Slunovrat (2019)

Pomyslná nová vlna psychologického hororu na čele s Ari Asterem, Jordanem Peelem a Robertem Eggersem posouvá tradičně béčkovej žánr na vyšší úroveň. Tahle promakaná analogie na rozpadající se vztah je jako špatný LSD trip. Květinky, barvičky, chlupový koláč, postupně mizící kamarádi a folklór skandinávské sekty - to je estetika, která člověka pohltí a nepustí. Délka je přehrocená, ale jinak má film co do sebe!

Raw (2016)

Paní režisérka musela mít extrémní trauma ze střední a z masa - přinejmenším podobná traumata dokonale zobrazuje. Mladá vegetariánka se v tomto nechutném ženském horroru vydává studovat veterinu. Všechno jde do kopru od chvíle, kdy je v iniciačním rituálu donucena sníst maso... Film je třeba brát s odstupem - nejde o seriózní ani realistický kousek. Zvraty a lekačky jsou povedené, scénář a dialogy jsou na tom o něco hůř. Je to takový typ filmu, který je buď na odpad, anebo na 5/5. Nikdy jsem nic podobného neviděla - snímek je celkem dost alternativní a určitě ne pro každého (vlastně spíš skoro pro nikoho). Jeho šťavnatá bizarnost a originalita mi ale nedovolují ho nemilovat!

Mroží muž (2014)

Potenciálně zajímavá absurditka, která dopadla nevalně. Strašidelný mroží muž se rozhodne vytvořit lidskou stonožku, teda dalšího mrožíka do party. Jeho obětí se stane podcastový guru Wallace. Vybral si ale špatně - jeho (ne)věrní přátelé po něm začnou pátrat. Je třeba uznat, že design mrožolidí je parádně creepy. Většinu filmu ale tvoří nudné blábolení a hledání pohřešovaného Wallace. Scénář je fádní a celé se to táhne... třeba jako mrož po souši.

Smrt jí sluší (1992)

jeden by uvěřil, že jde o film ze světa Rodiny Addamsových. rivalky v krizi středního věku požijí kouzelný lektvar mládí a pak se hážou ze schodů kvůli Bruci Willisovi. počáteční pochybnosti rozežene humor přitažený za vlasy ad absurdum. i když se do ní prve těžko dostává, koneckonců je to hodně sympatická černá komedie od mistra Zemeckise.

Panna nebo orel (2010)

výborná žánrovka z oblasti teen komedií. zcela očividně neusiluje o realismus, takže se nedurděte jako tady pár komentujících, že "tohle by se přece nikdy nestalo". je to perfektní oddechovka ze školního prostředí, která se nebere vážně. koncept "naschvál o sobě šířit pomluvy o děvkaření a nechat si za to platit" je prostě ujetina, tak to tak je třeba i brát

Pom Poko (1994)

Hodně podceňované anime, které skrze roztomilé mývaly krizituje společenost, lidskou nenávist i ekologickou neschopnost. Nejspíš tak trochu inspo pro Kung-fu Pandu. Navzdory slušné délce celkem rychle odsýpá!

Allen vs. Farrow (2021) (seriál)

protip: pokud někdy někomu budete vysvětlovat slovo "objektivní", určitě za příklad nepoužívejte tenhle seriál. woody allen je možná úchylák a podivín a násilník, farrow je možná obětí, ale tohle určitě není seriózní ani přesvědčivý dokument. prostě ne. radši se kolektivně tvařme, že to neexistuje.

Jesus Christ Vampire Hunter (2001)

Nejlepší film v historii! Co člověk čeká od bizarního muzikálu "Ježíš versus upíři", to taky dostane. Jistě, je to amateřina jak prase, ale! Kreativní vraždy, humorný pokus o gore a béčková campy sebeuvědomělost tomu dávají grády. Kdo neviděl, jakoby nežil.

Undone (2019) (seriál)

Další schizofrenní animovaný kraťas od tvůrce Bojacka Horsemana. Trošku ubral na humoru a přidal na napětí a tajemství. Neliší se snad jen úroveň traumat hlavních hrdinů. Staré známé "superschopnost anebo mentální porucha" zde nabývá na maximálním potenciálu. Jde v podstatě o detektivku skrz naskrz psychikou a myslí hlavní postavy - bingewatchingu se nevyhnete!

Mary a Max (2009)

Nemám slov. Nikdy jsem neviděla nic nihilističtějšího a cyničtějšího. Tenhle nejdojemnější animák s nejpodivnějším plastelínovým vizuálem je jako mix Koralíny Karlíka a továrny na čokoládu. Jde zkrátka o nejlepší pohádku pro dospělé. Dva psychicky narušení a traumatizovaní lidé z opačného konce světa - holčička Mary a dědeček Max - si dopisují poštou. Oba jsou extrémně divní a společnost je neakceptuje. Pokud si libujete v depresích, nesmíte film vynechat. TRIGGER WARNING: dostanete chuť na rohlík s čokoládou