• Pohádka

Válečný kůň (2011)

Jakkoliv může být War Horse pro Spielberga osobním snímkem a jakkoliv je jakousi vzpomínkou na klasický věk Hollywoodu, s ničím se to nesmí přehánět. Tolik patosu a klišé na jedné hromadě jsem už dlouho neviděl, a to jsem člověk, který hledí na tyto prvky ve filmech poměrně shovívavě. S tou neustále zdůrazňovanou zázračností Joeyho to bylo prostě trochu předimenzované. Na druhou stranu, filmy o zvířatech bývají i mnohem větší "dojáky". No a jinak, kamera je skvělá.

Maurice Richard (2005)

Beze sporu jedno z nejlepších hokejových dramat, které kdy spatřily světla kinosálů. Ba dokonce možná nejlepší, i když o rok starší Miracle o krasojízdě nezkušeného amerického týmu při olympiádě v roce 1980 má taktéž právo soutěžit o post jedničky mezi hokejovými filmy. The Rocket je ovšem co do zpracování látky přecejen o něco méně americký, hlavní hrdina komplikovanější, a to vše dodává kanadskému snímku v tomto boji značnou výhodu. A rovněž pokud se týká životopisných filmů jako takových, šplhá Maurice Richard, podobně jako ve své dechberoucí hokejové kariéře, na příčky nejvyšší.

Život po životě (2010)

Ten výčet osobností, který se kolem tohoto snímku motal, předpovídal skvělou podívanou. Leč zůstalo jen u nenaplněných předpovědí. Téma se zdálo být zajímavé, leč zpracování je mdlé. Chybí tomu šťáva a pointa, promyšlenější a originálnější scénář by z toho býval tu skvělou podívanou možná udělal. 40 %

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Sly, Arnie, Bruce a Chuck bok po boku proti Jean-Claudovi, ou jé. Pro fanouška akčních filmů a akčních hrdinů 80. let musí být tahle nespočetnými hláškami nabitá řežba hotovou nirvánou, hotovým vyvanutím jáství a nevím čím ještě. Film se vším všudy, co k danému žánru patří, jen ještě tak stokrát vtipnější. V neposlední řadě je pak třeba dodat, že tu máme opět snímek, jehož druhý díl o mílový krok překonává díl první. Ale i ten stál za to...

Skyfall (2012)

Často jsem četl, že ve Skyfall už Bond definitivně přestal býti Bondem. Tak to jsem asi viděl jiný film, než o kterém kritici psali. Tohle byl v každém případě nejtradičnější Bond v Craigově éře. A naopak bych řekl, že jde trochu o návrat ke kořenům Jamese Bonda a Ian Fleming by dost možná zatleskal. Rozjívená 90. léta a Bondovky s Piercem Brosnanem byly bezva, ale nemám za to, že by Brosnanův Bond byl zase tak moc tradiční. To předchozí Daltonovy filmy byly bondovatější. Craig sice není takový elegán, ale Skyfall je Bondovka jako vyšitá. Kvalitu Skyfall jako filmu ovšem dodává především režie Sama Mendese, skvělá kamera a ještě lepší střih. Naprosto precizní a vyšperkovaná záležitost, ostatně Mendes to ani jinak neumí. Hlavně proto jsem se na tenhle film těšil. A zklamán rozhodně nejsem, z filmařského hlediska podle mě jde o jednu z nejlepších Bondovek vůbec. A další neméně významné plus - padouch Javiera Bardema dosahuje kvalit Ledgerova Jokera, a to jsem si myslel, že se mu dlouho nikdo nevyrovná. 90%

Jak nezískat Pulitzera (2003)

Žurnalistický skandál v The New Republic je bezesporu zajímavé téma, jen by to chtělo o něco zajímavější zpracování a zřejmě i jiného představitele titulní role. 40 %

Až na krev (2007)

Herecký výkon Day-Lewise je nepochybně hodný vrcholného obdivu, jeho postava je nejen skvěle zahraná, ale i úžasně napsaná. To všechno je pravda, stejně jako že po filmařské stránkce je There Will Be Blood naprosto brilantní záležitostí. Přesto ale patřím do méně početné skupiny hodnotících a říkám, že to bylo příliš zdlouhavé a tím pádem místy nudné. Chvílemi jsem měl chuť přetáčet o pár minut dál. A byl bych to udělal, nebýt toho Day-Lewise, který dokázal svým herectvím fascinovat, i když děj byl v té chvíli o ničem.

Zdrojový kód (2011)

Sympatická a po všech stránkách nápaditá záležitost s tak nepatřičným závěrem, až to tlouklo do očí. Ale buďme shovívaví, holt ty americké konce už asi jiné nebudou.

Odpočítávání (2010)

Téma násilí a mučení při výsleších, to je palčivá záležitost. Snímek Unthinkable podává velmi neotřelý pohled na tuto problematiku. Řeknete si, jsme přece lidé, máme etické hodnoty, ženevské konvence. No jistě. Ale jsou-li ve hře miliony životů, kde je potom hranice nemyslitelného? Existuje vůbec nějaká? Inu posuďte sami. Hlavní představitelka v podání Carrie-Anne Moss měla v jisté chvíli jasno a po chvíli smýšlela docela jinak, a to zcela pochopitelně. Velmi zajímavě napsané postavy a skvělé herecké výkony všech hlavních představitelů dělají z tohoto snímku záležitost, kterou je rozhodně záhodno vidět. 80 %

Temný rytíř povstal (2012)

Temný rytíř nasadil nepřekonatelnou laťku a těžko se dalo čekat, že by jej třetí díl série mohl dohnat, natož pak trumfnout. Také se tak nestalo. K divácké smůle je Nolan stále hollywoodštější. Lehce patetické proslovy, na Nolana nezvykle hollywoodský doslovný závěr. Jak do sebe v předchozích částech všechno perfektně zapadalo, tady to přece jen občas trošku drhne. Na druhou stranu, především díky hudbě Hanze Zimmera je ta nolanovkso-batmanovská atmosféra stále občas přítomná. Jen jsem zvědav, zda bude dodrženo mnohokrát slíbené a tohle je opravdu konec temného rytíře, neboť tvůrci si přece jenom tím závěrem nechali dost otevřeného prostoru. Ale i přes řadu výtek, je The Dark Knight Rises dobrým filmem a důstojným pokračováním, o tom zase žádná. 75 %