• Pohádka

Příchozí (2016)

Tak je to tu zas. Před tím to byl Enemy, teď Arrival. Denis Villeneuve mi zamotává hlavu a způsobuje, že nad filmem ještě dlouhou dobu po shlédnutí přemýšlím, dávám si dohromady všechna fakta (i když těžko říct, zda tomu říkat fakta, když to ve filmu nemusí být každému úplně jasné) a uceluji myšlenky. Pravdou je, že mě to lámáni hlavy na takových filmech opravdu baví. Jen bych si je asi neměl pouštět později v noci, protože pak nad tím přemýšlím, až kdo ví do kdy, místo abych šel spát. No co, Arrival mi prostě vyrazil dech. Líbí se mi, jak se v průběhu filmu mění chápání těch dvou dějových linek a způsob, jakým je to zpracované, opravdu super. Navíc si z něj odnesete i kvalitní audiovizuální zážitek, jelikož jak kamera, tak hudba je opravdu vynikající. A nakonec nemůžu nevyzdvihnout, jak už tu píše spousta dalších hodnotitelů, Amy Adams, ta je prostě úžasná.

Faunův labyrint (2006)

Ani nevím, proč mi trvalo tak dlouho, než jsem se k tomuto filmu dostal a zhlédnul ho. Ale jedno vím jistě, že mě film nezklamal, jako se to stává, když má člověk u filmů, na které slyší samou chválu, přehnané požadavky a pak to není tak super, jak to čekal. Naopak jsem z filmu nadšený. Jakou dobu po skončení jsem přemýšlel, jestli znám nějaký podobný film, ke kterému bych ho přirovnal nebo který by byl aspoň trochu podobný, ale marně, žádný mě nenapadá. První půlka je lehce vleklejší, ale poté už vás to vtáhne a nepustí a dokonce filmu jen hltáte jeho děj. Faunův labyrint je prostě skvělý, a to v mnoha ohledech. Výborný nápad s propojením dvou dějových linek, válečné a fantasy, (potlesk Guillermovi), úžasná atmosféra, podtržená vynikající hudbou, výborné herecké výkony a zapomenout nejde ani na efekty a masky, které stály opravdu za to. Takže pro mě film, na který určitě nezapomenu a 5 hvězdiček k tomu.