• Fantasy

Loki - Season 1 (2021) (série)

Upřímně, pořád moc nevím, co k tomu říct. Podobně jako u WandaVision se tu plácáme ve vodách neznáma, jenom s tím rozdílem, že tady to moc nezapadne do sebe a strašně moc věcí zůstane nezodpovězených. Poslední epizoda je čirý chaos, což je vzhledem ke cliffhangeru asi pochopitelné, přesto si nemůžu pomoct od pocitu, že jsem asi chtěla něco jiného. Holt to není finále jako každé jiné, ale když to vztáhnu k seriálu obecně, nejspíš i to byl účel. Loki se tu předvedl v celé své kráse, líbilo se mi, že to nebylo úplně předvídatelné a že Loki je prostě Loki, zachovali tu jeho přelétavou povahu. Soundtrack špičkový. A pořád mě baví ta marvelovská snaha do seriálu zakomponovat komiksové kostýmy. Další série je pro mě jasná.

Než jsem tě poznala (2016)

To se tak sejdou Tywin Lannister a Daenerys Targaryen a tentokrát se nechtějí zabít... ehm. Knihu jsem četla před lety, ale troufnu si říct, že to není vůči své předloze kdovíjaký prohřešek. Ano, jisté důležité scény jsou fuč, ale stále to má dynamiku, připadalo mi to plynulé a svůj humor si to navzdory vážnosti tématu stále zachovalo. Nebrečela jsem tolik, jak jsem myslela, že budu - ale herecké výkony obou hlavních aktérů tu jsou naprosto luxusní.

Muzikál ze střední (2006) (TV film)

Ale tak jo. Nesnaží se to hrát si na něco, co to není, má to svou jasnou cílovku, a když jsem jí byla, naprosto jsem to žrala, takže ačkoli z dnešního pohledu už se tam jen směju všem těm rádoby pokusům o herectví, cringe romantice a postavám na facku, svůj záměr to splnilo, když mělo. Holt má asi každá generace ten svůj muzikál z dětství a tenhle prostě zůstane tím mým.

Rocketman (2019)

Říkám to vždycky; biografie se prostě hodnotí strašně těžko. Jak můžu ohodnotit něčí život? Ale pokud bych měla vypíchnout to, co se dá přiznat jenom filmu; herecké výkony byly skvělé, Egertonovi jsem věřila první poslední. Bylo to jen takové pomalejší a upřímně - tohle asi není fér srovnání, ale přesto jsem si při sledování nemohla pomoct s pocitem, že tu byla snaha o styl „Bohemian Rhapsody byla úspěšná, tak určitě bude i toto". Každopádně je to zpracované dobře. Občas mi přišlo, že jsou tam ty písničky trochu uměle, aby tam v těch scénách prostě byly, ale jak říkám, celkově to bylo fajn.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Jennifer Lawrence považuju za jednu z nejlepších hereček a stejně mě pokaždé vyvede z míry, jak brilantně a přesvědčivě je schopná své postavy zahrát. Tolik scén, kdy vyjádří naprosto všechno pouhým zatěkáním očí. Vražedná pomsta je jedna akční scéna za druhou a valí se to ve velkém, aniž by měl člověk pořádně šanci pobrat ta zvěrstva, co se v Kapitolu dějí. Druhý díl byl opět skvělým zpracováním knižní předlohy. Jestli existuje nějaký žebříček filmů, u nichž se budete cítit naprosto bezmocně, tenhle se rozhodně drží na prvních příčkách.

Největší showman (2017)

Tohle byla teda pořádná jízda. Je to nabité parádními songy, při nichž mě v jednom kuse mrazilo, po vizuální stránce a choreografii to je nádhera. Herecké výkony prvotřídní, celková myšlenka skvělá - a jasně, má to v sobě pár tradičních klišé, ale líbilo se mi, že několik z nich, které jsem čekala, že přijdou, naopak originálně obešli. Mým očekáváním to jednoznačně dostálo a zřejmě je i překonalo, jsem z toho nadšená.

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Klasický Asterix, co od něj můžeme čekat. Typická zápletka, peripetie i humor. Poprvé jsem na tom byla v letním kině a na to to je naprosto ideální. A bavilo mě to i napodruhé. Opět cením kreativitu při překladu jmen (Citrusdžus mě rozesmál snad při každé zmínce). Vtipy to srší, je to takové svěží, milé, zkrátka klasický příběh z galské vesnice na oddech.

Elita - Série 4 (2021) (série)

A tohle mělo být co. Co to mělo být? Elita? No to rozhodně ne. Že se tu s vraždami zachází všelijak, to mi bylo jasné od začátku seriálu, a snad ani žádné jiné morální poselství se to nesnaží předat. Ale tahle série pohřbila už dočista všechno. Tři série sledujeme vývoj vztahu Guzmána a Nadie, vývoj vztahu Omara a Andera, vývoj všech postav - aby přišla čtvrtá série, která se chová, jako by ty předchozí vůbec neexistovaly, a veškerý jejich děj jednoduše smazala. Tohle byla jedna hovadina za druhou, přerostlo to v telenovelu šílených kravin. Kdyby to aspoň k něčemu směřovalo, ale co jako byl ten konec? Elita měla aspoň vždy jasně daný rámec, máme tu (popřípadě něco jako) vraždu a postupně odhalujeme, o co mělo jít. Tady to absolutně nefungovalo. Jestli tvůrci doufají v ještě další pokračování, tak netuším, co si slibují. Další osmidílnou přehlídku jedné vyhrocené kraviny za druhou, co se střídá s nelogickými sexscénami, vidět nemusím.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Wow. Pořád váhám mezi 4 a 5 hvězdičkami, protože tohle bylo sakra něco. Brutální chaos, který ovšem funguje. Animace je de facto rozpohybovaný komiks, na což jsem si chvíli musela zvykat, ale po této stránce to je potom pecka, příběhově to je nadupané, v jednom kuse jsem se chechtala a taky v jednom kuse slzela. Callbacky na všechny ostatní Spider-many i další superhrdiny byly skvělé, zkrátka jsem si tuhle jízdu fakt užila.

Marvel Studios: Assembled - The Making of The Falcon and the Winter Soldier (2021) (epizoda)

Je fajn slyšet přímo od tvůrců, co jste si sami domysleli během seriálu. A je fajn, že Marvel pojal rasismus ve větším, jen mi v některých pasážích zkrátka přišlo, že se trochu tlačí na pilu; chápu, o co šlo, a je dobře, že se to řeší, ale přece jen. Líbilo se mi osvětlení Buckyho cesty, a vzhledem k tomu, jakou dynamiku mezi sebou mají nejen postavy, ale i herci, by mi pár těch vtipných scén z natáčení navíc rozhodně nevadilo. Přiznám se, že podobně jako u seriálu samotného, Assembled u WandaVision mě bavilo trochu víc. Ale pořád si užívám fan scény herců nad komiksovými kostýmy.