• Krátkometrážní

Mickey's Polo Team (1936)

Potešilo ma to množstvo cameií väčšinou iných Disneyho postavičiek a známych hereckých hviezd. Mickey tu však nie je hlavnou postavou a tak je tomu aj v iných groteskách. Má na starosti svoj pólový tím, ktorý pozostáva z Goofyho, Káčera Donalda a Veľkého Zlého Vlka (Big Bad Wolf). Proti nim ide Stan Laurel, Oliver Hardy, Harpo Marx a Charlie Chaplin. A tí tu boli vykreslení naozaj dobre. Celkove to disneyovské spracovanie filmových hviezd sa mi veľmi páči a to nie len v tejto groteske. Každá mala dokonca svojho koňa, ktorý sa na ňu podobal. Síce tu bolo gagov pomenej, stále je to Mickey Mouse.

Mickey's Grand Opera (1936)

Mickey už raz (teda viackrát) dirigentom bol. Už v The Band Concert sa ukázalo, že veľmi nemá rád ak ho niekto vyrušuje a kazí mu koncert. Väčšinou je to Donald a tentoraz sa k nemu pridal aj Pluto, ktorý má zjavné problémy s kúzelníckym klobúkom. Objaví sa tu aj dvojica Clarabelle Cow a Horace Horsecollar a taktiež aj sliepka Clara Cluck. Tí celý ten chaos dopĺňajú a koniec je tiež robený podobným štýlom ako u The Band Concert.

Mickey's Elephant (1936)

Mickeymu tentoraz pribudne nové domáce zvieratko - malý sloník Bobo. A keďže Mickey má aj Pluta, nedopadá to moc dobre. Pluto cíti, že Mickey má Boba radšej. Z toho vznikajú ďalšie problémy a z problémov typické disneyovské gagy. Veľmi zaujímavý bol Plutov "diabol", ktorý Plutovi radil ako sa zbaviť Boba. Tvorcovia to však poňali komicky a tak je z toho groteska.

Mickey's Circus (1936)

Mickey je tentokrát ako cirkusant, a Donald sa mu v tom cirkuse stará o tulene. Samozrejme je to predstavenie pre otravné sirôtky, ktoré všade kde sú, robia problémy. Už to napovedá, že celý príbeh sa bude točiť okolo Donalda a týchto malých sirôt. Opäť tu máme množstvo gagov, zábavných scénok, nad ktorými som sa nesmial - iba pousmial a zamyslel som sa nad tým, čo vlastne urobil Walt Disney pre deti.

Za zrcadlem (1936)

Alica v krajine za zrkadlom v podobe Mickeyho grotesky. Mickey sa dostane za zrkadlo vo svoje izbe - a tam to všetko začína. Gagy, živé ''neživé'' predmety a zábavné nápady. Pri týchto groteskách si viem veľmi dobre oddýchnuť a pozrieť sa, aké to bolo s Mickeyim kedysi.

Mickey's Fire Brigade (1935)

Tentokrát je naše trio - Mickey, Donald a Goofy v hasičskom šate a pokúšajú sa uhasiť živý oheň. Keď môže ožiť oheň, prečo by nemohli aj ostatné predmety? A takto sa potom tvoria gagy. Bolo ich tu hojne a celkom som sa bavil. Videl som aj úplne prvú verziu - pencil test a je ozaj zaujímavé vidieť grotesku nakreslenú čisto ceruzkou a neskôr ju vidieť dokolorovanú peknými farbami.

Pluto's Judgement Day (1935)

Dokonalé vyobrazenie nočnej mory. Príbeh sa točí okolo Pluta, ktorý sa kvôli naháňačke dostane do akéhosi mačacieho sveta - pekla, v ktorom bol nad ním vykonaný súd. Tvorcovia presne, tak ako by sme si to my predstavovali urobili Plutovi nočnú moru. Pochmúrne prostredie, nezmysly a k tomu morbídna hudba. Animácia je výborná a celý vizuál grotesky je veľmi pekný. Celú grotesku som videl aj ako pencil test, ktorý tvorcovia robili pred finálnym dokončením.

Na ledě (1935)

Ďalšia z tých lepších grotesiek. Pobavila, pousmial som sa, bolo tu tradične veľa gagov a zaujímavých nápadov, animácia je výborná a hudba bola tiež milá. Dobre sa na to pozeralo. Videl som aj prvú verziu grotesky - pencil test - je veľmi zaujímavé vidieť to celé nakreslené iba ceruzkou.

Mickey's Garden (1935)

Keď som si túto grotesku pozrel druhý krát, zmenil som na ňu názor. Animáciou vyniká, je to ozaj kúsok, ktorý ma pobavil. Príbeh je fajn, zaujímavý je nápad s tým hmyzom (škodcami). Ja hmyz veľmi nemusím, no tu bol zábavný a celý kraťas bol veľmi milý. Aj keď bol v niektorých častiach trochu morbídny, predsa len trošku tej brutality v takýchto groteskách neuškodí.

The Band Concert (1935)

Prvá animovaná groteska, prvý krát sa Mickey Mouse objavil v plnej (full-lenght) groteske vo farbe... V mnohých veciach je táto groteska prvá a je ozaj veľmi pekná. Príbeh nenudí, sú tu veľmi pekne zakomponované známe hudobné diela spojené s tradičními disneyovskými gagmi a výbornou animáciou. Zabavil som sa, pousmial - takéto kraťasy mohol Disney robiť už dávno.