Strážci Galaxie

• SK název

Strážcovia Galaxie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2014, 122 min

// Distribútor: Buena Vista // Ďalší luxusný blockbuster s ohromným zmyslom pre humor a úžasnou audio-vizualizáciou, pri ktorej sa človek jednoducho nemôže nudiť. 10 rokov trvalo, kým James Gunn opäť ukázal, že mu réžia nieje tak cudzia. Videné v kine 100% ......(31.7.2014)

Zábavná comicsovka se sympatickými hrdiny, která víc než Star Wars nebo Avengers připomíná nový Star Trek. Strážci Galaxie sice nemají drtivou dynamičnost Abramsova rebootu, jinak ale podědili většinu jeho předností i chyb. Na jedné straně máte výbornou ústřední partu, která umí hláškovat i vyvádět akční kejkle. Na té druhé však stojí limity rodinné zábavy a především stejně nedomrlý záporák. Ronan oddaně kráčí ve šlépějích posedlého Nerona (případně Malekitha z druhého Thora) a jeho snažení likvidovat a vraždit nemá dostatečně hmatatelné podloží. Proti Strážcům tak nestojí řádně zavilá hrozba, ale jen další supersilný magor, což z filmu dělá výborný origin, jenž se bohužel nezvládne překlopit do ultimátního sci-fi nářezu. Ve finále tu tedy máme překvapivě emocionální a roztomile vyšinutou space operu. Třeba na famózní dvojku Kapitána Ameriky jsou ale Strážci Galaxie krátcí a zůstávají tudíž po boku vydařených marveláckých jistot z ranku Avengers. Nabízejí svěží nový svět a spoustu zábavy? To bez debat. Pořád si při nich ale uvědomujete, že je žánrový strop o něco výš. (8/10)(31.7.2014)

James Gunn a GotG nesklamali, už dávno som sa na žiaden film netešil tak dlho a tak veľmi a nenaplnil moje očakávania tak dokonale (dokona ich prekonal): úchvatný vizuál, strhujúca akcia, dokonalá výprava, skvelý humor, správna dávka pátosu (vždy odľahčeného) a hrdinstva (vždy stiahnutého k zemi), charaktery, ktoré som si hneď zamiloval a musím uznať, že i keď Avengerov mám strašne rád, tak Gunn s Guardianmi im natrhli prdel vo veľkom štýle (lebo dosahujú minimálne takú istú úroveň a pre mňa osobne v niečom ich ešte aj prekonávajú - predsa len, možno má Whedon fanúšikovsky viac napozerané, Gunn, ktorý štartoval v Trome, je béčkar srdcom, a to mu ostalo a to mne je bližšie); Navyše ako fanúšik sci-fi vždy ocením, keď stretnem originálny nápad, alebo nápad originálne a neotrelo podaný a v tomto filme som si ich pár našiel, rovnako ako pár pekných odkazov (filmových, komixových aj iných intertextových), kostýmy, masky, scény - všetko pekne temné, no zároveň hravé... skrátka - to, čo dosiahli Avengeri Strážcovia prekonávajú s ľahkosťou a hravosťou a nepotrebujú na to predprípravu ďalšieho tuctu filmov. Už teraz sa teším na dvojku! Pre mňa osobne tohtoročný (nielen letný a nielen blockbusterový) hollywoodsky vrchol. Soundtrack musím mať! (V multiplexe a v 3D je to naozaj fajnšmekerská záleitosť.)(31.7.2014)

Historicky první marvelovka, která má opravdovou duši (Není epizodní a nevypadá jako záležitost objednaná na zakázku)! Z každého okénka na vás kouká láska s kterou byl celý projekt připravovaný, ať už se jedná o vypiplanou akci, propracovanou psychologii postav, mytologii či epické slovní přestřelky, kterých ve filmu není málo. Film mistrně balancuje na hraně mezi temnější "komiksárnou" a rozjuchaně přebarvičkovanou "buddy" komedií. Jasná plná pálka a příslib do budoucna, že nás tahle banda "looserů" bude ještě hodně překvapovat a bavit. _____ Jestli Avengers bořili kina, tak Guardians je smetou silou amotového hřibu! _____ Při čtení předlohy jsem si říkal, že se takové akční orgie nedají převést na plátno. Mýlil jsem se a mistr Gunn má ode mě velkou úklonu! _____ Rocket je sice zlatíčko, ale Groot je BŮH! _____ Po delším uvážení se Avengers ve srovnání s GoG zdají jako malicherně titěrné divadýlko, s nímž si Gunn vytírá bez ostychu místo, kam slunko nesvítí. _____ Samotný soundtrack a roztomilá "potitulková" scéna jsou třešničkou na, již tak dokonalém dortu.(31.7.2014)

Dlho som mal na prvom mieste ako partiu, s ktorou chcem prebrázdiť vesmír, posádku z Firefly, no Guardiani od Gunna ich tromfli.(31.7.2014)