na velkém plátně. Byl jsem fascinován originálním ztvárněním námětu i hereckými výkony. Opět se ujistil, že Carreyemu dramatické role vyloženě sluší. Okouzlen dávám 90%. MFF KV.

Zázraky (2014)

Místy téměř dokumentární formou natočený film. Gelsomina a její sestry jsou nuceny již od mala vykonávat těžké práce na statku pod dohledem jejich autoritativního otce. Jisté východisko ze stereotypu hledá hlavní hrdinka v příležitosti přihlásit svou rodinu do televizní soutěže a to i přes nelibost otce. Poetika vyprávění, přirozeně jemný humor a absence jakéhokoliv sentimentu jsou nejsilnějšími prvky tohoto filmu. 70%. MFF KV.