Quo Vadis (2001)

Spracovanie má svoje muchy ale aj pozitíva, realistickosť útočiacich levov či utrpenia je ohromujúca. To je ale vedľajšie v porovnaním s tým ako je podaný ranno kresťanský príbeh, nie je to nudná explicitná náboženská sprostosť, ani o tento aspekt ochudobnený historický film. Je to dané predlohou, Henryk Sienkiewicz je proste v týchto reáliách podkutý, plus je vidieť že to točili Poliaci. Paráda.

Invictus: Neporažený (2009)

No Eastwood to trafil, dobrý film a po prdeli obsadenie. Udalosti posledných rokov ale ukázali že Mandela je len jeden a s JAR to ide do prdele, respektíve smer Rhodezia. Škoda, ale aspoň sa ukázalo že všeobecné volebné volebné právo je nebezpečná ilúzia. One Man, One Vote, Once.

Casino Royale (2006)

Koniec konca dejín alebo vytriezvenie zo sna o dokonalom človeku by bol azda ideálny podnázov pre toto pokračovanie slávnej špiónskej ságy. Po ľavicovo liberálnej karikatúre chlapa, ktorá mi kazila náladu celé deväťdesiate roky, je agent jeho Veličenstva konečne ako má byť. Už sa nekontroloval v pití či fajčení, ako úzkostlivý nadšenec crossfitu, ale vrátil tomu onú dravosť a eleganciu špióna studenej vojny, ktorý berie alkohol, cigarety či sex ako pôžitok a nie ako opovrhnutia hodné hriechy ktorými sa v slušnej spoločnosti nechváli.Terorista už preneho viac nie je poľutovania hodná obeť prostredia, ale nepriateľ zasluhujúci smrť. Konečne.