Schindlerův seznam (1993)

Já brečel. Naprosto brečel na konci filmu. Film ukazuje to, co ti Náckové dělali za zrůdnosti ostatním. A proto se nedivte, že Němcům občas nemůžu odpustit to, co dělali. Chápu, že dnešní za nic nemůžou, ale to právě jejich lidi zvolili Hitlera a dosadili ho k moci. A podporovali tu jeho ideologii s vražděním Židů. Proto, až se mi někdo bude říkat, proč Němce nemám rád, řeknu mu, aby si tento film pustil. A já doufám, že se to nebu dít jako dnes v případě Putinovi invaze na Ukrajinu, jelikož tohle je strašný! Film ale jinak má opravdu všechno správně - atmosféra, hudba, černobílé podání, Liam Neeson s dalšími herci podávají dechberoucí výkony... tak proč hodnotím 4/5? No, některé části na mě byly moc, ale chápu to u tohoto filmu a tím pádem ho nějak neschazuju. Jen je to prostě ten typ filmu, co si nebudu pouštět každý večer doma u obýváku (což jsou u mě filmy s 5/5)... Ale jinak poklona Spielbergovi.

Batman - Gothamský rytíř (2008)

První Anime film, co jsem kdy oficiálně viděl. A navíc i fakt, že anime může dodat ještě více šťávy DC postavě, než třeba ve filmech nebo v animácích (možná i komiksech). Detailně propracované souboje, slow motion efekty, vyzobrazené pocity zažívající hlavní hrdina během filmu, úžasná hudba a také originální zpracování ve formě 6 příběhů, během kterých poznáte Batmana z různých úhlů pohledu. Z úhlu obyčejných lidí, policistů, zločinců, a hlavně jeho jako miliardáře i muže pod maskou. Tenhle film jsem si pustil tolikrát, že už ho znám celý nazpaměť. Opravdu lidi, anime není jen pro děti nebo pro nadržené lidi u Hentai, je to o všem!

Gladiátor (2000)

Opravdu, má smysl k tomu filmu něco říkat? Nádherná hudba Hanse Zimmera, atmosféra starověkého Říma, příběh trochu se opírající o skutečné události (ale ne úplně), souboje a závěrečná scéna mě též rozbrečela. Velká poklona tvůrcům a jsem rád, že nakonec sešlo z pokračování dalšího dílu, jelikož by to byla katastrofa.

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

SPOILERY! Jo, tak tenhle film byl fakt jízda! Od pilota přes FBI doručovatele a drogového dealera zároveň, až po majitele několik firem, amerického hrdinu a štváče celého drogového kartelu. Škoda, že ho museli nakonec zabít, myslel jsem, že to nějak přežije, bude se schovávat a nakonec opět někde vystoupí. A vše dle skutečné události? Ještě líp! Tom Cruise opět number one! A jestli někdo nadává na scénář, tak já se bavil. ;)

Top Gun: Maverick (2022)

I přesto, že jsem původní Top Gun viděl dávno v dětství a nepamatuju si ho až tak, tak tento ho určitě předčil. Když jsem šel do kina a zněl tam na mě theme Top Gunu, měl jsem husinu. Když jsem tam viděl tu letadlovou loď, kde přistávají letadla a do toho hrála píseň Danger Zone, brečel jsem. Celkově jsem brečel několikrát u tohoto filmu, protože Top Gun byla pro mě nostalgie. Tom Cruise zestárnul strašně dobře, jsem rád, že tam mohla hrát moje oblíbená herečka Jennifer Connely místo Kelly McGillis z původího Top Gunu, jelikož by se tam ani vzhledově nehodila. Takže taky plus. Film také říká, že i učitel se učí a může chybovat. A rozhodně je tam zajímavá i zápleta s Bradleyem, kdy v původním filmu zemřel jeho táta a teď je tam ten konflikt s Mavem, který se zajímavě vyvíjí. Další prvky, co bych vyjmenoval jsou povedený soundtrack, prostředí Kalifornie, letecké manévry a závěrečná bitva. Nemá to chybu, ba naopak původní ještě pokořil.

Párty Hárder: Summer Massacre (2022)

Film, který zachránil českou komediání filmovou scénu. Nebojí se jít do extrémů, takže pokud se tam má někdo udělat, tak se udělá, pokud tam si mají udělat srandu z Nácků a hákáčů, tak udělají a vlepí je klidně i na prkno od hajzlu, jestli tam má být bizarní zápletka, co nemusí dávat smysl, tak proč ne.... Trio kluků - tlusťoch, co posluchá fotra, hnusák od pohledu, který nakonec najde svůj smysl života a i ten třetí sympaťák, co si to tam jen užije a prožívá to s nima. Narozdíl od dřívějších řezníkových filmů (až teda na párty hard, který se docela povedl), je tento opravdu skvost a má co do sebe. Jen tak dál Pane Au, bylo to krásný - tak čau. ;)

Promlčeno (2022)

SPOILERY! Konečně nějaká originální česká kriminálka - ne něco na styl Majora Zemana, Specialistů a nevím čeho všeho... Vracíme se zde do 90. let, ale zároveň to má úžasné propojení do dob sociálních sítí. Kromě Česka je tam i prostředí slunečné Floridy, hudba taky skvělá, ale to nejlepší je příběh a Roden s velkým R (i když se to tak má češtině správně psát, učitel na češtinu by mi jinak utrhal ušiska). Roden tam zahrál neskutečný výkon muže, který kšeftoval s pěnezma, zažil podrazy a celkově vraždu spáchal jen v důsledku sebeobrany. A tak odjel do US se s tím smiřovat, s nakradenýma penězma a pak přijel, aby svůj příběh odhalil do rádia a zároveň si vyřídil účty s lidma, které buď znal, nebo byli potomci jeho obětí/známých. Celé je to napínavější, než důchodci během otevíračky Kauflandu a budete chtít vědět, jak to skončí a jestli ho chytnou....

Sono Bisque Doll wa koi o suru (2022) (seriál)

Tohle je zrovna takové anime na pohodu - žádný Death Note, kde musíte overthinkovat, kdo co udělal, žádný extra dobrůžo na podobu Naruta, ani Hentai (i když někdy k tomu fakt nebylo daleko), prostě roztomilá, pohodová anime série. Marin se mi tam jako postava líbila (extrovertní, hodná, veselá a občas rajcující - mrk, mrk), do Goja jsem se dokázal vcítit celkem rychle, jelikož taky nemám extra dost přátel a jsem sociálně-asociální (škoda jen, že nevyrábím japonské panenky, to bych pak balil moje weeb spolužačky ze třídy), moc pěkné prostředí série (ohňostroje, příroda, velkoměsto...).  Za mě nemá chybu ;)

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Nejlepší film ze série o indianu Jonesovi. Sice jiné díly, dokonce i 4, jsou pěkné, ale tento je nejlepší. Proč? Nejprve pestrost prostředí - z Benátek, přes Rakousko-Německo až po oblast Jordánu procestujete celou Evropu (i mimo Evropu). Dále vztah s tátou je geniální! A hraje ho k tomu Sean Connery, který je suchar, ale zároveň dokáže být vtipný, stejně jako jeho syn Indy. Hodně vtipů mě tam taky bavilo - např. scéna s tou jízdenkou, autogramem od Führera či jiné Vás tam rozhodně pobaví a jen tak na ně nezapomenete. A luxusní soundtrack od Johna Williamse, celkový příběh nejen filmu, ale i Indiho minulosti, odsýpání filmu... prostě ten správný Indiana Jones film... ;)

André Rieu a Orchestr Johanna Strausse slaví 30 let (2017) (koncert)

Osobně jsem byl na jeho koncertě v O2 aréně v roce 2022 a musím uznat, že se jedná o jeden z nejlepších koncertů, které jsem mohl vidět. A to nejsem zrovna fanouškem klasické hudby.  Ten orchestr, tenoristé, operní pěvkyně, pestrost (takže Vás jen tak nezačně nudit), taneční kreace, provedení masek a ta atmosféra na Vás dýchne i z jeho nahraného koncertu. Hlavně se mi líbí  charakter samotného Rieua, jelikož je to charismatický a vtipný člověk, který umí vyprávět příběhy, které se skrývají za skoro každou jeho skladbou.  A když jsem byl na jeho koncertě a lidi tam přicházeli pozdě s tím pivíčkem v ruce, tak on jen na to: "Aha, jsem nevěděl, že se tady chodí pozdě. No, to je prostě Praha." Prostě geniální 🤭