Hra na oliheň (2021) (seriál)

Nápad je to jistě dobrý, výprava poutavá a místy je to napínavé. Avšak provenience seriálu se nezapře. Asiati mají obecně poněkud emočně plošší kulturu (nejspíš i život) a také se nebrání nápodobě, aniž by dokázali rozpoznat klišé. Thriler to prostě není, místy je to až vtipně naivní. Vývoj děje je předvídatelný až to není hezké a násilné scény jsou tak schématické, že o děsivosti nemůže být řeč. Znudění, tlustí miliardáři jsou jen klišoidní třešnička na dortu. A co mě fakt štvalo je ta doslovnost: měli celý jeden díl ukázat, jak se lidem venku žije vlastně hůře, než ve hře, ale stejně to musí postavy vyslovit! No a ty flashbacky - připomenutí něčeho, co někdo řekl, aby se divák v tom mega složitém příběhu neztratil, to je opravdu amatérské. Originál tomu dodal jiný rozměr, ale vidět to anglicky, nebo dokonce česky, bylo by to úplný odpad. Dala bych tři hvězdičky pro podpoření "nového větru", nicméně ty scénaristické "prasárny" se dají těžko odpustit (o faktických nesrovnalostech nemluvě - např. po prvním masakru mělo zbýt tak 50 lidí, ne polovina).

Pravdivá romance (1993)

Takovy nenapadny, ale zatracene povedeny film. Zapletka je skvela, atmosfera napinavou absurdnosti vlastne realisticka a herecke vykony v rade malych rolicek vyborne. Legendarni hudebni motiv, i kdyz malicko zrecyklovany ;-), je  tresnicka  na dortu.

Joker (2019)

Rozhodne je to na pohled hezky a propracovany film. Ma jednoznacne velke plus za snahu ukazat opravdovy film normalnim divakum (chytre, pres komixove tema). A pravdepodobne se zdarilo, soude dle ohlasu. Zas na druhou stranu je to jen kopie klasickych psychologickych thrilleru bez hlubsiho zasazeni divaka. Nelituji, ze jsem to videla, ani me to nenudilo, ale cekala jsem vic.

Psí poslání 2 (2019)

Lehce nadprůměrný film o nesmrtelné lásce domácích mazlíčků, ale velice bledne ve srovnání s prvním dílem.

Psí poslání (2017)

Tohle je velké překvapení. Čekala jsem trochu přihlouplý film o roztomilých mazlíčkách a místo toho dostanu filosofickou studii o podstatě života zabalenou ve velice pěkném, realisticky dojemném příběhu. Film doporučuji každému, autorům se podařilo výjimečné hluboké (avšak nezatěžující) dílo. Nicméně, bohužel druhý díl tuto brisknost postrádá - určitě i kvůli obměně tvůrců.

Žaluji! (2019)

Jak koukám na komentáře, antipropaganda padá na úrodnou půdu... Film se vám nemusí líbit, ale narážky na znásilňování prozrazují, že to nemáte ze svých hlavinek... Ve svém žánru je to dokonalý film, nepřetažený, nehysterický, věcný a fakticky odpovídající. A krásný na pohled. O poučnosti nemluvě.

Parazit (2019)

V Cannes už se asi zbláznili... Tohle je jeden z nejvíc přeceňovaných filmů, co jsem kdy viděla. Je to plochá napodobenina drsné zápaďácké komedie, ale kvalitou asi jako středoškolské filmové cvičení. Je to koktejl americké a asijské kinematografie, který se však nepropojil, takže to stylově není vůbec nic. Herecky nic moc, příběh je nepřekvapivý, až nudný a pak najednou až absurdně překotný. Také je to sbírka klišé: náhody, sadistické chvilky, lekačky, sentimentální záběry podbarvené smyčci... No, ale co mě štve nejvíc, je nabubřelé, socanské poslání. Nic proti filmům s tématikou ekonomické nerovnosti, ale tohle je trapně schématické.

Čtverec (2017)

Za dlouhou dobu film, který si tu zlatou ratolest opravdu zasloužil. Bylo až vtipné sledovat, jak se poctivě snaží naplnit všechny nároky festivalového filmu: silné postavy, vtip, krásná kamera, politická témata, ale vyšlo to a zrodil se výjimečně dobrý, vybalancovaný film který krásně kritizuje společnost, aniž by to dělal hystericky a nebojí se sáhnout ani na ostřejší témata.

Kalvárie (2014)

Obecně mám s irskou tvorbou - ať už filmovou, dramatickou, či literární jeden problém: je skoro vždy chytrá, krásná, napínavá, ale bohužel trpí na drsné (nebála bych se použít slovo úchylné) koncovky. A to je případ i tohohle filmu. Holt, je to drsný národ v poetické zemi.

Argo (2012)

Velké překvapení: americký film, který je zajímavý, napínavý a šetří z citovými výlevy a nemožnými situacemi. Velice dobré ( a bohužel vzácné) dílo.