Reklama

Reklama

Robin Hood

(seriál)
Velká Británie, (1984–1986), 22 h 8 min (Minutáž: 50–102 min)

Hudba:

Clannad

Hrají:

Michael Praed, Jason Connery, Mark Ryan, Clive Mantle, Robert Addie, Ray Winstone, Philip Jackson, Richard O'Brien, Phil Davis, Anthony Steel, Nick Brimble (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Nebylo jich mnoho, ale strach dokázali nahnat dokonale. Vždy se z čista jasna objevili na tom nejnepravděpodobnějším místě a odvážně se stavěli na stranu chudých. Když bylo třeba, neváhali tasit meče a napnout tětivu. Málokdy minuli cíl. Jejich vůdcem byl sympatický Robin, kterého tajemná bytost rozkročená mezi dvěma světy, Herm, pověřila úkolem bránit zlu v jeho rejdech. V tehdejších dobách se o rytířství, gentlemanství a právu dalo mluvit jen stěží. Vždyť když i šlechta kradla a loupila kde jen mohla, jak to potom mělo vypadat mezi poddanými? Robin, jeho milá Marion, Will, Much , Malý John, tlouštík Tuck a saracenský bojovník Nasir se záhy proslavili a to se správci kraje kolem hvozdu Sherwood, siru Guyi z Gisburne, dvakrát nelíbilo. Proto se na Robina snaží všemi možnými prostředky nastražit léčku... (Siriuss)

(více)

Recenze (231)

Anderton 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Podľa môjho názoru tento legendárny a veľmi kultový seriál až tak nezostarol, ako by sa mohlo na prvý pohľad na nevkusné Praedove vlasy, ako vystrihnuté z osemdesiatok, javiť. Kvalitne napísané scenáre, kedy má projekt jasnú silnú dejovú niť, pričom každá časť ponúka ucelený dejový oblúk. Vďaka nostalgii odpustíme aj niekoľko výraznejších nedostatkov. Tým najvätším je naivita súbojov v každom dieli, šerifovi muži sa porúčajú k zemi, ako by ich za svojho pána ani nebavilo bojovať a radšej chcú umrieť Robinovým šípom alebo legendárnym Albionom. Sherwood má svoju atmosféru, ale prostredníctvom pohybu postáv nezískavame priestorovú orientáciu a ťažko sa chápe, prečo má šerif taký problém s dolapením skupiny. Lenže to sú veci, ktoré by sme vyčítali skôr GoT, ako vyše 30 rokov starému seriálu. Po dvoch sériách skutočne nemám odvahu pustiť sa do tretej s novým, podstatne menej charizmatickým predstaviteľom, chce to oddych... ()

inutihar 

všechny recenze uživatele

Nejvíc mě štvalo, když byly jednotlivé díly ve Veze rozdělené na půlky. Znovu shlédnuto podzim 2017: I s odstupem skoro 30 let od české premiéry (už jsem pamětník) je to pořád docela solidní divácký zážitek. Středověké prostředí je správně špinavé, herci a herečky jsou typově výborně obsazeni (Michela Praeda všechny spolužačky na ZŠ milovaly). Bez digitálních triků to působí až nezvykle přirozeně, ale často je vidět, že produkce byla spíše nízkonákladová. Jednotlivé epizody různě variují jak klasické legendy o Robinovi, tak různé postavy a události z britské historie a mytologie od krále Artuše po obskurního keltského boha Crom Cruacha (s hostujícím Richardem O'Brienem, kterého můžete znát jako Riff Raffa z Rocky Horror Picture Show). Škoda, že díly jsou dost nevyvážené. Některé působí skoro jako neškodný seriál pro děti, jiné jako brutální horor a zvláštním způsobem se proměňují i schopnosti jednotlivých postav. Pro moderního diváka je tempo vyprávění až extrémně pomalé. Překvapilo bezčasí, ve kterém se jednotlivé epizody odehrávají, je tam pořád slunce a jaro nebo léto, sníh či déšť jsem viděl jen výjimečně a působilo to dost nepatřičně. Ve třetí sérii (v ČSSR/ČSFR/ČR nešla) nahradil v hlavní roli Praeda Jason Connery jako nástupce zavražděného Robina z Loxley a byť se scénáristé snažili epizody trochu více mezi sebou provázat, moc se to nedařilo. Díky krachu produkční společnosti bohužel nevznikla čtvrtá série, které by některé dějové zvraty, nakousnuté ve třetím díle završila. Zajímavé je, že neexistuje "kanonické" pořadí, ve kterém by jednotlivé epizody měly být vysílány (i při britské premiéře byly díly přeházeny) a tak dochází při sledování k různým haluzím, že se objevují živé postavy zabité v předchozích dílech nebo se vzpomíná na události, které se ještě neodehrály a tak podobně. V Československu pak některé epizody prvních dvou sérii z cenzurních důvodů nebyly vysílány vůbec, což chaos ještě o něco zvýšilo. Hudbu dělala skupina Clannad, ze které vzešla Enya. Upřímně, dost mě štvala, protože pořád dokola hrají asi tři nebo čtyři motivy. Ale samostatně na soundtracku překvapivě tak repetitivní není. Asi doporučuji, ale spíše těm, co už to kdysi viděli. ()

Reklama

Eddard 

všechny recenze uživatele

Asi tady budu opakovat dost předchozích komentářů, ale musím s kůží na trh a zopakovat - seriál mého dětství (je to dost možná právě on, který ve mě v útlém věku probudil středověkého romantika). Pokud se dobře pamatuju, běželo to na starém dobrém Magionu... Konkrétnější vzpomínky už odvál čas (proto taky raději nehodnotím), co zůstalo jsou pocity a nadšení, které si naopak dodnes dokážu vybavit velice živě. Zejména díky (na seriálové poměry) neuvěřitelně atmosferickému soundtracku skupiny Clannad. Dodatek, srpen 2009: Ták... Internet je dobrá věc, zachce-li se vám zavzpomínat si na pořady svého dětství. Viděno očima cynického něco-dvacátníka je tenhle seriál... co se týká kulis a zj. technické stránky zpracování samozřejmě - osmdesátkový kýč jak bič, zároveň však skvěle obsazený, jak už bylo řečeno doprovázen legendárním soundtrackem a hlavně a především - pořád srdečný a upřímný, co se týká sherwoodské atmosféry a historické romantiky celkově. Michael Praed v titulní roli začíná poněkud toporně a neohrabaně, ale s přibývajícími epizodami se v postavě Robina postupně zabydluje a charisma a tichá autorita v něm roste, takže když ho na přelomu druhé a třetí série vystřídá chudokrevný mladíček Jason Connery, nemůžete se necítit znechuceně. Lady Marion v podání Judi Trott je k sežrání, Ray Winstone jako Will Scarlet zase dokazuje, že byl, je a bude skvělým hercem. Když si k tomu přidáte vynikajícího bratra Tucka, hrdinu mého dětství, tichého saracénského asassina Nazira a hromotluckého Malého Johna, je vám skoro líto, že se téhle skupince Veselých chlapíků nepostaví někdo nebezpečnější, než poněkud slapstickově komické duo Sheriff Nottingham/ Guy de Guiburne. Nebýt místy dobové papundeklové produkce a nástupu Conneryho ve třetí sérii, vážně bych uvažoval o pětihvězdí. Takhle: 70% ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Zatím jsem viděl první dvě série s Praedem, a obzvlášť ta druhá byla fakt výtečná. Působivá, temná atmosféra, úchvatná hudba (Clannad), zapojení magie, skvělé příběhy (hlavně mé oblíbené Waylandovy meče) i obsazení, exteriéry i interiéry, výprava... A co se týče žánru je to navíc čistokrevná fantasy. Tohle zpracování je prostě jasně a bez debat nejlepší, o tom se nehodlám nijak hádat. Je to nesmírně působivé a strhující a mám dojem, že dnes je to navíc působivější víc, než v době vzniku. Timhle se Angličani fakt vytáhli. Úžasné zpracování. Pravděpodobně ho tady už nikdo nikdy nezopakuje a nic mě nemrzí víc. Kolega Lima mi vlastně mluví z duše, pod jeho komentář bych se s chutí rád podepsal. Až se stydím, že mě kdysi, když mi bylo asi osm, strašně bavila ta nová verze z roku 2006. 85%. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

V mládí jsem se na něj díval hodně rád a Robin Hood byl můj obdivovaný hrdina. Nutno říct, že spíše ten filmový, ale i seriálového jsem sledoval. Neměl moc dílů a tak jsem se u toho nestačil začít nudit a viděl jsem všechny. Pravda, Villém Tell byl pro mě zpočátku ještě poutavější a měl lepší znělku, ale zase více dílů a rychleji se ohleděl. Dnes bych se asi na seriálového Robina Hooda už nedíval, ale za příjemné vzpomínky z mládí, to tři hvězdy být můžou. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (13)

  • Vesnice s názvem Elsdon v hrabství Nottinghamshire ve skutečnosti neexistuje, reálně je vesnice Elsdon v hrabství Northumberland v severní Anglii. Autoři dílu se nejspíše inspirovali vesnicí a farností Elston, která skutečně v oblasti Nottinghamu existuje a to na východ od Sherwoodských lesů. V této vesnici skutečně bývala středověká nemocnice a také léčebna pro malomocné. Na jejím místě byla později postavena kaple. (ajaxx)
  • Seriál byl inspirací pro vytvoření videohry s názvem „Robin Hood: Legenda Sherwoodu“. (Marpe)
  • V epizodě se mluví o sedmi mečích. Ve skutečnosti byly meče původně pouze čtyři. Byla to trojice mečů Almace, Curtana a Durandal z díla „Píseň o Rolandovi“ a také meč Mimung, meč Wudgy, údajného syna Waylendova. Další meč je zmíňen v islandském díle „Poetická Edda“, a to meč Gram. Waylendovi jsou připisovány i meče další, pocházející ze starofrancouzských hrdinských eposů, jsou to meče Adylok, Merveilleuse a další dva bezejmenné. V modernější literatuře poté přibyly meč Albion z příběhů o Robinu Hoodovi a jeden bezejmenný. Některá díla připisují Waylendovi i Excalibur, ale v tomto případě je to velmi kontroverzní, neboť Excalibur je původem z velšských bájí, nikoliv z germánských. (ajaxx)

Reklama

Reklama