Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

Napadá mne jen slovo "hrůza". To co (převážně) vytvořil Shatner je nehoráznost. Dějově nejen prázdný ale i nezajímavý film plný filosofických náznaků, přemýšlení o Bohu (he?) a nevkusně implantovaných citových výlevů postav. Ještě že se nejedná o poslední film Kirkovy éry, protože by to bylo opravdu smutné ukončení kultovní ságy.

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

Hodnocení čtvrtého filmu je trochu oříšek. Pokud bych jej bral jako nezávislý počin (nebo nikdy neviděl seriál a ostatní filmy), pak se jedná o povedené sci-fi s lehkým nádechem komedie a sebereflexe 20. století. Problém ale je, že tento film je pokračovatelem dlouhého příběhu posádky Enterprise a jako takový pro mne naprosto neuspěl a nezapadá mi do příběhové linie. Je zde málo Star Treku a příliš mnoho komedie, proto pouze 3*.

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Přímé pokračování předchozího filmu. Já sám jsem oba díly sledoval v kuse a byl jsem velmi spokojen. Ač je díl přeci jen o trochu slabší než díl předchozí (který by měl dostat 4.5*), stále se drží úrovně, kterou bych od ST filmu očekával.

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Nejlepší film Kirkovy éry. Kostýmy jsou opět startrekovsky barevné, po celý film se něco pořádného děje, fanoušek TOS dostane hodně referencí (hlavně díl Space Seed) a co teprve to finále. Nejraději bych dal 4.5*, ale když si mám vybrat mezi 4 a 5, tak raději 5, aby bylo vidět že je lepší než třeba díl třetí.

Star Trek: Film (1979)

První ST film má pro mne dva hlavní neduhy. Uniformy vypadají strašně a tím se celé barevné kouzlo původní série hodně vytrácí. Zbytek vizuální prezentace už je výborný, ale bohužel kromě ní ve filmu není skoro žádný děj, ten by se vlezl do 25 minut animovaného dílu (ostatně podobný děj již byl v některém díle TOS nebo TAS).

Star Trek (1973) (seriál)

Animovaná verze má několik výhod ale stejně nevýhod. Díly jsou kratší což je hodně osvěžující, přecijen se děj zbytečně neprotahuje. Tím, že postavy namluvili originální herci, atmosféra se neztratila, zatím skvělé. Problém začíná ve fantasii tvůrců, která díky animaci neměla tolik omezení a mohla se více rozvinout, což je někdy i na škodu. Takže seriál je pak pro mne trochu moc "přehnaný" a to je asi i důvod proč byl vyloučen z kánonu světa Star Treku.

Štěstí na dosah (2006)

Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4* (ostatně jako skoro vždy u Willa Smithe). Nakonec jsem se (mimo jiné) kvůli inspiraci ve skutečném příběhu rozhodl pro hodnocení lepší.

Záchranáři (2006)

Podobně jako je Ladder 49 poctou všem hasičům, je Guardian poctou záchranářům z USCG, jen o trochu emotivnější. Film hodně hraje na city a nezapře svůj původ, takže se na nás valí hodně sebeobětování a vlastnetcví, jenže v tomhle případě se bránit nebudu. Záchranáři si totiž vychvalování za své činy rozhodně zaslouží.

Sherlock Holmes (2009)

Na první shlédnutí jsem hodnotil 3*. Důvodem totiž bylo to, že se nejedná o žádného Sherlocka Holmese ale spíše Indiana Jonese s dedukčními schopnostmi. Jenže na shlédnutí druhé už jsem se nedíval na příběh Sira Arthura ale na příjemný akčnák z viktoriánské anglie a jako takový je to film naprosto excelentní.

District 9 (2009)

Velmi originální počin. Sázka na neznámé herce se vyplatila a je s podivem jak levné dnes CGI dokáže být. I když bych na filmu našel hodně much, je to přeci jen sci-fi, takže solidní 4* si film rozhodně zaslouží.