Dítě z Maconu (1993)

Dítě z Maconu je překvapivě poměrně brutální a hravá alegorická divadelní show. Greenaway je hodně kreativní borec a určitě jde o jeden z jeho lepších filmů. Jako bývalý malíř si umí vyhrát s mizanscénou a vizuálem. Ti, co žerou církevně-satirický, umělecky-společensko-kritický anebo lars von trierovský záležitosti, tuhle fajnšmekrovskou věcičku ocení. Běžný divák může zůstat zaskočen, snad i pobouřen - mamince a babičce to radši nepouštějte.

Šeptej (1996)

působí to jako pseudointelektuální komentář soudobé mládeži mixnutý s Under the Skin. estetika a dialogy Samotářů (a celkový Ondříčkův vibe) je samozřejmě taky citelný.  každopádně mě fascinuje, že se stav vlaků českých drah od roku 1996 nezměnil. bylo super v nějakým filmu slyšet Sklíčka od Žbirky, za což dávám bezvýznamné plus a 3*

Až vyjde měsíc (2012)

takový ten film, na který člověk kouká a říká si "hele to je úplně jako od Wese Andersona"

BoJack Horseman (2014) (seriál)

Bojack Horseman: toť zkrachovalý herec, alkoholický kůň, nadprůměrný srdce-i-bránici rvoucí kousek. Od nejmenované žluté telenovelové rodinky se animáky pro dospělé hodně posunuly: úroveň animace, humoru, voice-actingu, komplexnost a vývoj postav, nebývalá ztotožnitelnost a aktuálnost, ale zároveň i jistá nadčasovost... ale zároveň absolutní primitivismus, prvoplánové vtípky a rozvíjení jedněch postav na úkor cartoonizování dalších. Promyšlené scénáře a zviditelňování důležitých společenských témat (závislosti, asexualita, nemožnost mít děti, feminismus, média, smrt, domácí násilí, ztracená sláva, antidepresiva...menu je vskutku bohaté), nezapomenutelná znělka a intro mi zkrátka přirostly k srdci. Seriál naštěstí skončil v nejlepším - tedy až na poslední epizodu, která částečně popírá průběžně rozvíjené hlavní idey a je typicky hollywoodsky šťastňoučká a růžová, což je škoda. Lásku ke strhující kreativitě tvůrců ale jeden jen tak neztratí!

Nekonečný příběh (1984)

Jak tomu u adaptací bývá, výborné knize se nedostalo zasluhovanému zpracování. Ztrácí se pohlcující a náročná témata stárnutí a ztráty fantazie, nedostane se ani na destruktivní deziluzi a nezdravé uzavírání se do své bubliny. Předloha je omnoho temnější a depresivnější - v jistém bodě snad už ani není pro děti. Byť je porovnávání knih a filmů zajímavé, je koneckonců dysfunkční a prakticky otravné. Proto o Nekonečném příběhu nelze říci nic než to, že jde o povedené rodinné fantasy pro všechny věkové kategorie - dobrodružné, napínavé, citově vypjaté. Kdo jako malý nesnil o létání na Falkovi, jako by nežil!

Superprofesionálové (1979)

Prvotina Andyho Sidarise, legendárního auteura béčkové produkce! Jde o takový rádoby Suicide Squad svojí doby. Sedm padouchů versus sedm superpadouchů, kteří si chtějí přivlastnit Havajské ostrovy. Ujeté originální vraždy mají co do sebe a nabušené tempo scén rozhodně nenudí. Už tady lze nalézt několik klasických sidarisovských znaků - a proto si dejte si frťana, kdykoliv se v jeho filmu objeví: 1. podivnej týpek na kolečkových bruslích/skejtu; 2. nahá žena, která je tam jen proto, aby byla nahá //a občas drsná; 3. dialog nahrávaný přes igelitku a řinčení kýblů v závodní jídelně u dálnice; 4. herectví pod úrovní The Room; 5. megalomanské výbuchy. Sidaris ví, Sidaris umí - ač se možná zdá, že mu v době, kdy to napsal, bylo pět let.

Ikea Heights (2009) (seriál)

IKEA HEIGHTS aneb samozvané melodrama z Ikei je absurdní telenovelové dobrodružství, které nesmí uniknout žádnému milovníkovi bizáru. Ne každému styl humoru sedne, za mě jde ale o nejlepší parodii, jakou jsem kdy viděla.

UnREAL (2015) (seriál)

Výborné první dvě série, zbytek jako by neexistoval. Tvůrkyně to vymyslela skvěle: díky dvojímu napětí (z dění na place a z dění v samotné reality show) se těžko odolává bingewatchingu. Odrážejíc se od skutečných základů ukazuje silně "přikrášlenou" psychickou náročnost práce produkčního. Postavy jsou tudíž: a) labilní, b) psychopati, c) obojí; téměř jako by vypadly z Bojacka Horsemana. Občasný plot-twist potěší, ačkoliv se někdy zdá, že byl scénář psaný na koleni po cestě do střižny.

Like.Share.Follow (2017)

Obskurní hororová omylem-humoreska o youtuberovi, kterého honí jeho stalkerka. Herecká neschopnost a extrémní iracionalita & nelogičnost děje jsou takřka na úrovni Slendermana. Exkvizitní zábava pro všechny gurmány, co milují amatérský připitomělý bubákoviny!

Janička (2017)

Muzikálová praštěnost o Johance z Arku s metalovýma a rapujícíma mniškama. Jejich unikátní taneční pohyby přivodí nejeden infarkt - mám matné vzpomínky na to, že tam někdo běhal po rukou jako pokroucená horrorová zrůda. Je film modernisticky duchovní a v pravé podstatě náboženský, anebo silně satirický? Nejspíš na tom ani nezáleží. Je to zajímavá a ujetá jízda, byť hodně traktorová - teda, pomalá a nevyvážená. To není problém, když na to koukáte v kině s kamarádama, doma to ale nejspíš až taková zábava nebude.