• Hudební

13. komnata - 13. komnata Radima Uzla (2021) (epizoda)

Zuzana Burešová je sympatická žena a vyrovnává v tomto dokumentu občasné nesympatie osobnosti pana sexuologa. Rozhodně se formou i kamerou jedná o jeden z lepších dílů, ale nemyslím si, že zrovna kovid do 13 komnaty patří. To bychom skutečně mohli natočit celou sérii komnat jen o celebritách, které se léčily s kovidem. Nechci samozřejmě zlehčovat zdraví stav pana Uzla, ve svých 80 letech vypadá obdivuhodně, ale obsahově se zde myslím velmi tlačilo na pilu a ty zpravodajské komentáře byly fakt dost křečovité. Dokumentu chybí hodně půvab, poezie, lehkost. Je to dost utažené do senzací, jakoby se snad jednalo o pořad z cyklu Gejzír. Komnaty v posledních měsících postrádají osobitost a jdou trochu proti dokumentaristickému řemeslu do suterénu prašivé publicistiky.

13. komnata - 13. komnata Lubomíra Brabce (2021) (epizoda)

Trochu uměle vytvořená komnata, kauzální záležitost s rukama je jistě důležitá epizoda v životě mistra Brabce, nicméně si nemyslím, že je to téma pro 13. komnatu. Alespoň se ale Brabec dožil svého dokumentárního portrétu. Škoda, že obrazově, tedy hlavně kameramansky a světelně a režijně je to taková (odpusťe mi to slovo) "prasečina".

Bony a klid 2 (2014) odpad!

Bože, to je tak strašný film. Marně hledám nějaká pozitiva, nebo nějaká světlá místa. Od námětu, přes scénář až k realizaci absolutní absence inteligence, nápadu, vkusku, talentu, či herecké invence. Jakub Prachař opět potvrdil, že neumí zahrát ani banální situaci. Je mi to dost líto. Světlé místo snad zastupuje jedině F. Švihlík bohužel v menší roli.

1917 (2019)

Výjimečný film. Díky za něj. Zážitek i prožitek.

Hašler... (2017) (divadelní záznam)

Je to sice takový popík a pan Kohout jistě napsal i lepší věci, ale docela to drží pohromadě. Občas příliš mnoho vět, písně by také mohli být o něco kratší a v ději bychom se mohli posouvat obratněji, ale jinak je to velmi zdařilé. Divadlo na divadle není nic nového, ale tady to fungovalo. Výborný byl pan Žák v roli dramaturga, a Rychlý u mě za tuhle roli hodně stoupnul. V tomhle se Topfer ztrefil. Děkujeme

Božena - Epizoda 3 (2021) (epizoda)

Nedokázal jsem se ztotožnit s herectvím Anny Kameníkové a nefunguje mi tam ani Geislerová. Nechápu, proč ČT obsadila do role brunetky dvě typické zrzky - s tímto celý projekt padá a nepustí vás dovnitř příběhu. Prostě nevěříte, že se díváte a Němcovou. Kameníková vypadá s parukou a amatérsky namalovaným tmavým obočím, které působí s její bílou pletí dost nepřirozeně, dost nedůvěryhodně a trochu uměle. Člověk má místy pocit, že se dívá na ochotnickou přehlídku. Asi úplně nevadí, že si Kameníková šlape na jazyk, ale její němčina byla tak směšná, že divák skutečně nemůže věřit, že je zaritá germanistka a čte a hovoří německy od útlého dětství. Její výslovost (narozdíl od Javorského) značí, že německy hovoří asi půl hodiny. Geislerová používá neustále své herecké taktiky, jako např. ve Vánoční hvězdě a bohužel nenašla pro Boženu originální svéráznou hereckou polohu, čímž opět seriál ztrácí na svébytnosti. Scénář je zcela šablonovitý a hlavně příliš rozvleklý. Místy se divák přistihne při tom, že se nudí a od seriálu odbíhá, což není pro ČT moc hezké vysvědčení. Řežijně je celý seriál banální a kronikářský. Škoda.

Božena - Epizoda 2 (2021) (epizoda)

Božena - Epizoda 1 (2021) (epizoda)

13. komnata - 13. komnata Michaely Kuklové (2021) (epizoda) odpad!

Nejhlubší suterén 13. komnaty. Kýč a brak televizní dokumentaristiky a exhibice agresivně nalíčené a potetované staré paní Červinkové, která místo dokueseje o životě s rakovinou napsala komnatu velmi prvoplánově, kde propírala jen nádor a především vztah Michaely s partnerem. O jejím uměleckém životě a jeho smyslu jsme se dozvěděli pramálo. Velmi primimtiví byl i výběr hudební ilustrace a slowotion pomalu v každém desátém záběru. Režisérsky zcela nedůstojné, až směšné. Scenáristicky na úrovni Blanky Kubíkové a pořadu Moje místa, šmrncnuté Topstarem. Zde je vidět jasně, že 13. komnata už je ve své poslední sezóně. Pokud by si chtěla zachovat úroveň, musí vyměnit generaci režisérů, redaktorek i respodentů. S partnerkou jsme se spíš u pořadu smáli, než, abychom soucítili s příběhem a jeho osobností, která je sice krásná, ale už to, že hraje u Hasičů s amatérským hercem Šmoldasem vypovídá o jejím uměleckém krachu.

Hlava Medúzy - Hlava Medúzy (2021) (epizoda) odpad!

Česká televize má svůj suterén a za poslední rok klesla v hrané tvorbě skutečně po absolutní průměr. Filip Renč je pro mne v posledních letech synonymum braku. Dialogy a vůbec akce policistů a ostatních představitelů jsou velmi směšné, okonce i jednodušší členové naší rodiny nad tím kroutí hlavou a postupně přestávají ČT důvěřovat. Bohužel ani hudebně, ani střihově a kameramansky není co obdivovat. Producentsky je to sice dobře vybraná látka, ale dramaturgicky, scenáristicky a hlavně režijně zcela nezvládnutá a v tomto zpracování pro mne až NEVYSÍLATELNÁ.