Jak nacisté prohráli válku (2021) (seriál)

Jedna z prvých a teda zásadných viet mi stačila. Že vraj bez odvahy Britov by druhá svetová vojna skončila úplne inak. Nikto iný spomenutý nebol, iba Briti. Takže sláva Britom. Oukej, aj ja budem nekompromisný, ba dokonca  poruším moju nepísanú zásadu a udelím jednému vojnovému dokumentu tú najhoršiu (pod)známku. Za tú vetu si tento dokument aspoň jedno také hodnotenie zaslúži. A za všetkých Sovietov, Poliakov, Francúzov a ďalších. Možno len kým sa trochu neukľudním. (Po týždni) Tak už som sa ukľudnil 😅 a po ďalších dieloch môžem moje hodnotenie aj o trochu zvýšiť. No aj tak sa jedná skôr o subjektívny a často deformujúci pohľad pár historikov, ktorí sú presvedčení, že kto vyhrá vojnu, má právo si pravdu prikrášľovať a škaredého robiť ešte škaredším.

Hitler: Ztracená svědectví Třetí říše (2023) (seriál)

Americký dokument, vhodný pre menej znalého Američana. Alebo pre mladého študenta, ktorý o druhej svetovej vojne počuje prvý (či druhý) raz. No zlé to nie je, ak posledný diel nebude o tom, ako Američania vyhrali druhú svetovú vojnu a porazili Hitlera, tak možno budem ochotný ísť na štyri, zatiaľ je to ale korektné. 65%.

Robin Hood (1984) (seriál)

Najlepší Robin Hood a asi jediný Robin Hood, ktorý ma aj naozaj bavil.  Charizmatickí herci v tomto anglickom seriáli vytvorili nezabudnuteľnú bandu sympatických zbojníkov a spiklencov (dnes by sme im asi hovorili teroristi), za ktorých by som dal v detstve aj ruku do ohňa. Výborný príbeh, v ktorom nechýba ani humor, ani dojatie. A soundtrack, ktorý mi z hlavy nikdy úplne nezmizol. Určite si to ešte niekedy chcem zopakovať. Celé, pekne a pomaly. 86%.

Tarzan (1984)

V detstve som bol tri krát na tento film v kine a zakaždým to bol pre mňa úžasný zážitok. No aj tak dávam tronovi za pravdu, keď vo svojom komentári píše, že tento Tarzan vôbec nie je pre deti. A vlastne som na iné filmy (takmer) ani nechodil, respektíve si na iné návštevy kina z detstva vôbec nepamätám, aj keď viem, že som ešte na zopár filmov bol. Tak silný dojem vo mne tento film (oproti ostatným) zanechal. Neskôr v dospelosti som sa snažil pozrieť si ho opäť, v telke. Neúspešne. Tento filmový drahokam je totiž jedným z filmov, na ktoré je naozaj potrebné veľké plátno. Ja mojej srdcovke dávam (až) 97%.

Zběhové z wehrmachtu (2003) (TV film)

Dobrý dokument. Naozaj dobrý. Bude vás pri ňom štekliť myšlienka, čo by ste vy robili vo vojne, ktorá by vám nedávala žiadny zmysel. Ja nehovorím, že by som dezertoval, to asi nie. Ale bol tam syn jedného otca - dezertéra z wehrmachtu a tento syn bol na svojho otca za tento jeho čin veľmi hrdý. Nech si myslí kto čo chce, budem úprimný: aj ja by som bol. (85% )

Slavná alba: Amy Winehouse – Back to Black (2018) (TV film)

Vlastne som ani nevedel, kto je Amy - rádio veľmi nepočúvam, "smotánka" ma nezaujíma a už dlho si kupujem iba metal, lebo je pre mňa najlepší a nikdy sa neopočúva. Ale tieto dokumenty, kde sa rozoberajú celé slávne albumy takmer až do špiku kosti, tie ma bavia. Či už je to rock, metal, alebo čokoľvek iné. 75%

Válka v Iráku (2020) (seriál)

Už od invázie do Iraku si myslím, že Bush by mal zhniť v base, no po tomto dokumente som zmenil názor: mal by byť zbitý, potom obesený a následne ťahaný po uliciach. Minimálne je to dlhodobo presne ten človek, do ktorého by som si najradšej pľuvol. Ja - tak mierumilovný občan. Viem, teraz za mňa hovoria emócie, ale skúste si pozrieť tento dokument - dokument, ktorý je naozaj objektívny - a asi vám z toho tiež nič iného nevýjde. Tento vojnový a do značnej miery psychologický seriál začína prvou časťou spočiatku celkom odľahčene, no už onedlho vás premôžu rôzne pocity bezmoci, až vám bude zle. Je to naozaj sila a hnus, čo sa to v tom svete deje. 87%.

Charles Bronson (2020) (TV film)

Z celej tejto staršej generácie hercov (Newman, Redford, McQueen...) som mal Bronsona vždy najradšej. Až teraz pri tomto dokumente som si uvedomil, že o mojom obľúbenom hercovi neviem zhola nič, preto som vďačný aj za to. Aj keď priznávam, že to mohlo byť aj lepšie, to hlavné bolo (myslím) povedané. 72%.

Keby som mal pušku (1971)

To je nápad, dať ukryť pušku nejakému decku. S filmom "Keby som mal pušku" som narazil na niečo, čo sa mi vôbec nehodnotí ľahko. Rozumiem päťhviezdovým hodnoteniam, ale úplne chápem aj tie dvojhviezdové. Keď si film nepozriete len ako bežný filmový konzument, ale budete ho pozerať výlučne ako pozorovateľ filmového remesla, vaše body budú určite vyššie. Aj ja preto dávam štyri. Ale celkovo som mal z filmu veľa rôznych pocitov a to nie len tých kladných. Už od začiatku som videl, že sa tu stretol perfekcionizmus vo všetkých ohľadoch, reznutý umelectvom na vyššej úrovni, no aj tak tomu čosi chýbalo, z mojej strany niečo nie celkom definovateľné. Ak by som bol filmový kritik, za najväčšie plus by som označil kameru. Tá je tak krásne jednoduchá a pritom ňou vidíte všetko a ešte niečo navyše. A tiež doslova vidíte, ako bol každý záber vopred starostlivo až decentne pripravovaný a možno sa už od prvých scén budete pýtať, či len tak náhodou za kamerou nestál Stanislav Szomolányi. Áno, stál. Hneď po kamere oceňujem detských hercov (nehercov), lebo toto je príkladná práca nie len ich, ale aj režiséra, ktorý ich bravúrne zvládol... Možno (tak isto ako ja) nemáte radi dlhé scény niekde zo svadby, kde vám uši píli cigánska, alebo hociaká iná kapela a k tomu množstvo ľudí, tancujúcich a pištiacich či inak hulákajúcich, pretože aj tu takáto jedna je, tá sa našťastie pre mňa v najvyššej chvíli rázne skončí, keď dedinu prepadnú partizáni. Film mohol (podľa môjho gusta) kľudne niekde aj pritvrdiť a ukázať nejaké nacistické zverstvá, keďže je to z tohto obdobia. A práve zo scenára mám taký pocit, že sa tu jednalo iba o nejaké nesplnené sny jedného scenáristu. Ten motív s ukrytou puškou a aj to, na čo nakoniec tá puška poslúžila, je toho príkladom. 70%.

L'histoire de la mafia (2017) (seriál)

To, že naša verejnoprávna televízia vysiela tieto všemožné mafiánske dokumenty práve teraz pred voľbami, bude asi "náhoda", zároveň subjektívne dodávam, že veľmi vhodná. Prvé dva diely tohto dokumentu sú výborné, oči som počas nich nespustil z obrazovky a obe by som hodnotil 90%. Tretia časť sa zaoberá N'Dranghetou a už to nebolo tak silné (72%) a časť štvtá (78%) je o neapolskej drogovej mafii Camorra, známej z talianskeho seriálu Gomora. Celku dávam nakoniec iba štyri hviezdy.