Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Okrem skvelého príbehu, ktorý zhltnete na jeden krát, pretože dej má stále spád bez hluchejších miest Vás úchvatí celkové spracovanie. Od každého jedného kostýmu či kulisy až po veľkolepé lode, pri výrobe ktorých sa musel zapotiť nejeden remeselník. Toto všetko Vás vtiahne do deja a vy sa stávate akoby jeho súčasťou. Jednoducho tá atmosféra dobrodružstva, napätia, súbojov na zemi alebo na vode je fakt pozoruhodná a robí z tohoto filmu jeden z najlepších v tomto žánri. Super kvalitný a prepracovaný hudobný doprovod je samozrejmosťou. Toto všetko ju umocnené skvelými eskapádami a najmä humorom Jacka Sparrowa v podaní Johnnyho Deppa. Nikdy nezabudnem na jednu z prvých scén, kde Sparrow stojí na stožiari pri dramatickej hudbe a hľadí do diaľky akoby sa plavil minimálne na Titaniku a o chvíľu zaparkuje do prístavu tento svoj akože čln. Keď som to videl, prskal som od smiechu na monitor a musel som si pustiť tú scénu znova. Je dobré, že takáto dobrá nálada mi vydržala až do konca filmu, čo je jedným z hlavných plusov tohto filmu. Tým ďaľším sú herecké výkony. Johnny Depp je skvelý ako vždy a evidentne si túto úlohu vychutnal. Veľmi sa mi však páčia aj výkony ostatných, najmä Geoffreyho Rusha, ktorý ako kapitán Barbarossa, veliteľ Čiernej perly pôsobil veľmi presvedčivo a fakt som sa bavil pri jeho dialógoch zo Sparrowom. Orlando tiež výborne, Keira Knightley ako vždy nádherná (čo by som dal ja za to ostať s ňou na pustom ostrove a ešte plnom chlastu) a tentokrát sa mi páčilo, že si aj dosť zahrala aj zašermovala a nebola tu iba na okrasu. Klobúk dolu pred tvorcami, pretože podľa mňa sa dobrodružné filmy točia veľmi ťažko aby boli divácky úspešné, tentokrát je to však trefa správnym smerom...takže odporúčam. Hodnotenie: 80%

Starsky & Hutch (2004)

Keď v Bay City prekročite zákon pravdepodobne natrafíte na dvojku polišov v podaní Bena Stillera a Owena Wilsona. Že už ste túto dvojku pokope videli je viac než pravdepodobné, ale nikde inde im to neklapalo podľa mňa lepšie ako v tomto ,,prerobení" klasiky zo sedemdesiatých rokov. Akcia plná ,,hláškovania" a rýchlej akcie bez nejakých zásadných nepodarkov. Neviem prečo, ale tento film mi pripomenul klip od Foo Fighters, myslím, že sa to volalo Sabotage... ak niekto vie o čom hovorím, tak ten klip, keby ste tam pridali prvky humoru by mohol byť kľudne servírovaný ako trailer k filmu Starsky a Hutch. Takže, bránice si asi nepotrháte ale ak chcete pohodovú a milú zábavu, preštrikovanú skvelou hudbou je to tá pravá voľba. Hodnotenie : 70%

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Ak sa na film pozrieme zo stránky žánrového prevedenia, tak je to akčný film so všetkým čo k tomu patrí i s tým béčkovým nádychom. Priamočiary príbeh a žiadne filozofovanie iba jednoduché konštatovanie aká je vojna zlá mu len pomáha. Čistotu akčných scén by mu mohli závidieť aj mnohé veľkolepo tváriace sa blockbustery. Rambo bol vždy takpovediac ,,one man show“ a inak tomu nie je ani teraz, i keď sa na plátne objaví celkom slušné plejáda iných hercov, ktorí sú na strane toho nevyhnutnejšieho zla. Misionárku Sarah si zahrala Julie Benz a vedúceho misionára Michaela Paul Schuelze a na to, že sú to obaja televízny herci, boli veľmi presvedčiví. Takú Rambovú pravú ruku, ostreľovača ,,School Boya“, si zahral Matthew Marsden, ktorý sa objavil v podobne realistickom Čierny jastrab zostrelený (2001). Pre fanúšikov žánru ako aj pre fanúšikov kvalitne natočenej akcie povinnosť, lebo film sa naozaj podaril a strašne rýchlo ubehne. Už aj tak krátka minutáž vám nedá vydýchnuť po celých 91 minút a nejaká štvrťhodinka akcie navyše by určite nebola na škodu. Prostredie džungle a nekompromisná kamera zaznamenávajúca detailne všetku brutalitu však nemusí byť pre každého. Nech je už Stallone podľa vás akýkoľvek herec, tak táto úloha mu sadne dokonale a režisérsky to zvláda s veľkým prehľadom. Ja osobne som s výsledkom nadmieru spokojný. Hodnotenie: 90%

Náhradníci (2009)

Úvodná akcia je celkom slušná a dáva predpoklady na výborné filmové okamihy, ale len do momentu keď do tejto akcie začína vstupovať scenár príbehu, ktorý je doslovne devastujúco nemožný, akoby nevedel ako ďalej a tak nám to posunie ako cvičeným opiciam. Nelogické smerovanie, kopec klišé a lacné vyvrcholenie, ktoré som naozaj nečakal a ani nechcel. Film akoby sa chcel chvíľami hrať na niečo veľkolepé, ale v konečnom dôsledku to vychádza smiešne. Je pravda, že vizuálna stránka je kvalitne ,,vyčačkaná“, ale nestojí filmové umenie skôr na tvorcoch ako na trikároch pri compe? Bruce Willis, robí čo môže a jeho postave nie je až tak čo vytknúť tak ako jeho herectvu, ale nestíha ťahať. Náznak záporáka Vingha Ramesa (prorok) je úplne potlačený napriek tomu, že tento herec na to naozaj charizmu má a i pohľad na dedinu ,,vydedencov“ mal vyzerať minimálne ako slum v Districte 9 aby zanechal aspoň stopu na divákovi. Aby som spomenul všetkých, ta čo sa týka ženského osadenstva uvidíme vo filme sekundovať Rosamund Pike a Radha Mitchell. Netvrdím že Klony (oficiálny slovenský názov) sú brak, ale je to solidne zmrvený nápad a z Jonathana Mostowa sa stáva priemerný režisér od vedľa. Ak ste sa teda olizovali pri Smithovom ,,Já robot“, tak po tomto budete skôr sklamaní. Po pretrpení 88 minút a po ,,úchvatnej“ záverečnej scéne si len povzdychnete a nebudete si pamätať o čom to bolo. Peniaze sa im určite vrátia, ale ja som čakal omnoho viac. Hodnotenie: 40%

500 dní se Summer (2009)

Podľa tvorcov je film anti-romantická komédia, čo asi znamená, že to nie je typická love story. Asi to tak naozaj bude, je to skôr príbeh mladej dvojice prežívajúcej poblúznenie (hlavne z jednej strany), ktoré je plné nežnosti a intimity, ktorá zatieňuje hnev a sklamanie. To zatienenie však trvá len do určitej doby, kedy nastáva mierne prebratie do reality. A práve to nelineárne preskakovanie týchto stavov robí príbeh značne atraktívnejší. Celý príbeh tejto ,,krásne trápnej“ zamilovanosti plynie pomerne pokojne ako celý film v príjemnej atmosfére dobre vybratej hudby a nemá ani náznak hluchého miesta v príbehu, čo nesmierne obdivujem. Režisér Marc Webb sa pustil do ťažkej úlohy, ale zvláda ju s čistým prehľadom. Vďaka smeru ktorým ide, sa 95 minútový film plynulo preplaví cez vaše mozgové bunky, ktoré sú dráždené k neustálemu zaujatému sledovaniu. Film tvorí najmä atmosféra, dialógy a je natočený tak, že ho každý vníma akoby bol aj on zainteresovaný do príbehu. Hodnotenie: 90%

District 9 (2009)

Film je jednoducho akčný sci-fi, ktorý sa možno snaží poukázať aj na určité sociálne problémy v juhoafrickej republike, ale v prvom rade je robený aby uspel. Neill Blomkamp dej zasadil do okolia Johannesburgu v Juhoafrickej republike a asi nie náhodou, pretože je to jeho rodisko. Režisér film ponúka z dvoch pohľadov, ktoré navzájom kombinuje v určitých intervalov. Ten prvý je dokumentárny, kde hneď od začiatku je nám sprostredkovane podsúvaná udalosť týkajúca sa začiatku presúvania Districtu 9 na nové miesto. Ten druhý pohľad je ten typický filmový, založený na dialógoch, ktorý dáva priestor tomu klasickému filmovému herectvu a bohužiaľ v určitých miestach aj kopeniu chýb v dejovej či logickej línii filmu. Hlavnou postavou je Wikus van de Merwe, ktorého si zahral ,,neherec“ Sharlto Copley. Jedinou malou roličkou pre neho doteraz bol krátkometrážný sci-fi Alive in Joburg (2005), ktorý mal 6 minút. Dokumentárny štýl, ktorý na nás režisér vytasil nás veľmi rýchlo vtiahne do deja, ktorý je nám prerozprávaný samotným Wikusom, či jeho spolupracovníkmi a rodinou priamo do kamery. Takýto ,,spravodajský“ prístup pretrváva zhruba dovtedy, kým sa to všetko takzvane ,,poserie“ a film začína naberať na obrátkach. Hlavná postava začína bojovať o svoju ľudskosť i o život a tu sa stáva z toho z väčšej časti hraný film. Film ponúka naozaj kvalitne prepracované triky, vysoké herecké nasadenie a čo je hlavné, frčí stále naplno a vy nemáte čas sa začať nudiť, čo z tohto filmu robí naozaj kvalitný film. Film nerobí žiadne ústupky, nespomaľuje a čo sa akcie týka exceluje. Napriek mojej nie veľkej obľube sci-fi žánru musím režisérovi udeliť metál snaživosti, najmä pri smiešnom rozpočte, ktorý na film mal. Film si ku koncu necháva otvorené dvierka, akoby predzvesť možného návratu v pokračovaní, z čoho mám trochu obavu, každopádne uvidíme tak o tri roky (kto film videl vie prečo). A ešte jeden poznámka na koniec. Tento film si najlepšie vychutnáte naozaj ne veľkom plátne. Hodnotenie: 80%

Vincent (1982)

Malo to byť pre deti, ale ja by som to deťom nepúšťal. :-) Vďaka veršovačkám inšpirovaným Edgarom Allanom Poeom vzniká veľmi intenzívna, chvíľami absurdná fantázia, ktorá otvorila Burtonovi dvere skutočného filmového biznisu, kde sa potom dokázal uplatniť so svojou predstavivosťou a inklinovaním k veciam na hrane života a smrti, či na hrane duševného poblúznenia. Krátky filmík s temnou, ale zároveň úchvatnou atmosférou, väčšinu Burtonových vecí potom išlo presne takouto cestou. Veľkým plusom je charizmatický hlas Vincenta Pricea ako rozprávača a Burtonovho hrdinu z detstva, scenár, design a réžia bola samozrejme Burtonova. Hodnotenie: 90%

Vrána (1994)

Púšťam úvodné menu, je tmavé pochmúrne, len v strede na Vás kričí krvavo červený nápis Vrána. Začína film, do toho strhujúca hudba, pohľad na mesto, horiace a prehnité mesto, mesto plné zločinu a zvráteností, v pozadí počuť policajné sirény, alarmy áut i detský plač a do toho slová Sarah: ,,Kedysi ľudia verili, že keď niekto zomrie, ich duše odnesie vrána do ríše mrtvých, avšak niekedy, keď sa prihodí niečo zlé a odchod doprevádza nesmierný smútok, potom duša nenajde pokoj a tak niekedy, iba niekedy ta vrana zavedie dušu späť aby mohla všetko napraviť". A čo treba ,,napravovať" sa dozvieme hneď z nasledujúceho záberu do bytu Ericka Dravena (Brandon Lee), kde už svoju prácu konajú záchranári a policajti...dnes je proste Diablová noc! Uplynie rok a po pár skokoch po strechách snímaných rovnako rýchlou kamerou ako postava mihotajúca sa v tme, sa objavuje on. Postava v uličke v priliehavých kožených gaťoch a tvárou pomaľovanou čiernou a bielou farbou ako klaun. Smeje sa akoby sa nebál smrti...a veru, že sa nebojí, lebo tento muž už je mŕtvy. A za vreskotu vrany a za neprestavajúceho dažďa, ktorý nás sprevádza takmer celý film, nebude on jediný mŕtvy v uličkách mesta kde si prišiel pre svoju spravodlivosť. Celý film na ponúka strhujúcu, temnú atmosféru dokreslenú najmä mestom, ktoré tak pôsobí a režisér Alex Proyas nám ponúka desivý, veľmi temný a strašidelný príbeh o ceste za pomstou. A v tejto až takmer gotickej atmosfére bude vrana odprevádzať na cestu nejedného gaunera. Okrem nedobrovoľných obetí Erikovej pomsty tu máme aj postavu stárnucého policajta (Ernie Hudson), ktorý tak trochu dohliada na Sarah (Rochelle Davis), a stáva sa jediným spojencom Ericka na jeho púti za spravodlivosťou (samozrejme z jeho pohľadu, ale kto by mu nefandil). Výborne sa kryštalizuje aj úloha malej Sarah, ktorá sa vlastne snaží prebíjať životom sama a žije zo spomienok na Erika a jeho snúbenku Shelly a plní úlohu akejsi rozprávačky deja, ktorá doplní dej nejedným svojím postrehom. Film je skvelý od začiatku až do konca a za takú temnú a hororovú atmosféru si zaslúži prívlastok kultový...odporúčam !!! ...,,Keď je láska úprimná a len medzi nimi, nikdy sa neprestanú milovať, nech sa stane čokoľvek. A keď zomrú, láska zostane navždy"... Hodnotenie: 100%

Božský Evan (2007)

Film je zaujímavý najmä tým, že nás takmer celým sprevádzajú zvieratá všetkých možných druhov. Vo väčšine záberov je zvierat viac ako ľudí, čo je však dosť pochopiteľné vzhľadom na to, aký príbeh sa nám tvorcovia snažia ponúknuť. Niektoré scény na konci sú naozaj pekné, veď v zábere stoja stovky párov zvierat. Pri týchto scénach sa otvárali ústa nejednému detskému divákovi, či milovníkovi prírody. Áno, detský divák sa zasmeje, aj keď lama donesie v ústach kladivo, opičke váľajúcej drevené polená, alebo na slonovi robiacom sprchu, ale to naozaj k dobrej komédii nestačí. Mnou očakávaná záverečná scéna, kde určite vyplácali mnoho miliónov z rozpočtu, ma však tiež sklamala. Pôsobila dosť umelo, neprirodzene, jednoducho nebola až tak "mokrá“ ak mohla a mala byť. Nedá mi ešte spomenúť, že okrasu hlavného hrdinu z prvého dielu Jennifer Aniston vystriedala nemenej zlatučká Lauren Graham a hlavného záporaka si strihol John Goodman. Taká slabšia rodinná jednohubka Hodnotenie: 40%

Božský Bruce (2003)

Carryho mám rád, Freemana milujemPredstaví sa nám tu ako Boh, ktorého tak Bruce neúnavne ,,napadá" a ich prvé stretnutie je naozaj nezabudnuteľné. Bruceova nespokojnosť vs. stoický kľud muža v bielom obleku v bielej budove, plného charizmy a aj zaujímavých múdrosti ako, že:,,tí najšťastnejší ľudia niekedy smrdia večer až veľmi vysoko do neba" vás naozaj pobaví a nenechá na pochybách, že aj zbytok filmu sa bude niesť v duchu príjemného humoru a skvelých hlášok. Okrem Freemama si tu zahrala aj Jenifer Aniston (Bruceova priateľka Grace Connely) a menšiu roličku tú má aj Catherine Bell (známa zo seriálu JAG). Celkovo hodnotím film ako pohodovú vec zo zaujímavým nápadom, celkom pohodovým humorom, ktorý vôbec nevyznieva trápne alebo gíčovito, poprípade nasilu ... a hereckými výkonmi na úrovni aká je vyžadována od takéhoto druhu filmu, autori sa snažili vniesť tu aj trochu poučenia a zamyslenia sa nad tým čo vlastne chceme formou Božích poučení, ale to všetko takou odľahčenou formou. Páčil sa mi aj mix použitej hudby, ktorá vycházala najmä zo situácii vo filme od hitoviek 80-tých rokov cez Barryho Whita až po tú prerobenú vec od Elvisa (nemám pamäť na anglicke názvy). Nedosahuje to kvality naj ... Carryho komédii, ale mne sa to páčilo a myslím, že to neurazí nikoho, je to taká zábava pre celú rodinu a to bol pravdepodobne aj zámer autorov. Hodnotenie: 70%