Zpátky do ringu (2013)

3* - nejvíc za to, že tenhle film dokázal nakonec zaskórovat dobrým průměrem tam, kde námět předem sliboval tvůrcům tak trochu profesní sebevraždu. Jako bonus zažijete pár ironických chvilek, a sympaticky uměřené herectví.

Lucy (2014)

Když juicy vzhled hrdinky a občasný skluz do profesorského poučování nešťastně zakrývají moc důležitý druhý plán, myšlenku a sdělení filmu... to tu přitom je, musíte u něj ale udržet svou pozornost. Film, který máte proč vidět. (A - ano, taky se na to hezky kouká a dynamicky to šlape.)

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Tak lakonický, nemluvný (přitom výmluvný) a ledově ulítlý, jak jen severská tvorba může být. Tohle jsou momenty, kdy si uvědomíte, jak skvělá je pestrost světové kinematografie. Pozn.: nesrovnávám nijak s knihou, kterou jsem nečetl.

Kouzelníci (2013)

Jeden z nenápadně sarkastických, a tím i skrytě depresivních snímků, které ukazují, že skutečný život opravdu není jako ve filmech: a že je spíš iluzí, než kouzlem. Ještě, že se dostalo i na poctivý černý humor, a konec... no, uvidíte sami. Trochu nevyužitý zůstal Jim Carrey coby jen ploše vykreslený záporák.

Beowulf (2007)

Velmi dobré 3*. Kdo by to řekl? 3D animák, na první pohled jak fantasy hra z konzole - a vyklube se z toho poctivý příběh, lakonický, ale tvrdě sevřený, s dotykem kouzel a širším přesahem v podtextu: tak, jak byste od severských ság čekali. Tohle hrané filmy často neumí.

Rock of Ages (2012)

Ani nedokoukáno. Sterilní, navoněná, plastová muzikálová podívaná o něčem, co je všechno, jen ne sterilní, navoněné a plastové - to si dělají legraci? Jako kdyby někdo natočil thriller o rybaření v posázaví. 1* za "úvod" do rocku pro teenagery.

42 (2013)

3 a půl *. Další šikovný kousek skládanky, která dnešním a dalším generacím bude povídat, jak si někteří z nás museli dřív bezdůvodně své místo na slunci vybojovávat - a že ten boj za to stál, stojí a stát bude. Půl * navíc, pokud vás baví b-ball!

Letec (2004)

Ne, nebyl jsem unešený: asi proto, že mi bylo těžko pochopit osobnost předlohy hlavního hrdiny. Jenže marná práce, to se s kusem kvalitní, rozmáchlé, zasvěcené (a nadšené!) filmařiny nevylučuje: zvlášť, když ji podporují skvělí herci.

Pocit viny (2007)

Velmi subjektivní 4*, pro Ms. Nobody - to přiznávám na rovinu. Ta kombinace mládí a smrti tentokrát zafungovala, Baudelaire a Puškin by možná měli radost: navíc, po dlouhé době mě tvůrci převezli s pointou. Nečekaný atmosférický zážitek.

Showtime (2002)

No vida, on umí mít Holywood i smysl pro humor? Dva protichůdné herecké styly, oba pasující (o tom to vlastně celé je, tak jako děj příběhu); nadhled, a k tomu osvěžení v podobě kritiky jednoho filmového žánru, i mainstreamové filmařiny jako takové - do které to ale přitom celé spadá! Výborně, i "tuctový film" může být zážitek.