• Pohádka

Teroristka (2019)

Sám nevím, jak na mě film působil. Střídání dramatu a komedie vyvrcholí absurdní likvidací záporňáka.. Jednotlivé postavy jsou ztvárněny velice dobře, ale každá z nich, jako by zapadala do úplně jiného příběhu. Přetrvává ve mně nejednoznačnost. ..ani ryba, ani rak, chvílemi jsem se dobře bavil, chvílemi jsem si přál, aby už "toho hajzla" někdo zabil, chvílemi jsem se nudil. Scéna, kdy postavy diskutují nad postřeleným, pod zbraní v šachu drženým Martinem Hofmannem, která patrně měla být vyvrcholením filmu, je zbytečně dlouhá, chybí jí spád. Jako přepadený starou paní Martin Hofmann nevyužil ve své roli naprosto nepochopitelně několik příležitostí k jejímu odzbrojení a dával jí nové příležitosti k převzetí kontroly situace. To by mělo film řadit spíš mezi komedie, nicméně téma a jeho zpracování je natolik závažné, že bych spíš uvítal směrování mezi krimi s dobrým koncem. Pro rozporuplnost filmu, za mě ***.

Ženy v běhu (2019)

Paráda. Jednoduchá zápletka na vážné téma a na ní kopec legrace. Chvílemi jsem se smát tak, až mi tekly slzy a takových nás byla v plném kině většina. Krásný výkon Ondřeje Vetchého ve "vedlejší roli" směle konkuroval všem "hlavním" postavám příběhu. Zlata Adamovská v roli empatické babičky byla se všemi detaily naprosto úžasná. Dámy Kostková, Kubařová a Boková vytvořily naprosto uvěřitelnou sesterskou trojici s přirozenými charaktery. Martin Hofmann v roli smutného tatínka ukázal, že dovede zahrát snad úplně všechno. Jednou z hlavních rolí ztvárnil herec s velkým "H" Bolek Polívka, který ač byl na plátně jen několik minut, dokázal filmu vdechnout zápal, který nás bavil až do poslední vteřiny. Pojítkem příběhu se stal Vladimír Polívka jako trenér Vojta, který zvládl do své role vložit jak profesionalitu, tak lidskost. Nevím, jak se jmenuje představitelka Rozárky, ale byla rovněž naprosto úžasná. Dětské role bývají obvykle nepřirozené a laskavý divák nad jejich výkony "přivírá oči". To však v tomto případě neplatí a já věřím, že o této talentované slečně ještě uslyšíme. Za zmínku rozhodně stojí výběr hudby. Tu považuji za dokonale zvládnutou. Jediným drobným negativem zde vidím poněkud čitelný a předvídatelný děj. Ve spojení s únavou z každodenní rutiny jsem jej však vlastně téměř uvítal a u filmu jsem si vysloveně odpočinul. Ženy v běhu je krásný film plný lidskosti. Rád si ho pustím znovu. Tvůrcům děkuji za krásný zážitek.

Gangster Ka (2015)

Česká filmová scéna natočila zdařilý "americký" film, který diváka rychle vtáhne do děje. Pro běžného člověka je těžké si představit, že by k takovýmto scénám mohlo v naší republice docházet. Přesto tento drsný film inspirovaný skutečností nepůsobí nabubřele a ztvárnění hlavních rolí je velmi snadno uvěřitelné. Napětí a akce rozhodně filmu nechybí.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film) odpad!

Nápad zapasovat do pěkného prostředí rybářskou pohádku se úplně nevydařil. Dějově vyumělkovaná zápletka nestaví na jediné české pohádkové tradici a těžko se v existenci postav věří. Ondřej Vetchý se v roli pošetilého krále možná trochu přibližuje Janu Werichovi jako císaři Rudolfu II., ale jeho výkon nezapadl a v kontrastu ostatních charakterově černobílých postav se jeví pouze jako infantilní. Lukáš Příkazký svým výkonem samostatně nezazářil, ani neurazil, ovšem vedle ostatních rolí se jeví jako jediný "normální". Možná bylo cílem tvůrců srazit výkony ostatních herců na dno právě pro vyniknutí jeho postavy. Některé scény navíc do pohádek nepatří (šňupání pudru, neobvyklá poprava). Pohádku hodnotím jako naprostý odpad současné filmové tvorby.

Slíbená princezna (2016) (TV film) odpad!

Naprostý propadák. Nepřirozené kostýmy působí v kontrastu parného léta a idylického moře morbidně, příběh je umělou splácaninou prakticky neslučitelných motivů. Pohádku hodnotím jako nezdařilý pokus o originalitu. Nešťastná byla rovněž volba odvysílat ji v rámci vánočního programu.

S tebou mě baví svět (1982)

Naprosto spravedlivě vyhodnocená komedie století. Na své si přijdou všechny generace, obě pohlaví. V malebném příběhu tátovských prázdnin s dětmi se jako Ariadnina niť vine více či méně viditelná manželská rivalita.

Bába z ledu (2017)

Už dlouho jsem se tak nepobavil. Naprosto dokonale ztvárněné hlavní role (Pavel Nový, Zuzana Kronerová) se všemi aspekty života. Pro herce byl film jistě velkou výzvou a věřím, že se u jeho natáčení všichni dobře bavili. Netradiční, ale pochopitelný prvek slepice dodává filmu na komičnosti. Vynikající je i výkon dětské role šikanovaného vnuka (Daniel Vízek), který v kolektivu vyzrálých otužilců nachází náhradu rodiny.

Učitelka (2016)

Chvíli jsem až měl rozpačitý pocit, že budu zklamaný, nicméně závěrem filmu se mi jeho děj začal "uzavírat" do smysluplného kruhu a pak už jsem si jen užíval neuvěřitelné výkony jednotlivých herců a střídání emocí, které ve mně tyto výkony vyvolávaly. Nádherný vzorek společnosti 80. let, strach obyčejných lidí ze stejně obyčejných lidí, nedůvěra v možnosti jednotlivce, alibismus, pokrytectví, prospěchářství. Vzpomínky na každodenní neviditelnou šeď prosáklou stavem odzodpovědnění.. Neuvěřitelně aktuální motiv konfrontace svědomí a pohodlí života ve stádu.

...a jitra jsou zde tichá (2015)

Žádné velké umění, ale lehký, oddechový válečný film se zajímavou zápletkou, který rozhodně stál za to vidět. Němci jsou zde tedy v ruském duchu vylíčeni poněkud hloupí a lehce předvídaví, bez výraznějších známek taktického výcviku, což mi na četu SS operující samostatně kdesi v hloubi Ruska úplně nesedí. Nicméně, stát se mohlo.. A když jsem si k jejich výkonům přidal možné abstinenční příznaky při deficitu pervitinu, začalo to dávat větší smysl. Možná ale stálo za to, to do filmu alespoň náznakem "propašovat". Výkony ruských holek povolaných do zbraně byly slušné a věrohodné, soudruh staršina, který celý příběh propojuje do smysluplné součásti velké vlastenecké války odvedl lidsky v příběhu i technicky před kamerou heroický výkon.

Yeti: Ledové dobrodružství (2018)

Moc pěkná animovaná komedie pro celou rodinu, velmi dobře zasazená do současnosti. Žádná velká pecka, ale pohodová zábava na deštivé odpoledne. V kině se dobře bavili všichni, děti i dospělí.