• Krátkometrážní

The Islamic State (2014)

Medyan Dairieh je reportér Vice News, ktorý strávil 3 týždne s ľudmi z Islamského štátu. Podarilo sa mu natočiť veľmi vzácne zábery a zostrihať ich do 43 minútového dokumentárneho filmu. Ukázal čo je to Islamský štát, akou brutalitou mučia "neveriacich" a ako hlúpo obsadzujú nové uzémia a rozširujú svoj kalifát. Presne ako Einstein povedal: ,,Existujú len dve nekonečné veci: vesmír a hlúposť." Aj keď si nebol s tým vesmírom úplne istý, s ľudskou hlúposťou mal pravdu. Nemá hraníc. Rovnako ako odporný Islamský štát, ktorý si myslí, že násilím niečo dokáže. Jeden obrovský omyl.

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Nie je to prvý film od Pixaru, ktorý som videl. K tomuto snímku som sa dostal až v roku 2016. Avšak Pixar milujem od detstva. Pixar bolo, je a stále bude pre mňa štúdio, ktoré si veľmi cením a neraz ma pri pozeraní nejakého ich filmu dostihnú emócie. Či už je to kvôli nostalgii, úžasnému soundtracku alebo úchvatnému príbehu. A Toy Story: Boj hračiek je presne jeden z nich. Aj keď som sa k nemu dostal až neskôr (21 rokov po premiére), stále stále vo mne zanecháva pocit pokoja. John Lasseter je človek, ktorý vie režírovať filmy a vytvárať postavám prostredie pre príbeh, ktorý chce prostredníctvom špičkovej animácie vyrozprávať. Hudba k tomuto filmu vytvára jeden z najlepších ak nie najlepší filmový soundtrack. Pri počúvaní si dokážem vybaviť vždy presne tú scénu, počas ktorej daná skladba hrá. Randy Newman je umelec, ktorý dokázal skrze hudbu vyjadriť každú jednú pasáž nachádzajúcu sa vo filme a zároveň v scénari od Jossa Whedona, Andrewa Stantona, Joela Cohena a Aleca Sokolowa. Slovenský dabing je veľmi podarený, hlavne krásny spev Petra Lipu. Videl som taktiež verziu filmu s audiokomentárom tvorcov (režisér John Lasseter, spoluscénarista Andrew Stanton, supervízor animácie Pete Docter, art director Ralph Eggleston, supervízor - technický vedúci Bill Reeves a producenti Ralph Guggenheim a Bonnie Arnold). Dozvedel som sa množstvo nových zaujímavosti zo zákulisia a zo samotnej výroby tohto snímku. Určite verziu s audiokomentárom odporúčam všetkým fanúšikom Pixaru. Za tento film som veľmi vďačný. Ďakujem.

Rupam Islam - Daniken (2017) (hudební videoklip)

Asi moje prvé stretnutie s indickou hudbou. Tento videoklip je inšpirovaný životom známeho švajčiarskeho spisovateľa Ericha von Dänikena. Autor píše veľmi zaujímavé knihy, ktoré obsahujú teórie týkajúce sa návševy Zeme mimozemskými bytosťami. Spisovateľ sa snaží týmito hypotézami čiastočne vyvrátiť mainstreamovú archeológiu a pozerať sa na svet modernými očami. Najviac sa preslávil vďaka knihe Spomienky na budúcnosť, ktorú vydal v roku 1968. Myslím si, že autor potreboval obrovskú odvahu vydať niečo takéto. A potrebuje odvahu aj dnes. Tento jeho príbeh sa indický spevák Rupam Islam rozhodol interpretovať pomocou piesne. Mne sa celkom páči aj napriek tomu, že indickú hudbu a obzvlásť tento hudobný žáner často nepočúvam. O videoklip sa postaral filmár Samik Roy Choudhury a podľa mňa sa vizuálna stránka celkom podarila. Celý koncept je zaujímavo spracovaný.

KSHMR, B3nte & Badjack - The Spook Returns (2016) (hudební videoklip)

Samotný videoklip je vlastne výborne zostrihaný krátky horor Deathly Presents doplnený o KSHMRovu skladbu The Spook Returns. Ešte spolu s niekoľkými animovanými scénami vytvára tento videoklip veľmi kvalitné dielo.

Deathly Presents (2015)

Spracovaním je tento krátky horor výborný. Zvuk je veľmi kvalitný (film vznikal v spolupráci s RØDE Microphones) rovnako aj hudba, ktorá spolu so strihom zvuku vytvárajú komplexné dielo. Strih obrazu je tiež výborný a taktiež herci a celkový vizuál tohto snímku. Príbeh je však o niečo slabší. Je dosť a krátky, veľmi by sa hodilo pokračovanie (výborný námet na creepypastu). Inak celkom fajn - podstatné je, že mi aspoň o trochu rýchlejšie bilo srdce.

Day Nurse (1932)

Príbehovo sa tento krátky film veľmi podobá groteske A Jungle Jumble. Oswald je tu v úlohe policajta. Pochopiteľne sa mu to akosi nedarí. Spôsobené je to hlavne tým, že ho začne provokovať nejaké malé dieťa, ktoré fajčí akúsi cigaru takmer celú grotesku. Opäť sa tento naháňačkový kolotoč opakuje do konca filmu. Síce je v scénach veľa gagov, no to nestačí a keď si tvorcovia nechali záležať na animácii a hudbe, mohli taktiež vymyslieť zmysluplnejší príbeh.

Jungle Jumble, A (1932)

Príde mi akoby si Walter Lantz nevedel poradiť so Zajacom Oswaldom. Groteska začína tým, že nejaká myš (podobná Mickeymu Mouseovi) začne provokovať nášho Oswalda. A tak to ide celý snímok. Prakticky tento krátky film nemá príbeh. Nečudujem sa. Medzi jednotlivými Lantzovimi groteskami nevidieť takmer žiaden rozdiel v animácii. Hudba je taká, akú by ste od grotesky očakávali. Vytvarné a hudobné spracovanie je teda celkom slušné, no kazí to podpriemerný "príbeh".

KSHMR & Marnik - Bazaar (2015) (hudební videoklip)

Úžasná skladba, výborný videoklip. Som veľmi rád, keď SPINNIN' RECORDS urobí tématický videoklip. A toto je jeden z nich. Výborné spojenie indického bazára, mestského prostredia a festivalu SUNBURN, ktorý sa každoročne koná v Indii.

La Vie et la passion de Jésus Christ (1903)

Tento film je zaujímavý po viacerých stránkach. Pápež Ján Pavol II. ho zaradil na zoznam 45 "úžasných filmov" v kategórii Náboženstvo. A myslím si, že urobil dobre. Aj keď Ježišov život je tu príbehovo veľmi stručne a trochu naivne zobrazený, umelecké spracovanie, kulisy a efekty sú na tú dobu úžasné. Chýbajú tomu však herecké výkony a emócie. Jedná sa čisto len o zobrazenie Ježišovho života a skutkov. Taktiež, sú tu iba dva či tri detaily na tváre postáv. Celý snímok je natočený v celku. Pozoruhodné je aj spracovanie a vyobrazenie budov. Keď niečo Ježiš robí vo vnútri budovy alebo stavby, nie je tam žiaden záber z vnútra stavby. Namiesto toho sa na takmer každej budove nachádza prierez do vnútra. Chcel by som podotknúť, že vo filme sa vyskytuje taký menší easter egg. Asi na každom druhom zábere je možné si všimnút znak kohúta. To odkazuje na pôvod snímku - Francúzsko. Pre mňa osobne to je zaujímavý film, avšak hudba, zvuk a nejaké emocionálnejšie herecké výkony tomu chýbajú.

Dante's Lunch: A Short Tail (2017)

Tento krátky film bol pôvodne vydaný ako trailer a hral sa v kinách pred rôznymi filmami. Obdivujem Pixar, že dokáže urobiť v 2 minútach veľmi milú jednohubku, ktorá aj celkom pobaví.