Náhradníci

• SK název

Náhradníci

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 2009, 85 min

Vysokorozpočtové polobéčko. Zaujímavý nápad, trefne alegorizujúci umelosť súčasnej peroxidovo-shoppingovej kultúry. Ale chcelo to ambicióznejšieho scenáristu, ktorý by napísal niečo viac než iba akčnú prešumiteľnú jednohubku, predateľnú cez Willisa. Vo filme nájdeme motívy povedomé z Potomkov ľudí ("dredári" na okraji spoločnosti), ponúka atraktívny hi-tech vizuál Proyasovho Ja, robot a chce byť smrteľne vážny ako Spielbergova Minority Report. Lenže na rozdiel od týchto snímok sa neodváži urobiť ani jeden krok vlastným smerom a radšej pracuje s osvedčenými zvratmi, zbytočnou prekombinovanosťou sa robí rádoby inteligentným a minimálne v jednej (finálnej) scéne je scenáristickou bezmocnosťou až smiešny. Postava dredového "Proroka" Vinga Rhamesa rozpačitá; samotný Bruce ako jediná spojka diváka s reálnym svetom živých ľudí v pohode, ale bohužiaľ bez hlášok a nadhľadu, ktorý to celé mohol príjemne odľahčiť.(15.9.2009)

• kOCOUR

V odlescích na povrchu sofistikovaná satira, uvnitř jen sbírka všemožných motivů a klišé filmových sci-fi posledních dekád (leitmotivy bere především z Já, Robot + Minority Report). Willis to celkem ustál, ale od Mostowa jsem si sliboval mnohem víc. Finále s kombinací kláves SHIFT+ENTER mě poslalo do kolen - o to víc, že se Náhradníci celou dobu tváří tak chytře, vážně a mytologicky na výši. Vizuál je fajn a dvě akční scény ujdou, zbytek vyšumí ve sterilní změti pastelek a pokročilých nástrojů Photoshopu jako pára nad hrncem. 50%(15.9.2009)

Námět, děj i celý fikční svět má v sobě tolik mezer, že je vlastně ohromná zábava o tom přemýšlet. Z hlediska stylu je jinak zajímavé, jak se tu pracuje s typem "realistického" svícení a počítačovým omlazováním - obojí dost vypovídá o tom, jak se Hollywood staví k hercům.(9.10.2009)

Takové zklamání, jak jsem čekal, to zase nebylo. Film se každopádně místy vlekl jako by měl 2h a ne jen "pouhých" 90min. Už od počátku, kdy sledujeme vývoj náhradníků, se na povrch dostává hned několik otázek. Každý může být teoreticky kýmkoliv (pokud na to má peníze). Jak už nadhodila má přítelkyně cestou z kina, jak to, že v podstatě zanikla kriminalita? Napadá mě snad jen snadná identifikace majitelů náhradníků, ale i tak byla kriminalita podezřele nízká. Dejme tomu, že potřeby jídla a pití by díky vylepšeným modelům, které měli emoce, měly i smyl. Lidé by také při jejich neustálém používání jistě zakrněli, ztloustli a měli by i dost ochablé svalstvo. Film však tyto a další otázky raději neřeší a dělá dobře. Do hlubšího rozboru se nebudu pouštět ani já. Když to člověk tedy moc nerozpitvává, Surrogates jsou celkem oddychovou sci-fi kriminálkou s uhlazeným Brucem, který opět zachraňuje svět a ve sterilním světě naší budoucnosti, kde se lidská rasa nečekaně stala závislou na technologii, se dočkáme i nějakého toho vtípku. (5/10)(5.10.2009)

• Tosim

Sci-fi bez chuti a zápachu.(5.11.2009)

Vynikající nápad, který je utlučen do téměř katatonického stavu scenáristickou leností. Paradoxně to má alespoň ten vedlejší efekt, že když už se samotnému fungování společnosti nevěnují tvůrci, může tak činit divák, (otázka za všechny - dovolila by společnost, aby Náhradníci nevypadali jako jejich majitelé? - možná tehdy, pokud by se tím na veřejnosti eliminovala homosexualita a jiné rasistické fobie - jedna z možných teorií, film se k ničemu podobnému bohužel nevyjadřuje). Willis drží a táhne, dámám to proklatě sluší, Mostow šlape na plyn v rámci možností a sem tam na diváka pomrkne nějaký milý detail (třeba plakát na opravdu brutální fotbal). Každý s trochou fantazie bude ale brečet nad tím potenciálem a bude zmaten z toho, co nám vlastně tvůrci chtěli říct. Že je špatné "mít Náhradníky, díky kterým přicházíme o lidskost, i když nejsou rasové rozdíly a nemoci"? Nebo že je v pořádku "bojovat za lidskost, pokud člověk vypadá jak obyvatel prasečáku"? Škoda, přeškoda. Z potencionální sci-fi roku se stala vizuálně vymazlenejší epizoda Krajních mezí se zmateným poselstvím.(8.10.2009)

• Isherwood

Jestliže Mostow až doposud platil za solidního řemeslníka, odteď z něj bude zoufalý rutinér… a vykradač k tomu. Dokud se ještě jede podle popcornových pravidel á la Já, robot, lze si užívat lehce béčkovou atmosféru, kterou táhne Willisův cynický úsměv a vtipný příčesek. Pak se začne mentorovat podle Issaca Asimova a Phillipa K. Dicka ve vizuální dikci třetího Terminátora a vše jde do kopru. Nemuselo tomu tak být, kdyby se někdo obtěžoval s trochou stopáže navíc, dal postavám trochu života a celé to mělo aspoň jedinou pamětihodnou scénu. Výsledkem je nejsměšnější blockbuster roku, kterému ale prorokuju do několika let kultovnost a povinné místo ve výbavě sběratelů ‚guilty pleasure‘ kousků.(23.10.2009)

Slabší 3* pro viditelně "levný" akční film se zajímavými nápady obohacený kritikou (nejen) společnosti a její láskou/závislostí na technologiích. Bruce Willis tu ztratil díky makeupu a vlasům takových 15 let života ani nemrknul a celým filmem proplul s nadhledem. Zkušenost je holt zkušenost. Mostow nedostal dost prostoru pro svou typicky oldschool akci, který bolí a všechno se při ní ničí, ale moc to nevadilo. Náhradníci totiž rozhodně neurazí, konceptem potěší, i když není dotažený do konce. Je to škoda, protože tohle mělo šanci na víc než jen na malý digitální film o budoucnosti společnosti. Minority report i další sci-fi tohle nechávají hodně daleko za sebou... Škoda.(22.12.2009)

• Renton

Scénář: Michael Ferris, John D. Brancato .. Elizabeth Banks, Bruce Willis, Jonathan Mostow. Tři jména, kterých si vážím. Zvláště posledně jmenovaný si však odnáší znatelný škraloup, byť bez viny nejsou ani jeden. Mostow prostě nezvládl chabý scénář (s neuvěřitelně silnou a nosnou myšlenkou) přetavit na něco koukatelnějšího, tudíž všechny nelogičnosti brzy čpí nad obalem a ubíjí ho. A Bruce Willis je zde spíše vláčen filmem než aby ho táhl. Těžko se zkrátka hledají klady. Je to trochu jiný Matrix / Minority Report a lepí to detektivní klišé a mrtvý potomek. Prostě tristně povrchní sci-fi o kterém se navíc vůbec nemá cenu bavit jako o povedeném akčním filmu sezóny, jakož to nálepce, která by Surrogates u diváků prosadila alespoň jako (třebaže hloupou) akční atrakci podzimu.(8.10.2009)

Od začátku mi přišel Bruce Willis hrozně hnusnej. Na to, že jsem ho ve filmu nějakou dobu neviděl jsem se divil, že má EMO patku jak zpěvák kapely 30 Seconds To Mars. Jenže pak mi to došlo, že ten s patkou je náhradník toho klasickýho. No a jakmile dorazí ten klasickej, rozpoutá na filmovém plátně peklo, které je skoro podobné jako ve Smrtonosné Pasti. Prostě si to Bruce opět užívá a já mám radost, že konečně vidím SKUTEČNÉHO akčního hrdinu, který hláškuje, drsně čumí a je z něj cejtit ta pravá akce osmdesátých let. Škoda jen trapný půlhodiny a Bruceova náhradníka.(30.12.2009)

Neurážalo ma to, ani som sa nenudil, a zdalo sa mi, že Willis celkom dobre hrá. Napriek tomu zostala pachuť. Dôvod som pochopil, keď som nazrel do komiksovej predlohy, ktorá je o niečo priamočiarejšia - a logickejšia. Film sa tak veľmi snaží o prekvapivé zvraty a ďalšie dejové línie, až z toho namiesto vrstevnatosti vylezie nezmyselne prekombinovaný guláš, v ktorom je divák vždy o krok, o dva pred hrdinami. No a hlavne - komiks s jeho jednoduchou kresbou a striedmymi farbami má atmosféru. To filmu nehrozí. Škoda, Mostowovi som doteraz veľmi fandil.(11.10.2009)

Nerad to Brusíkovi dělám, ale je to stěží průměr. Myšlenka filmu by nebyla špatná, ale to by se jí někdo musel mnohem více věnovat a pořádně ji rozvést a jako akční film, to brát taky nelze, protože zase tolik akce v tom není. Zkrátka je to film s Bruce Willisem a to nám asi musí stačit.(25.11.2010)

• larelay

...alebo ako sa da domrvit skvely namet. Bolo to velmi, velmi zle. Prilis umele... Prilis farebne... Prilis otravne... A Bruceov, co to vlastne bolo, je rovnako zle ako to cudo, co mava na hlave Nic Cage :)(18.10.2009)

Až příliš barevné, setrvačné a spoléhající na osvědčené nápady. Z Mostowa asi velký režisér nevyroste a vy byste se radši měli podívat na Já, robot nebo Šestý den (nevěřil jsem, že to řeknu). Willis tímhle spotřebním blockbuster projede jako horký nůž máslem a po necelých devadesáti minutách (!) se vaše vzpomínky rozpadnou jen na pár dobrých nápadů a náznaků. To dobrou sci-fi mytologii nedělá. A bohužel to nestačí ani na zapamatovatelný akčňák, navzdory takřka nulové podzimní konkurenci. Český distribuční název tentokrát sedí... tenhle film je trochu náhražka... za pátou Past a poctivá sci-fi z devadesátých let. Pokud ale nepoznáte rozdíl mezi máslem a margarinem, určitě z toho nebudete mít průjem. :)(15.9.2009)

• Marigold

Neurazí, nenadchnou... sakra, viděl jsem je vůbec? Nebo se mi Já, robot, Matrix a Minority Report smíchaly do nepovedeného mišmaše?(1.10.2009)

Rozpočet $80miliónovTržby USA $38,577,772Tržby Celosvetovo $117,290,119Tržby za predaj DVD v USA $12,025,348 //počet predaných kusov 711,452║ Film mohol byť aspoň tak rozmanitý a veľkolepý ako Já, Robot ale v konečnom výsledku zlyháva a vyznie ako slušná epizódka z Aktov X, nuž je to škoda, pozerateľné to je, len nič tam nie je dotiahnuté k spokojnosti, ani dej, ktorý rýchlejšie skončí než začne a ani akcia, kde sú dve slušné pasáže a tým to hasne. /60%/(26.3.2010)

• AngelAngie

Že Náhradníci nejsou nikterak převratné dílo mi dá za pravdu každý, kdo už ho viděl a upřímně se to dalo čekat, avšak stejně jsem je chtěla vidět. Radha je má obl. herečka a vlastně se dá říci, že i tady se mi líbila, bohužel ale u toho "líbila" zůstávám a jinak ve mě nevyvolala nic. Bruce mě spíš štval než abych vsázela v tomhle snímku alespoň na jeho kvality. Námět se mi líbil hodně, těšila jsem se na všemožné počítačové vychytávky, ale jako celek to prostě bylo opravdu hloupé.(19.10.2009)

Odmocnina filmových adaptací tvorby Phillipa K. Dicka. Jak těch dobrých, tak těch špatných. Tuctové a hloupé sci-fi béčko s vůbec ne hloupým námětem, ze kterého by se v těch správných rukách dal vytřískat klidně i nový Blade Runner. Takhle je to spíše takový Total Recall; akorát bez akce.(5.10.2009)

Nápad to není špatný, ale stejně nechápu proč by lidé Náhradníky používali. Většina by jich musela být stejně znechucená jak Willis. Dále jsem nepochopil, jaktože necítili bolest, když se tam líbali atd. Aspoň ten Willis je furt jistota. Zase má problémy se ženou, rozbitou držku a za jízdy střílí bouchačkou na robotku na střeše svýho auta. Ten film se mi prostě docela líbil.(6.10.2009)

Přečtěte si POMA, nemám víc co dodat. P.S. Není to můj náhradník. :)(8.10.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 11 22 32 42