• Pohádka

O léčivé vodě (2020) (TV film)

Tahle pohádka mě zklamala. Nebyla úplně špatná, ale nějak jsem od ní možná čekal mnohem víc a věřím, že by se z tohoto tématu víc získat dalo. Příběh byl poněkud nesourodý, vyumělkovaný, výkony jednotlivých postav a dějové složky do sebe nějak nezapadaly. Tvář vodní paní za oknem byla spíše až děsivá, což bych do pohádek nedával. Spíš než dobrý pocit a nějaké ponaučení zůstává po shlédnutí pohádky v mé hlavě mnoho otazníků.

Poslední aristokratka (2019)

Zajímavý námět, výborní herci, krásné prostředí. Zavzpomínal jsem na 90´ léta a postkomunistické chování mnohých zaměstnanců ve státním sektoru, které ztvárnili Martin Pechlát a Pavel Liška (a které je dodnes patrné na některých úřadech). Jejich sebejistota v nevyhoditelnosti byla hmatatelná. Eliška Balzerová byla jako vždy úžasná, Zdeněk Piškula ukázal, že umí nejen hrát, ale i jezdit na koni. Vojtěch Kotek byl uvolněný, přesvědčivý, sebejistý. Vlastně ani v tuto chvíli nevím, zda byl kladnou či zápornou rolí. Působil až lehce úlisně, prostě dokonale zahraný právník. Táňa Puhoufová ukázala, že není malých rolí, což ostatně potvrdili i Petr Nárožný, Dana Syslová a Zdeňka Procházková. Dvojice Hynek Čermák a Tatiana Dyková vytvořili věrohodnou manželskou dvojici a komediálně zastřešili herecké výkony celého týmu. Novou tváří pro mě byla Yvona Stolařová, jejíž výkon hodnotím vysoko. Ve své roli byla naprosto přirozená a věřím, že pro ni byla dobrým odrazovým můstkem do slibné kariéry. Zasmál jsem se, pobavil jsem se, nechyběl ani happy end. Na film se určitě zase rád podívám.

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci (2018) odpad!

Nerad něco označuji za odpad, ale ono je to prostě nutné. Film jsem viděl v televizi a ještě před první reklamou jsem jej chtěl vypnout. Vydrželi jsme se na tu slátaninu koukat jenom proto, že jsme skutečně nevěřili, že to bude taková blbost až do konce. Byla. Jestli pan Renč potřeboval zjistit, kde je pomyslné dno, pak jej celkem přesně definoval. Tento film nestojí za čas, který strávíte jeho shlédnutím.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Nejsem skalním fanouškem Star Wars, ale rád se na ně podívám. Tento díl byl jiný, než ty předchozí. Lehce předvídatelný děj je možná výsledkem sestavení scén z osvědčených modelů. Téměř vše už totiž "někde bylo". Každopádně jsem se dobře pobavil, koukat se na to dalo velice dobře, líbily se mi krásné efekty, zaujaly mě bojové scény hlavních představitelů při mentálních spojeních. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Za scénář tři, za herecké výkony a efekty čtyři hvězdy.

Wild Wild West (1999)

Tenhle film mám rád. Akční komedie, místy groteska, s mnoha úžasnými efekty zasazená do éry divokého západu mě vždycky dobře pobaví. Naprosto úžasné herecké obsazení, kostýmy, vynálezy.

Angry Birds ve filmu (2016)

Moc pěkná animovaná komedie pro celou rodinu. Příjemně strávené odpoledne v kině.

Angry Birds ve filmu 2 (2019)

Parádní animovaná komedie pro celou rodinu. Kdo viděl první díl, rozhodně neprohloupil, pokud vyrazil na dvojku, která na jedničku plynule navazuje. Příjemně jsem se pobavil, zasmál, odpočinul si. Děti se chvílemi smály doslova na celé kino, dospělí si užívali příjemnou atmosféru. Pohádka měla všechno, co má pohádka mít. Pěkné ****

Chata na prodej (2018)

V průběhu sledování filmu se u mě vystřídaly, cimrmanovsky řečeno, dva pocity. Pocit očekávání a pocit zklamání. Zvučná jména kvalitního obsazení slibovala příjemnou podívanou. Stále jsem očekával, že se příběh rozvine a někam vygraduje. Ne. Úmrtí dědečka, který patrně jediný měl svou chatu rád, bylo naprosto předvídatelné a ani dějově nepřineslo žádný zásadní obrat. Češi jsou zde narozdíl od Němce a Slovenky vyobrazení jako bezcharakterní, sobečtí ubožáci a zloději a několikrát je v dialozích na češství skutečně v tomto smyslu poukázáno. Měl bych se ale snad po shlédnutí filmu stydět za to, že jsem Čech? Dnes je u tvůrců filmů populární "řezat do vlastních". Toto "sebemrskačství" bývá dnes, bohužel často na úkor diváckého prožitku, oceňováno. Možná jsem k tomuto tématu ještě "nedozrál", ale obávám se, že když budu čekat, až do tohoto filmu "dozraju", budu zklamaný stejně jako teď. Čekat nebudu, a film ke shlédnutí nedoporučuji. Je to ztráta času.

Hodinářův učeň (2019)

Na tuto pohádku s příjemným obsazením jsem se těšil. Zajímavý nápad, krásné kostýmy, dobří herci. Tím ovšem pohádka končí. V hlavní roli pohádky Hodinářův učeň není hodinářův učeň, ale tři sudičky, které soupeří o míru vlivu. Lidé jsou zde pouze vláčeni svými osudy bez možnosti je měnit a pasivně přijímají to, co jim sudičky přichystají. Výkon Jany Plodkové je přehnaný a jaksi mimo tempo jinak celkem malebného příběhu. Trochu mi to připomíná Piráty z karibiku, kde Johnny Depp vedlejší roli natolik převzal iniciativu, že hlavní role příběhu vytlačil do pozadí. Jinak bych asi na pohádku nahlížel, kdyby se jmenovala například "O zlé sudičce a hodinářovu učni". Rovněž se nabízí srovnání s příběhem "Rozum a Štěstí", který lépe zpracovává spor mezi bytostmi podobnými sudičkám a člověk je zde skutečně nevědomý a odevzdaný jejich uvážením. Takto jsem byl oproti svému očekávání dost zklamaný. Můj sedmiletý syn se chvílemi až nezdravě bál a na film nekoukal. Nekonzistentní příběh, do kterého vstupují postavy bez dalších souvislostí vzbuzuje spoustu otázek, na které ovšem malý, ani velký, divák nedostává odpovědi. Například čí byla chýše, ve které nalezl domov zachráněný bývalý rabínův sluha? Kde vzal ovce, když se ho všichni báli? Jak to, že Urban nepoznával své průvodce? Proč zlá sudička vyhodila hodinky na horu, kde nikdy nezapadá slunce? Několik vtipných momentů lehce přislíbilo komediálnost, ale u příslibu bohužel i zůstalo. Nemohu a nechci hodnotit výše, než **.

Bohemian Rhapsody (2018)

Emoce, dokonalá hudba, úžasní herci. Světový úspěch a proti němu obrovská osamělost, o které vlastně nikdo neměl ani ponětí. Neuvěřitelně silný příběh. Dokonalý film. Jakákoli další slova budou tento film a zážitek z něj snižovat. Rozhodně jeden nejlepších filmů, který jsem kdy viděl.