• Fantasy

Dolittle (2020)

Mno. Jako pohádka pro děti to asi funguje, ale já od toho zřejmě čekala trochu víc. Již staršího filmového Dolittla nebudu vůbec brát v potaz; příběhově to je pěkně trhlé, exotické a nabité, po téhle stránce to je fajn, ale místy se to přece jen trochu táhlo. Herecké obsazení snad nemůže být lepší, jedno hvězdné jméno střídá druhé, a přesto mi přišlo, že ti nejlepší z nich měli poněkud málo prostoru, a zbytek většinou zněl jaksi uměle. Nevím, jestli se Downey snažil o britský přízvuk, ani jeho angličtina mi tam nějak neseděla, herecké výkony zkrátka takové meh. Ale párkrát jsem se zasmála. Na jedno podívání dobré.

Špióni v převleku (2019)

Upřímně? Už dlouho jsem se takhle nezasmála. Neměla jsem od toho kdovíjaká očekávání a spíš jsem se na to podívala, abych se odreagovala během zkouškového, a taky kvůli dvojici Tom Holland a Will Smith, kteří tu byli perfektní. Je to neskutečně kreativní, tvůrci si v jednom kuse utahují z klasických špionážních akčňáků a vtipů tam je tolik, že jsem se chechtala prakticky bez ustání.

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Klasický akčňák. Pod tímhle pojmem to splňuje úplně všechno, co by mělo. Chemie mezi Buckym a Samem jede od začátku do konce, jsem ráda, že z toho tvůrci vyždímali, co se dalo - fajn je taky naťuknutí rasismu, který Marvel vůbec moc neřešil (i když debaty nad „nemožností mít černého Kapitána Ameriku" podle mě byly trochu bokem, když si vláda už kdysi vybrala za Iron Patriota Rhodeyho...), a dalších problémů; vůbec mi přijde skvělé, že se ve svých minisériích opírá i do jiných než jen superhrdinských tradičních témat. John Walker je skvěle propracovaná postava, ale... souhlasím s tím, že Karli toho mohla předvést mnohem víc, kdyby jí dali víc prostoru. Místy jsem na to jen koukala, co mi chtějí dávat za opakované sondy do duše; ano, WandaVision mě bavilo krapet víc. Ale jak říkám, klasický marvelovský akčňák to je a svůj přesah to má taky.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Zootropolis je neskutečně nedoceněný film. Nikde se o něm nemluví, a přitom vystihuje naši společnost snad nejlíp z toho, co jsem kdy viděla. Jak přímo, tak i metaforicky - i vzhledem k tomu, že hlavními hrdiny jsou zvířata. Holt ty „netypické Disneyovky" bez písniček a princezen mají něco do sebe. Dabérské obsazení perfektní a v tomto případě mi vyhovuje i český dabing.

Legendární parta (2012)

Tohle pro mě prostě zůstane jedním z těch „nejsrdcovištějších" animáků vůbec. Není divu, že si to svou fanouškovskou základnu drží i po tolika letech a že film oceňují spíš diváci mimo primární publikum. Naprosto precizní herecké obsazení, díky němuž si můžeme užít přehlídku všemožných přízvuků, hra s všemožnými původy postav, důvody, tužbami i přáními... má to svou hloubku. Animace nádherná, nové detaily budu objevovat snad s každým dalším zhlédnutím. Jeden z nejzdařilejších animovaných počinů.

Na nože (2019)

Upřímně, nečekala jsem, jak moc se pobavím. Chytlo mě to od začátku a nepustilo až do konce; postava, kolem níž se to nakonec točí, mi teda byla trochu jasná, ale přeci jen to je skvěle zamotané, některé věci nelze tak úplně čekat, a ty, které ano, tvůrci pojali tak, že jsou nakonec strašně vtipné. Mělo to spád, herci prvotřídní, v tomhle ohledu není co vytknout. Vystavět to na slovních hříčkách byl skvělý tah a pobavila i imitace Železného trůnu. :)

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

Na jedno podívání dobré. Zloba stavěla na netradičním převyprávění pohádky z pohledu záporačky, ale tohle už je vyloženě jen pokračování něčeho, co bylo úspěšné. Nadhled zmizel, už je to prostě jenom pohádka. Věřím, že děti z toho budou nadšené, ale pro diváky předchozí Zloby už to podle mě tak úplně není; dějová linka velmi naivní, antagonistka prokouknutelná naprosto všemi směry, bylo jasné, kudy to povede. Moc tomu nepřispěly ani trapné vtípky především od trojice víl, kterým jsem se v jedničce občas zasmála, ale tady jsem je snášela opravdu těžce. Ale bitka byla fajn! A herecké obsazení naprosto skvělé, Ejiofor a Skrein mile překvapili. Český dabing to ovšem opět nezvládl, místy fakt hrůza, a hlavně - přeložit "fae", což se v angličtině teď používá víc místo "fairy", aby to znělo cool, nepřeložit na rozdíl od jedničky jako víla, ale nechat to jako /fej/? Černí fejové? Vážně? Tomu jsem se smála pokaždé, když to nadhodili.

Captain America: Občanská válka (2016)

O roce 2016 lidé s nadsázkou mluví jako o „roku, kdy se superhrdinové neshodli". Pokud tohle postavíme vedle tvorby DC, tedy Batman vs. Superman,... to snad ani nelze srovnávat. Na Marvelu zbožňuju, jak všechno postupně zapadá do sebe - a především Civil War je filmem, kde pokaždé objevíte něco nového, skulinu, která vám předtím utekla, a obzvlášť po posledních dvou Avengers, protože ti dopadli, jak dopadli, právě kvůli Civil War. Oproti svým kámošům z DC to dává smysl - chápete, proč který hrdina stojí pro kterou variantu, co je jim předestřena, nemůžete si jen tak vybrat stranu, protože pravdu mají oba přední hrdinové. Graduje to postupně, až to vlastně dospěje k takovému prologu Infinity War. To Batman se Supermanem nedokázali. A jako plus tu je už jen ta dokonalá hudba a vizuální stránka.

Vzhůru do oblak (2009)

Nenadchne, neurazí. Viděla jsem jedinkrát kdysi dávno, tak jsem si řekla, že to zkusím znovu - a ano, nejspíš jsem to zase viděla na několik let dopředu. Není to film, který utkví v paměti a k němuž se prostě budu vracet. Souhlasím s tím, co se říká; že Disney předvedlo svou nejhezčí romantickou linku beze slov během deseti minut, ale na tom to celé nemůže stát. Místy to bylo vtipné a dabing byl opravdu skvělý, ale spíš se to tak nenápadně vleklo. Pointa pro děti jasná a příběh tím pádem předvídatelný. Na vypnutí fajn, ale kdovíjaká pecka to fakt není.

Croodsovi: Nový věk (2020)

Z jedničky jsem si pamatovala zbla, takže jsem v případě Croodsových šla do něčeho naprosto nového bez jakýchkoli očekávání. A jako rodinný animák to funguje. Jsou tam přitroublé vtipy primárně pro děti, které se tomu jistojistě zasmějí, ale objevily se i momenty, kdy jsem se smála taky. Nejsem právě fanoušek linky "moje dcera má kluka, jako otec se s tím nemůžu smířit, bože", ale naštěstí z toho docela rychle vybruslili - vůbec se mi líbilo netypické zacházení s tradičními klišé, jako je například milostný trojúhelník. Za mě příjemná oddechovka. Parádní herecké obsazení už je jen milým bonusem.