Roma (2018)

Postrádajúc hutnejšiu dejovú kostru je Roma (rovnako ako Gravitácia) predovšetkým o sprostredkovaní zážitku. A v tom je Cuarón stále nedostihnuteľný - každá sekunda filmu, každý jeden záber je exhibíciou filmárskej tvorivosti vo vrcholnej forme. Napriek tomu ma táto hlboko osobná autorská pocta všetkým ženám emocionálne minula a na ploche dvoch hodín nechala zúfalo túžiť po silnejšom príbehu. Ide však o natoľko jedinečný film, že by bolo chybou ho ignorovať. Scéna v nemocnici patrí k najsilenším momentom, aké som kedy videl.

Ant-Man (2015)

Marvelovkám ich rapídne rastúci počet začína trochu škodiť, pretože sa v nich v podstate stále deje to isté. Ant-man je s drobnými zmenami v podstate prvý diel Iron mana. Zároveň je to ale momentálne jeden z najvtipnejších filmov univerza, audiovizuálne opäť bezchybný a dobre vyvážený, vďaka čomu vytŕča aj nad niektorými sólovkami (a možno aj druhou tímovkou) pôvodných Avengerov. A Michael Pena je presne postavou, ktorú som už dlhé roky potreboval v nejakom filme vidieť. Bez neho žiaden ďalši Ant-man nemôže existovať!

Na hraně zítřka (2014)

Tučný náklad bombastickej akcie a humoru podčiarknutý bezchybnou réžiou a dokonalým castingom. Perfektný scenár udržuje neustále pozornosť v očakávaní, čo sa stane pri ďalšom a ďalšom reštarte. Prekvapivý, ale o to sympatickejší adept na blockbuster roka a jeden z najlepších akčných sci-fi minimálne tohoto milénia.

Temný případ (2014) (seriál)

Prototyp dokonalej kriminálky. Dej nie je uponáhľaný, necháva dostatok priestoru pre postavy, z čoho nakoniec aj najviac ťaží. Matthew hrá ako o život, Woody Harrelson mu stíha obstojne sekundovať. Celej prvej sérii sa darí neustále udržiavať temnú, hutnú, niekedy skoro až hororovú atmosféru (osobitne treba spomenúť perfektnú réžiu a hudbu). Jediný problém je v tom, že sa už kvalitatívne nebude dať kam pri ďalších sériách posúvať. 1. séria - 100%

Klub poslední naděje (2013)

McConaugheyho brilantné herecké kreácie z posledných filmov vrcholia práve v Dallas Buyers Clube a aj keď film nie je dobrý iba kvôli nemu, iba kvôli nemu sa určite oplatí vidieť.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Skoro všetko, voči čomu som mal výhrady pri jednotke tu nie je, takže veľká spokojnosť. Bohužiaľ sa pomedzi zaujímavý dej preplieta nudná línia o milostnom trojuholníku (alebo sa cez nudný film o milostnom trojuholníku preplieta zaujímavá línia s hrami o život a povstaním?), čo trošku kazí celkový dojem ale pozitíva výrazne prevyšujú. Réžijne a herecky (Jennifer, Elizabeth, Woody) úplne presahujúce potreby cieľového publika. Keby som bol opačného pohlavia a mal o desať rokov menej tak ide HG 2 okamžite do TOP5.

Kapitán Phillips (2013)

-"There must be something other than being a fisherman and kidnapping people." -"Maybe in America, Irish. Maybe in America." Tom Hanks drží postavu Phillipsa pevne v rukách počas celého filmu, každú sekundu vie presne čo má hrať, aby nepôsobil hlúpo pateticky ale ani ako vystrašený chudák. Greengrass pekne graduje dej, prináša pohľad na situáciu z oboch strán a núti diváka zamýšľať sa nad tým, kto je vlastne v jeho filme skutočnou obeťou. ALE. Šablónovitá postava naštvaného somálca č. 2 je ako z učebnice záporákov a trochu podkopáva tu výborne načrtnutú myšlienku z prvej polky filmu. Okrem toho sú niektoré pasáže (hlavne na záchrannom člne) moc naťahované a človek značnú časť druhej polovice prezíva. Keby mal finálny strih o 15-20 minút menej, Kapitánovi by to výrazne prospelo.

Kandidát (2013)

Na slovenské pomery nevídane kvalitná vec, od skvelého vizuálu, cez dobrých hercov a nadštandardný scenár až po perfektný zvuk. Dokonca to má miestami aj emócie a trefný humor. V skratke, veľmi milé prekvapenie, ktoré úplne podkopalo moje skepsu voči našej kinematografii. A ten product placement mi vôbec žili netrhá. Zaplatil sa ním kvalitný film a nie je to nič ojedinelé ani pre holywoodsku tvorbu.

Podfukáři (2013)

The Prestige pre nenáročných. Síce tu nakoniec skoro nič nedáva zmysel, no je aspoň zábava to sledovať.

Elysium (2013)

Podobne dobrý námet ako District 9, tentokrát ale značne slabšie prepísaný do scenára, miestami úplne zbytočne až príliš tlačiaci na city. Remeselne ale výborne zvládnuté, od našróbovania exoskeletu až po odlet na Elysium dokonalosť. Akčná scéna po zostrelení Bugatti gulervúca. Chcel som to ale ešte pochmúrnejšie a ten koniec už bol fakt moc. Dalo sa z toho vytrieskať viac.