Vymítač ďábla: Znamení víry (2023)

Rozdiel medzi Evil Dead Rise a týmto Exorcistom, je v uveriteľnosti hercov a ich výkonov. Obidva filmy sa síce snažia obnoviť slávu svojich predkov, ale nie vždy sa to podarí. Kým v prvom nás tvorcovia aj po 40 rokoch presvedčili o strašnej a surovej démonickej sile, nový Veriaci Exorcista nás o tom nepresvedčí vôbec. Masky sú síce dosť pekne spracované, ale chýba k nim ešte ten správny výraz tváre. Akosi sa k tým herečkám nehodia ich úlohy posadnutých (alebo to nevedeli zahrať), myslím si, že kasting tentokrát pokazil presvedčivosť filmu a tým aj celkovú atmosféru. Radšej by som si opäť pozrel Pápežovho exorcistu, tam aj démon aj vyháňač boli skvelí, vtipní, môžem povedať, že dokonca až sympatickí. 20%

Slunovrat (2019)

Pustil som sa do tohto filmu, keďže vraj ide o jeden z najlepších hororov roka 2019. Vopred sa priznávam, že na konci som sa musel smiať. Nahlas, schuti...čože to za kravinu som práve dopozeral. Väčšinu z 2,5 hodinového diela sa pozeráme na lúku a herecké výkony ženičiek a mužíkov v pekných vyšívaných krojoch, ktorí sa snažia vytvoriť atmosféru záhadnej sekty. Mňa žiaľ nezaujali ani herci, ani príbeh, a čo ma počas sledovania stále viac a viac štvalo bolo to pooooooomaaaaaaaaleeeeeee dianie na obrazovke. Režisér (a scenárista v jednej osobe) pri niektorých scénach asi rozdával pokyny, aby boli zahrané čo naaaajdlhšieeee, aj kvílenie nech trváááááááá, aj chôdza čo naaaaaaaaaajpomalšieeeeeeee, až kým to nezačne liezť na nervy. Zámer bol vytvoriť mystérium a napätie, ale toto je skôr komédia, a nie mysteriózny horor. Rozosmial ma pohľad chlapíka, ktorý sa do kamery pozeral z medvedej kožušiny (jeho oči akoby prezrádzali - kedy toto už konečne skončí !!! ), aj tie nápady použiť kvety, halúzky a iné rastliny ako pokrývky hlavy a tela a potom tie psychedelické pohyby účastníkov rituálu úplne na konci (všímajte si jednotlivcov, schválne, nechcem prezrádzať...). Mám rád horory, aj tie neamerické z Európy, tu mi švédski filmári ukázali, že by sa mali naučiť ako budovať atmosféru strachu, napr. od Španielov.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Pamätáte sa na pôvodné Evil Dead 1 a 2 z rokov 1981 a 1987 ? V tej dobe prispôsobený preklad názvu bol Lesný duch, a mám známych, ktorí ho inak ani nepoznajú. V časoch simultánneho dabingu u kamaráta, ktorého rodičia mali doma videoprehrávač na videokazety :) (mali ho asi ako jediní na okolí), išlo o nezabudnuteľné hororové filmy. Určite nemusím pripomínať stovky litrov kečupu, ktoré v nich boli použité namiesto krvi, desilo nás to, ale asi sme vtedy ešte nevedeli ako vyzerá krv na filmovom plátne. Dnes sa na tieto pôvodne výborné horory pozeráme skôr ako na komédie, plné kečupu, smiešnych masiek, vizuálnych efektov, revu hercov, ktoré nám v niektorých scénach pripadajú naozaj smiešne.                 Do kina sme preto išli s predsudkami, či nový Evil Dead Rise splní očakávania. A musím uznať, že prekvapil a očakávania naozaj splnil !                 V lese pobudneme iba chvíľu, skoro všetko sa totiž odohráva v jednom byte. To by síce mohlo odradiť nás fanúšikov pôvodných dielov, ale komornú atmosféru malého priestoru tvorcovia dokázali vytvoriť a aj využiť. Dokonca použili aj najsilnejší citový vzťah na svete - matku a jej deti, jej zmenu správania sa, čo ešte viac dotvára desivú hroznú atmosféru niečoho zlého, proti čomu sa nedá bojovať. Detailné spracovanie, ktoré poznáme z pôvodných filmov, tu je vyšperkované až do maxima, a je veľmi uveriteľné. Vypočítali sme, že tie tisíce ! litrov umelej krvi, o ktorých sa písalo, podľa mňa museli použiť na „tú“ jedinú scénu, takže na ostatné jej nemalo až tak veľa zostať, ale aj tak jej bolo dosť na ostatné krvavé scenérie. Čakal som, či v tých scénach naozaj budú hrať aj deti.....                  Fungujú odkazy na pôvodné filmy – lietajúce očko, motorovka, brokovnica...a Necronomicon – „kniha, z ktorej sa nečíta“, je tu zobrazená dosť jednoducho, čo je dobrá voľba, asi by veľmi ubrali na atmosfére, keby nám ju ukázali z filmu r. 1981.                 Evil Dead Rise je film, ktorý obsahuje brutálne scény, samozrejme prístupný je až od 18 rokov, čo je aj mimoriadne vhodné, keďže adolescenti by si ho v kine užívali vyrušovaním všetkých ostatných naokolo, ako sme to už viackrát zažili.                 Ide o dôstojné pokračovanie pôvodných dielov a výborný filmový zážitok !...a možno si o ďalších 40 rokov povieme, že henten Lesný duch z roku 2023 bol výborný, ale tie smiešne efekty ?...he, he, he, he, he... 90%

Top Gun: Maverick (2022)

Neveril som, že ma po Top Gun 1 dokáže zaujať film podobnej tematiky. Pamätám si hlášku z jednej scény: Pete Mitchell: „Ja som Maverick.“ Charlie Blackwood: „Mama ťa nemala rada, či ?“   Ale radšej o TOP GUN 2: Maverick (2022)                 Tom Cruise ako Pete Mitchell je jednoznačne motorom celého filmu, bez neho a bez jeho príbehu rebelanta Mavericka...asi by moje hodnotenie kleslo o pár desiatok percent ( a pritom vôbec nie som fanúšikom tohto herca ).                 Titulná skladba bolo to prvé, čo ma zaujalo, vraj ju spáchala štvorica „nejakých“ hudobníkov, pôvodne Harold Faltermeyer, vyladili spolu s Balfe, Gaga, Zimmer. Skvelé, rytmické, hlboké, sem-tam pochybovačné tóny, ktoré postupne gradujú a vyústia v známu melódiu. Klobúk dole, výborne spracované !                 Samozrejme lietadlá a ich rýchlosť a hluk sú efektom, ktorý nás pritlačí do sedačky, a to či v kine alebo doma. Na začiatku filmu, v kalendári uvidíte zakrúžkované MACH 9 – iba pre zaujímavosť, je to 9 násobná rýchlosť zvuku !!! t.j. MACH 9 = 11 tisíc km/h pričom MACH 1=1225 km/h                  Je pravdou, že scenár do poslednej chvíle hrá divákovi po vôli, takže by sme nemali očakávať zásadný dejový zvrat. Prekvapila ma účasť niektorých hercov, hlavne Val Kilmer aj napriek svojej reálnej chorobe potešil svojou pár minútovou prítomnosťou. Ostatní herci-piloti, sympatickí, možno až časom sa vypracujú na úroveň hercov Icemana a Mavericka z roku 1986, uvidíme...                 Bol som spokojný na konci filmu, dokonca mi bolo ľúto, že po 2 hodinách končí, a chápem, že sa nedozvieme, v ktorej krajine to vlastne celé riešili..... Ide o dôstojné pokračovanie príbehu spred 36 rokov. Ak chcete, skúmajte čo z tohto celého filmového diela je CGI, môžeme pochybovať či vlastne bol Tom Cruise v kokpite alebo nebol v tej ktorej scéne, či vie alebo nevie pilotovať lietadlo. Popri skúmaní si nenechajte ujsť skvelý filmový zážitok, ktorý pre nás tvorcovia pripravili.

1899 (2022) (seriál)

Veľmi nerád tomuto seriálu udeľujem známku iba 2stars. Mňa totiž trápi, že som stratil asi 6,5 hodín môjho života pozeraním tohto diela, a pritom ho považujem za niečo výnimočné. Nepochopil som ho a myslím si, že mnohí z nás ho tiež nebudú chápať. Alebo je tak nepochopiteľný, že to nedokáže nikto. Pozrel som si ho úplne celý, čo bolo veľmi dôležité ! Nehodnotím totiž bez toho, aby som si pozrel celé dielo. Taaakže, bavili ma prvé 2-3 časti, veľa záhadných udalostí, ktoré mi dvíhali obočie...čo sa tu ešte naskytne...veľa otázok zostávalo bez odpovedí.....na ktoré som čakal odpoveď. Potom prišiel útlm, dá sa povedať že od 4. do 8. časti, hmmmmmm, ani neviem ako by som to nazval. Pribúdali záhadné udalosti, ktoré ale nedávali zmysel...veľa a veľa záhad. Príliš veľa otázok od hlavných postáv: "Čo sa to tu vlastne deje?". Žiaľ, nikdy sme sa nedočkali odpovede, postava sa tvárila ako mŕtvy chrobák alebo sa vyjadrila "Neviem". V jednom momente som si ako divák povedal "Dosť", pozor ale , toto sa stalo asi po 5 hodinách filmu. Už ma vôbec nezaujímalo, čo sa s nimi stane. A tak sa aj stalo....Až posledných asi 15 minút mi malo všetko vysvetliť...podľa recenzií (aj tu na csfd)...ale nestalo sa tak, plno otázok mám aj naďalej...prečo, načo,...to naozaj iba ten záver má "zmysel", že všetko vlastne "je iba tam" ? Žiaľ, musím toto napísať: Strata času, stačí pozrieť prvé 2 časti a poslednú, budete vedieť o čo ide.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

V upútavkách a na reklamných plagátoch k tomuto filmu by malo byť uvedené „Pred návštevou kina si naštudujte život herečky Sharon Tate a okolnosti jej brutálnej vraždy v roku 1969“. Každému to odporúčam, málokto z nás si spomenie na túto časť smutných amerických udalostí z toho obdobia, tým pádom nebudeme úplne rozumieť, prečo im Tarantino venoval svoj 9. film. Nebojte sa, nejde o spoiler, všetko dopadne úplne inak ako by ste čakali.                    Vieme, že Quentin je fanúšikom filmov už od detstva, stovky z nich má detailne napozerané a snaží sa to využiť v každom svojom diele. Ak by sme ...Hollywood prirovnali k jeho predchádzajúcim filmom, kde do seba epizódy perfektne zapadali a udržali našu pozornosť, tu budeme 2 hodiny pozerať síce skvele natočené, ale nanútené epizódy „zo všetkého niečo“. Potom príde finále poslednej štvrťhodinky, a vtedy pochopíme...ahá...kto, prečo, načo je na svojom mieste na scéne. Áno, krásna Margot Robbie ako Sharon Tate, DiCaprio aj Pitt sú skvelí a baví ich to, v tomto filme ma ale sklamal štýl určený iba pre fanúšikov režiséra. Hudba éry hippies, rádio KHJ Los Angeles, Sharon Tate, Roman Polanski, Bruce Lee, herec Rick Dalton a jeho kaskadér Cliff Booth, všetky tieto reálie Tarantino poskladal do svojho príbehu, ktorý má ale úplne iné "rozprávkové" vyvrcholenie oproti tragickým udalostiam vraždy, škoda, že vtedy v 69-tom to nedopadlo ako v tomto jeho scenári.                    U mňa „iba“ 80 %, keďže som očakával a tušil záver á la Quentin, ostatní si bez výčitiek môžete znížiť hodnotenie aj na 60%, nezabudnem na oprávnenú hlášku v kine vedľa mňa sediacej partnerky na konci: „Sprostý film“

Zhoubné zlo (2021)

Réžia James Wan, takže sú namieste vysoké očakávania, veď natočil napríklad skvelý SAW jednotku a úspešné démonické horory.     Konečne po čase výborný mysteriózny horor, ktorý začína záhadnými vražednými vidinami hlavnej postavy, postupne sa odhalí identita zabíjajúceho tvora a posledná tretina filmu je skôr akčnejšie vyvrcholenie akými rôznymi pohybovými kreáciami dokáže likvidovať. Kamerové zábery na nás zapôsobia v každej scéne, väčšina z nich zaujme nápaditosťou každého detailu, napríklad prechod cez izby domu z horného pohľadu, pri akčných scénach kedy sa kamera točí dookola po scéne a samozrejme zopár (nie veľa) klasických ľakačiek s upreným zrakom diváka do tmy...a ešte taký detail, aj zastavujúci sa mixér :)     Herecké výkony sú ok, príbeh trochu pokrivkáva ale v podstate tiež v poriadku, moje hodnotenie dvíha nápaditá práca s kamerou a ľahký, nie prehnane krvavý štýl režiséra. 80%

Osm hrozných (2015)

Tarantinove filmy patria medzi moje najobľúbenejšie pre jeho štýl: dialógy, epizódy, scenár, skvelý výber hercov ale aj riešenie konfliktov, ktoré asi nie je možné inak ako krvavou cestou v každom jeho filme.                  Pulp fiction, Nehanební bastardi, Django, 8 hrozných...to je poradie filmov, ktorých dialógy sú pre mňa top, preto aj v tomto prípade odporúčam vypočuť si ich v pôvodnom znení. Netvrdím, že ide o zážitok pre všetkých, skôr oddychovka a očakávaný 8. film pre fanúšikov QT, ale zimná krajina, snehová búrka a hudba vytvárajú atmosféru, ktorú si užijeme všetci. Režisér vraj po prvom vypočutí nebol úplne spokojný s prácou majstra Ennio Morricone, iní ale rozhodli, že za tento soundtrack si zasluhuje ocenenie Oscar, Bafta aj Golden Globes 2016 ! A ja s nimi súhlasím, mňa o tom presvedčil už v prvých minútach filmu.                 „Dvorná“ skupina Samuel L.Jackson, Kurt Russell, Tim Roth, Michael Madsen, to je štvorica, ktorým boli úlohy prevažne napísané na telo, prvýkrát Quentin obsadil aj Jennifer Jason Leigh, a svoju rolu splnila na výbornú, dokonca bola za ňu nominovaná na Oscara. Užijeme si ich spolu s ostatnými výborne zahranými postavami, rozohrajú 3 hodinový koncert, ktorý diváka prenesie do drsného prostredia po americkej občianskej vojne. Všetci sa stretnú v drevenici u Minnie, síce ešte stále pretrváva porevolučné rozdelenie spoločnosti a okrajovo to dosť dôrazne pocítime, hlavný príbeh je ale o niečom inom, ten nám až na konci prezradí jediný krátky vzájomný pohľad brata a sestry.                Väčšina postáv sa drží 3N: Nikdy Nikomu Never...žiaľ sú aj ďalšie, ktoré kruto zaplatia za svoju dôverčivosť.

Na nože (2019)

Bláznivo zábavné je pravdepodobne najvýstižnejšie vyjadrenie toho, čo sa odohráva v tejto skvelej detektívnej komédii, niekedy až s absurdným smerovaním deja, ktorý je ale hneď po pár minútach prekvapujúco vysvetlený a zároveň ešte viac zamotaný. Štýl síce pripomína detektívky od Agatha Christie, neznamená to ale, že by film odradil jej fanúšikov, skôr naopak. Scenár je podobne vyšperkovaný ako jej romány a drží nás v napätí, i keď trochu v takom flegmaticky pokojnom typicky anglickom štýle. Ten zdanlivý pokoj pretrváva, až kým nepríde na čítanie závetu...          U mňa hereckými kvalitami boduje Daniel Craig, najmä v jeho pôvodnom britskom znení, ale výborná je aj Ana de Armas, a myslím, že nemusím pripomínať hercov ako Christopher Plummer, Jamie Lee Curtis, Don Johnson aj ostatní, táto spoločnosť nás pobaví asi na 2 hodinky.          Ak je človek zúfalý, chytá sa aj poslednej možnosti - platí to nielen v tomto filme ale aj v reálnom živote.

Joker (2019)

Joaquin Phoenix ? Hmmm, ako Johnny Cash bol super a tiež vo filme Znamenia, v ktorom si ako-tak úspešne zahral. Ale dokáže jedného z najznámejších zločincov zahrať a vieme si ho vôbec v úlohe Jokera predstaviť ? To boli moje prvotné pochybnosti k výberu herca, ale nakoniec výhrou pre všetkých je práve výber herca.           Joker je totiž brilantne zahrané, v jeho podaní zaslúžene Oscarom 2019 ocenené, ale veľmi smutné až depresívne dielo. Návrat k začiatkom poruchy psychického stavu postavy je naozaj presvedčivo podaný, a ako vieme, nakoniec vyústi v premyslené zločinecké akcie, ktoré poznáme z ostatných filmov o Gotham City. Joker následkom svojej minulosti postupne dospeje k čomu bol predurčený a Phoenix je ten, ktorý nás o tom presvedčí, či sa nám to páči alebo nie.          Temná atmosféra mesta a bytu, v ktorom býva Arthur Fleck, beznádejná budúcnosť jeho obyvateľov, hrozivá hudba od Hildur Guðnadóttir (ďalší Oscar - ťažko je slovami opísať tie ťahavé, vážne, hlboké tóny, odporúčam aspoň raz si ich vypočuť), ale aj výber ostatných hudobných skladieb, skvelý scenár a réžia, to všetko sa skĺbi a zanechá dojem, až si budete myslieť pri odchode z kina, že žijete v podobnom svete. Potom otvoríte dvere kina a vyjdete do tohto krásneho sveta...          Je lepší Joaquin Phoenix  ako Joker (2019) ? Alebo Heath Ledger ako Joker v Temný rytier (2008) ?          Môžeme ich porovnávať, obidvaja nás budú baviť ešte dlho, Heath Ledger žiaľ už iba spomienkovo... :(