• Historický

Domácí péče (2015)

Uvěřitelné. Obyčejné téma normálních lidí, kde dvě hlavní role ztvárněné Alenou Mihulovou a Bolkem Polívkou táhnou celý film po prašné cestě života. Hlavní hrdinka si naloží na svůj trakař tolik, že funguje jako dříč, něco mezi horníkem a jeptiškou a ke všemu se jí lásky nedostává. A hlavní nehrdina za ní spíše vlaje s lahví v ruce. Probuzení léčitelstvím je věrohodné, pro mne však spíše vírou v možnosti léčitelství než že by mne přesvědčili léčitelky(Z.Krónerová, T.Dyková). Závěr příběhu je upracovaně pozitivní. Naštěstí. Naštěstí pro ty, kdož rádi dobré konce. Já mám konec zkalen především přehršlí cimbálové muziky, která opravdu není mým šálkem kávy, ale celkově dávám 3*. 65%

Amnestie (2019)

Veliké překvapení. Veliké pozitivní překvapení. Bez příkras, bez skrupulí, naplno. Přesto trochu zatajeně. Filmu nemám moc, co vytknout, téma, alespoň pro mne velmi zajímavé, herecké výkony výborné. Vyzdvihuji především mě neznámého Juraje Baču a překvapil i Marek Vašut. Aňa Geislerová vysoký standart. Snad jen M.Majeský mi trochu neseděl. Jinak nejen vzpoura, ale si vlastní scény z vězení ve mě vyvolávaly dojem: tak tam se nechceš dostat. I ten socialismus byl ve filmu podán tak, že by po jeho návratu málokdo toužil. Nakonec však místo radostných budovatelských zítřků přišlo tvrdé vystřízlivění v podobě rozpuštění ideálů v roztoku vlastních osobních zisků "idealistů". 90+%

Šťastlivec Sulla (1991) (TV film)

Velmi zajímavé obsazení, především hlavních rolí, Postránecký a Brzobohatý. I tak toto skvělé obsazení a profesionální provedení(líbil se mi i Svatopluk Skopal a Jana Brejchová a moudrý Radovan Lukavský) nedosahuje kvalit literární předlohy. Ta je rozhodně špičková! Rozhodně téma nadčasové a povinně do Občanské nauky, tedy jestli se ještě vyučuje. Bohužel mrtvých(počítám-li i ony dva vozy) bylo před kamerou snad více než živých, a zla více než dobra. Celkově tedy bohužel ponurá tragédie. Pro odlehčení snad lze jen zkonstatovat, že pozitivní věcí je, že na nikoho nespadly kulisy. ;-) Rozhodně by stálo za shlédnutí v divadle, ovšem s již, bohužel, slabším obsazením. 85%

Břetislav a Jitka (1974) (TV film)

Břetislav vyobrazen jako bojovný, a přes své mládí, moudrý kníže a budoucí panovník a Jitka v podání Elišky Balzerové jako tvrdohlavá bojovná žena, kterou chcete mít po svém boku. Podle mne zdařilé provedení obrazů i dialogů, včetně titulní dvojici zdatně sekundujícího poustevníka (Zdeňka Řehoře). Rušivým bodem pro mne bylo předabování Břetislava Slováčka. Možná i vlastní únos Jitky mohl být pojat méně komorně, s větší mírou romantiky. Celkově hodnotím scénář i herecké a režijní provedení jako velmi dobré. 80%