• Romantický

Kurşun (2019) (seriál)

Kratky retro serial ve stylu Karadayi s rychlym zaverem. O neco mene dotazeny, o neco slabsi scenar...nepravdepodobny zaver i prilis zesiroka pojata zapletka.

Aşk ve Ceza (2010) (seriál)

Telenovela plna ne zcela logickych zvratu pribehu a reakci postav jen velmi zvolna graduje do zahustene atmosfery a deje. Dabelska Tomris Incer a jeji beznadejny serialovy syn Mustafa zaslouzili moji hvezdicku.

Puškin: Posledňaja duel (2006)

Mnohovrstevne filmove zpracovani okolnosti Puskinovy smrti pusobi spise jako spolecenske kriminalni drama a rozhodne ne jako zivotopisna poucka pro ty co o Puskinovi nikdy neslyseli vice nez to ze byl romanticky basnik. Mne osobne skvele uchopeny a zahrany film pomohl pochopit jak vlastne nekdo jako Puskin mohl stvorit Evzena Onegina. Ten rozplakal meho syna v 5 letech, mne v 18 a moji matku ve 40 a dala bych jej jako povinnou cetbu i v dnesni dobe vsem "deckam" mezi 25 a 35 neb spouste z nich by mohl pomoci dospet. Puskin byl rozhodne osobnost a i po 200 letech neni problem na nem postavit kvalitni film ktery pripomene ze je vlastne skoda ze ti basnici umiraji moc mladi a mnohdy vlastne zbytecne. Lermontov zemrel stejne stary jako Macha. Co by asi napsali,  kdyby zili aspon tak dlouho jako Puskin?

Ki hwanghoo (2013) (seriál)

Angelika v asijske verzi. Trochu delsi, vypravnejsi a krvavejsi. Mohla by to byt super kniha pro ty co maji radi dej ktery odsypa. Skvela postava je TalTal.

Kanunsuz Topraklar (2021) (seriál)

Zeme bez zakona je celkem vhodny nazev pro retro serial o trpicich hornicich, zkorumpovanych podnikatelich, naivnich slecnach ktere vcas osviti to spravne poznani a policistech cistych jak padly snih hledajicich ruzna ne prave  koser reseni  svych problemu. 30 leta 20 stoleti. Spousta spinavych muzskych roli a hezkych dobovych satu. Volba  hlavni predstavitelky byla podle mne velmi nestastna ( v roli pusobi jak zastupce ochotnickeho divadla, ale ve skutecnosti je pomerne zdatny prumer serialoveho prumyslu), ale zbytek castingu je prima a naopak Ugur Gunes pusobi jak kdyz se na sachte narodil a skvele zvlada roli proletarskeho predaka v kombinaci s hrdinou ktery oslovi nejen burzoazni dcerku, ale i strazce zakona ci zastupce sede ekonomiky. Petr Bezruc by to pojal urcite jinak, ale 16 dilu pomerne schematickeho tureckehu scenare i postav se da docela i vydrzet- neni vycpano nabozenskymi ci vlasteneckymi vlozkami a opakovane pouziti minulych scen je omezene.

Son Yaz (2021) (seriál)

Alperen Duymaz se mi většinou líbí v rozpačitých rolích. Tento seriál mi ale přišel celý rozpačitý. Kterak se mladý a nervní synek kápa z podsvětí za pomoci charakterního a stejně nervního prokurátora a jeho rodiny zcela napraví a ještě se u toho zamiluje. A není sám. Mrtvolně bledý hlavní hrdina ve mně nevzbudil zdaleka tolik sympatií jako věčně křičící prokurátor. Záporáci ze seriálu vycházejí o dost lépe. Seriál má místy bohužel naprosto nesmyslný scénář a spoustu hluchych mist, občas i pobaví, možná nechtěně. Záleží kam se vše otočí po 12. dílu. Buď to bude pokračující nuda a nebo se scénář vzchopí a bude to k dalšímu sledování. Bohužel už beze mne.

Pýcha a přemlouvání (2022)

Hezky priklad toho jak ani Jane Austenova a jeji skvele a vtipne dialogy nedokazaly zachranit dost desivou adaptaci knihy - rezie, kamera, casting, vyprava, snaha o "modernizaci" hrdinky pro soucasneho divaka - vse tak nejak pokulhava a pusobi jako filmovy pokus  skolniho divadelniho krouzku. S rasovou vyvazenosti obecne nemam u filmu zadny problem, ale proc ji probuh roubovat v tomto rozsahu do kostymniho filmu a doby kam nepatri? Pokud je to s tou korektnosti tak zasadni problem, asi by se veskere adaptace klasickych knih mely tocit jiz bez tvidovych obleku ci dlouhych sukni a posunout se v case a miste. A nebo by se do nich nemel poustet Netflix...

Housle mého otce (2021)

Na turecke filmy koukam casto proto, ze je v nich neco jineho nez jen vice ci mene zdarile recyklované sablony a klise z masove produkce "zapadni kultury".  Turci  to umi i v pripadech, kdy se jedna o predvidatelny scenar s prumernymi herci. Tento film bohuzel obdobne prvky zcela postrada a i kdyz se na nej hezky kouka (a klasicka i tradicni hudba tomu velmi pomahaji), pusobil na mne spis jen  jako verny remake standardniho holywoodskeho becka pro zeny v domacnosti.

Love in Flames of War (2022) (seriál)

Pro ty, co nemají dost trpělivosti na sledování války, divadelních scén, digitálních kulis či poslouchání nekonečně romantické hudby  je na youtube  docela zdařilý sestřih 43 dílů celé serie z pohledu ústředního páru. https://www.youtube.com/watch?v=E09RifP01z8

Ofélie (2018)

Hezka vyprava, exteriery a napojeni nametu na Shakespeara zrejme zveda hodnoceni asi tak o 1*. Film je lehce podprumerna nuda ktera se snazi dosahnout o nekolik pater vys nez bezny historicky film z ceske produkce vyuzivajici stejne interiery a exteriery. Vecny rozdil jsem ale v podstate nenasla a docela by mne zajimalo, co by si o kontextu silne zenske postavy obklopene radou etnicky odlisnych  spoludvoranu myslel  prave Shakespeare.   Nutno ale uznat, ze Clive Owen byl skvelou volbou pro Claudia. Naopak Hamlet moc nefunguje.