Leon (1994)

Tento film je má srdeční záležitost, kterou mi tehdá děda pouštěl už v předškolním věku a určitě tím nakopl moji zálibu pro drama/thrillery❤️🔥 Film který je dost opomíjen, protože vyšel ve stejném roce jako PulpFiction, Gump i Shawshank.. V úvodu nám snímek hezky pomalu představí nájemného zabijáka, kde miluju hlavně ono tajemno, kterého zde bylo docíleno díky snaze nezachytit Leonův obličej, dokud se prvně nevynoří za svým cílem - Jean Reno (kterého hlavně díky této roli řadím mezi oblíbence). Poté je nám představena mlaďounká Natálka Portman, která má s Renem na plátně tu správnou otec-dcera chemii a kde svoji první roli zvládla za jedna. No a pak je tu ten hajzl - Gary Oldman, který tu odvádí herecký masterpiece a stává se jedním z mých nejoblíbenějších záporáků. Při závěrečné konfrontaci obou chlapáků mám vždy husinu a příjemný pocit zadostiučinění, když Matyldě svitne na lepší zítřky; kdy závěrečné titulky ořvu při titulní písni Shape of my Heart.. Kultovní, snad i nejlepší francouzský velkofilm (prodloužená verze ještě lepší) = 110% a zlatých 5*

Město bohů (2002)

🔥Absofuckinglutelylovin'it brazilská záležitost🔥 Film, který perfektně ukazuje jak člověka ovlivní prostředí, ve kterém žije; který je úžasnou mozaikou několika příběhů napříč desetiletími; jenž má hromadu skvělých improvizovaných scén, kde působí hlavně amatérští herci s perfektním výkonem, což krásně umocňuje atmosféru filmu. Celé to funguje skoro až dokumentárním "feelem" (což byl jistě účel, když je to Raketa story-telling). Máte tu všechno - násilí, drama, pomstu, lásku, krev, drogy, skvělou hudbu, humor i perfektní zvraty a ty investované 2hodinky vám uplynou ani nemrknete; překvapivě si za tu krátkou chvíli zvládnete postavy zamilovat (je to efekt, jako byste měli možnost nahlédnout do života sousedů, které znáte pouze od vidění). V poslední scéně vidíme partu kluků, co si plánují jací budou drsňáci a celé nám to krásně uzavírá začarovaný kruh. Nikdo mi nevymluví, že Brazilci v onom roce ukázali světu, že někdo už sakra ty filmy musí dělat "jinak".. Střihač je absolutní Bůh, co měl dostat Oscara a vlastní svatyni vedle sochy Krista v Riu!! Kultovní počin 110% a zlatých 5*

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Jistě, nejedná se o jakkoli inovativní počin, ale Craig tu odvádí standartní výkon a mé srdce si v tomto filmu naprosto získala Rooney Mara - která si z velké části krade snímek pro sebe. Kriminálka by to byla perfektní, bohužel sem už z obsazení tušil, kdo bude padouch a poslední půlhodinka sráží celý snímek. Že se jedná o americký remake sem se dozvěděl až tady, při psaní této recenze, takže sem zvědav jak mě osloví švédský originál, kde mě věřím překvapí evropské obsazení i záporák co nebude "ihned" profláknutej.. Hodnocení dávám 75% a lehce nedozrálé 4* (přičemž silný faktor v mém rozhodování hrál právě konec; a také sem dříve viděl film, který si bere dva stejné herce, je na stejné vlně, jen končí daleko líp = Na nože)

Centurion (2010)

"Z lovce kořistí film" Historická dobrodružná Rková pohádka, sledující "možný" osud IX.Legie.. Určitě ideální volba, pokud máte chuť u něčeho vypnout mozek a jen sledovat něco s historickou tématikou (ikdyž přesností tu moc nebude). Fassbender zde předvádí standartní výkon, ostatní herci mi ovšem moc nesedli (odpusťte sere Davosi) a film bohužel trpí předvídatelností.. Pokud ale máte rádi římany, mečování a chcete poznat Val, který byl předlohou pro Zeď v GoT, jedná se o skvělou jednohubku, která neurazí.. 60% a krásné 3*

Spider-Man: Bez domova (2021)

Tak jsme se dočkali filmového multiversa.. Přiznávám, že sem po prvním shlédnutí napálil 5*, protože tenhle film byl doslova spouštěč nerdího orgasmu, kdy se na vás valí jeden fan-servis za druhým.. Už jen spojení 3 Spidermanů v jednom filmu, dělá z tohoto dílka historickou událost, ale... s každým dalším shlédnutím, ve mě nechává Spidey větší a větší prázdno - staří herci už vás nenadchnou jako prvně, spíš si začnete říkat, zda-li to nebylo zbytečné (nejvíc se toho pocitu nemůžu zbavit právě u Tobeyho), zjistíte že krom fan-servisu snímek nic moc nového nepřináší a v podstatě se jen jedná o další digitální bordel, po kterém za pár let ani pes neštěkne.. 80% a 4* nechávám za dostačující konec filmu, který konečně definoval MCU Spidermana; jestli si je film udrží ukáže až pár dalších přehrání..

Olověná vesta (1987)

Kubrick opět dokazuje, že je absolutní legenda režie. Film zobrazující proces zpracování osobnosti, která je následně ochotna padnout za vlast; rovněž je z filmu cítit samotný autorův odpor k válce. Hudba je tu legendární, jak bývá u Kubricka zvykem. Film krásně odsejpá, konec vám položí nějakou tu morální otázku; největší vypíchnutí si snímek ale jednoznačně zaslouží za úvodní půlhodinu, která by zvládla fungovat sama za sebe, kde sledujeme nováčky při výcviku, excelentní výkon jejich velitele, ale především konfrontace z toalet, která ve mě zanechala víc nepříjemný pocit, než kdejaký horor a Kubrick zde chytře, pro umocnění této scény, zvolil nejlepší hudbu - ticho.. Kultovní dílko 110% a zlatých 5*

Já, mé druhé já a Irena (2000)

Dle mého názoru dost podceňovaná komedie Jima Carreyho, která narozdíl od Blbého a Blbějšího netrpí místy trapným humorem a naplno využívá Jimovo hraní těla i obličeje (vyschlá pusa/souboj se sebou samotným). Za zmínku určitě stojí perfektní český dabing, kde se Dejdar vyřádil. Na Bridget Jonesovou se příjemně kouká, titulní píseň si budete broukat i po skončení filmu a nikdy bych netušil, že to řeknu, ale mít "nevlastní" syny jako tady Jim, tak bych snad tu nevěru partnerce i odpustil.. 80% a silné 4*

Psí odpoledne (1975)

Musím říct, že sem byl objevením tohoto snímku příjemně překvapen a při závěrečných titulcích sem koukal s otevřenou hubou, že je to film už z roku 75.. Jednoznačně nejlepší film o přepadení banky, kde můžeme sledovat psychologický souboj Al Pacina s policií, který musel mít ve své době atmosféru, co by se dala krájet.. Film (Pacino) vás zvládne připoutat k židli během úvodních 10minut a jentak vás nepustí; druhá polovina filmu už je spíše slabší a kratší montáž by určitě prospěla, nicméně jako celek to funguje perfektně a hlavnímu hrdinovi budete fandit do poslední chvíle.. +body za trans tématiku ve filmu už v roce 75 = u mě má film jasných 90% a krásných 5*