• Western

Amerika (2015)

Neztotožňuji se s ve filmu několikrát vysloveným názorem, že útěkem do přírody hledáme svou Ameriku. Píši to samozřejmě s nadsázkou, protože jsem (snad správně) pochopil, že slovo "Amerika" je v onom snímku synonymem slova "Svoboda". A s tím se ztotožňuji plně. Je to přesně ten důvod, proč jsem vyrazil na předpremiéru Ameriky. Dle popisu filmu, dle pozvánky na projekci, a po přečtení mnoha novinových článků o Americe, jsem si dovolil tušit, že v hlavním hrdinovi najdu kousek sebe - a byl jsem velice zvědavý, zda se mi to očekávání potvrdí. Právě proto, že se za trampa nepovažuji, ačkoliv mezi ně občas strčím nos, a dle svého názoru mám blíže k tomu tulákovi, snílkovi a hledači svobody v přírodě, ať už ji hledám sám, ve dvojici, či "na ohni", jsem ve filmu to své našel, do detailu. Ať už se jedná o dokument, fikci, či úplně nový tvar - na tom pojmenování mi nezáleží. Zkrátka to tam je - historie, duch, atmosféra, v neposlední řadě - humor. Film u mě zabodoval i přes malý hendikep, který tomu dodalo "provizorní" letní kino, kde je kvalita projekcí trochu omezena. Avšak se díky tomu můžu těšit do kina, kde to s chutí shlédnu znova, ve "ful hádé". (Vystoupení kapely Johannes Benz a trio před projekcí bylo též výborné.) Když stál Honza v telefonní budce a sděloval někomu na druhé straně, že by se "tam" rád zdržel ještě pár dnů, bylo mé hodnocení dokonáno. Mně se kolikrát taky nechce domů ... (Po projekci byla možnost setkat se s hlavním tvůrcem filmu. Nevyužil jsem jí, nevěděl jsem, co bych mu pověděl. Snad to, co jsem sem napsal, a možná bych mu poděkoval za to, že se do mě trefil - ačkoliv nás asi moc nebude.)

Alois Nebel (2011)

Před odchodem do kina jsem byl upozorněn, že příběh kráčí filmem velmi pomalu. Není to tak. Příběh v jistých chvílích udělá pár kroků, načež se zastaví a nechá diváka bezradně stát a bloudit neskutečně silnou atmosférou ... aby ho poté opět chytl za ruku a vedl zase o kousek dál. Ubíhající čas zároveň poskytuje indície, z kterých si divák (s trochou pozornosti) poskládá mozaiku do kompletu. Těšil jsem se a má očekávání byla naplněna. Film bych natáhl ... proto, abych se v té atmosféře mohl rochňat o pár minut víc. - Vy čtete jízdní řády? - Ano, uklidňuje mě to. - Ale to musí být pořád to samé dokola. - No právě.