• Romantický

Main Khiladi Tu Anari (1994)

Příběh inspirovaný filmem „Poldovi v patách“ (1991), kde si své řekla i „Smrtonosná zbraň“ (1987), se mi líbil. Policejní inspektor Karan (A. Kumar) touží dopadnout šéfa místního podsvětí Goliho (S. Kapoor), zodpovědného za smrt jeho bratra. K tomu se připlete úspěšný herec Deepak (S. A. Khan), který u Karana čerpá oživující inspiraci pro svoji další roli i kariéru. Nápomocna jim bude i tanečnice Basanti (S. Shetty)..... Výborní herci, skvělá hudba, tance. Mé první setkání se sympatickou Raageshwari. Pohodová blbůstka potěšila. Čtyři slabší hvězdy.

Humraaz (2002)

Rozhodně zajímavá, alespoň co se příběhu týče, i když jinak ryze průměrná podívaná. Začátek sic malinko naznačí další vývoj, ale zatím se vše ubírá v pohodovém a čistě romantickém duchu, který se začne komplikovat až časem, kdy zjistíme, jak to ve skutečnosti je. Dovedu pochopit jednání jistých dvou postav, ale té třetí ne. Myslel jsem si, že..., ale ono... Dost velké zklamání, které mi vše spolehlivě zkazilo. B. Deola a A. Khannu moc nemusím, zatímco A. Patel ano, to však nebyl hlavní problém. Ten spočíval ve vyznění. Hudba dobrá. Tři hvězdy.

Oosaravelli (2011)

Parádní masakrózní jízda! Příběh o jednom slibu a pomstě stál vážně za to. Začátek byl ve znamení romanticko-komediálním. Indové jsou živoucí studnící všech možných i nemožných šíleností a ujetin. V tomto případě to nehnali do extrému a vážně pobavili. Po „zahřívacím kole“ přijde na řadu skvostná rubanice a návrat do minulosti, který osvětlí přítomný děj. Dále se jede ve stejně ostrém a nekompromisním tempu. N. T. R. R. Jr. je můj velký oblíbenec, stejně jako T. Bhatia a oba svůj vysoký status potvrdili. Hudba příjemná. Čtyři silné hvězdy.

Sherni (1988)

Vesnická dívka Durga (Sridevi) je vlivem osudu donucena nastoupit krvavou cestu banditů, aby odčinila všechna příkoří, která byla napáchána na její rodině vinou místního vlivného muže a jeho nohsledů..... Vidět Sridevi celou v černé kůži s pásem patron okolo pasu, kterak s přehledem likviduje všechny padouchy, byl jedinečný zážitek. Právě kvůli tomu jsem „Sherni“ zhlédl a nelituji. Nutno si přiznat, že se při vší snaze jedná jen o solidně průměrný film. Leč užil jsem si ho, včetně hudby a tanců. Dozajista nenudil, jen měl pár slabších míst. Tři hvězdy.

Zulmi (1999)

Velmi příjemné a toliko potřebné překvapení. Jediné, co jsem o filmu věděl bylo, že se mu příliš nedařilo v kinech a o jeho průměrných ohodnoceních na jiných místech. V tomto případě musím plout zcela proti proudu. Příběh o pomstě mě dokázal vtáhnout s naprostým přehledem, až přímo nadchnout. O postavách mohu říci to samé. A. Kumar i T. Khanna (jeho budoucí manželka) vytvořili sympatický pár. Výborná hudba vše jen stvrdila. Samozřejmě, že to dokonalé nebylo, toho jsem si vědom. Já jsem však nadmíru spokojený. Čtyři silné hvězdy.

Dulhe Raja (1998)

Vážně až příliš otravné po všech směrech a stránkách. Ze začátku se ty různé „souboje“ a slovní přestřelky mezi boháčem (K. Khan) a Rajuem (Govinda), chudým vlastníkem jedné zaplivané restauračky, snést ještě daly, ale všeho moc škodí, což pro tento případ platí dvojnásob. Přehršel bídných vtípků a jiných blbůstek nadobro pohřbila veškeré naděje, které jsem do toho vkládal. Když je navíc každá postava silně otravná a nesympatická... Co pochválit? Jednoznačně krásnou R. Tandon, hudbu a výtečnou skladbu „Akhiyon Se Goli Maare“. Dvě hvězdy.

Nigahen: Nagina Part II (1989)

Volné pokračování výborného filmu „Nagina“ (1986). Docela jsem se o výsledek obával, ale naštěstí zcela zbytečně. Příběh mě zaujal a dokázal oslovit, i když se vlastně jen opakuje zápletka minulá s novými nápady. Sridevi je stejně okouzlující jako vždy. Sympatický S. Deol je pro ni daleko přirozenější herecký partner než předchozí Rishi Kapoor („dobrosrdečný starší strýček“). A. Kher sice nemá tu šílenost v očích, jako Amrish Puri, ale jako padouch duší i tělem vůbec nezklamal. Písním i tancům nemám rovněž co vytknout. Jasné čtyři hvězdy.

Maa Tujhhe Salaam (2002)

Tato akcí nabitá podívaná nám lehce nastíní „o co v tom indickém Kašmíru vlastně jde“. Indové si chrání to své, což se Pákistáncům vůbec nelíbí a navíc využívají Kašmíru k útokům na indickou armádu. Mnozí místní mají toho přetahování již dost a chtějí pro sebe úplnou nezávislost, což je reálně nemožné. Ano, bylo to trochu naivní, stejně jako souboje a přestřelky, což vůbec neřeším. Sněhem zaváté hory a lesy jsou pastvou pro oči. S. Deol likvidující nepřátele po desítkách neomrzí, stejně jako charizmatická Tabu. Hudba i tance kvalitní. Čtyři hvězdy.

Samrat Prithviraj (2022)

Vyprávění o „posledním hinduistickém císaři“ Indie je založeno na staré epické básni „Prithviraj Raso“ a zavede nás do 12. století, kdy útočící muslimské hordy počaly své úspěšné dobývání Indie, z které kousek po kousku ukrajovaly, až ji ovládly celou. Takže tam mají ty „věčné potížisty“ dodnes. I když snímek v kinech propadl, já o něm nemohu říci nic špatného. Kvalitní klasičtí herci, včetně nové tváře jménem Manushi Chhillar (Sanyogita). Historický příběh nenudil, byl plný barev, krásného oblečení a akce. Hudba dobrá, tance pěkné. Čtyři hvězdy.

Thappad (2020)

Cenami Filmfare ověnčený snímek. Za mě hrůzně vyumělkovaný aktivistický příspěvek, vedený až nestydatě tendenčně. Chlapi jsou čisté zlo, které požírá „ženské štěstí“, ahá! Kdyby byl někdo zvláště nechápavý, tak je to „vysvětleno“ rovnou na několika případech. Amrita (T. Pannu) dostala jednu facku a zhroutil se jí svět, s otázkou, proč se jí nikdo nezastal? Ale s přehledem přehlížela domácí násilí u své služebné. Amritin manžel byl jasný sobec, ona ne? Což takhle zlepšit každodenní komunikaci? Hudba průměrná a jen „z musu“. Tři silnější hvězdy.