Melancholie (2011)

Jedná se o fascinující a mysteriozní snímek nabízející množství skrytých významů a metafor. Dvě hlavní hrdinky symbolizují dvě protikladné osobnostní složky. Justine jakoby přestavovala nejpritivnější složku osobnosti it a lidskou přirozenost, které její sestra Clair s manželem, jenž přestavují superego, vystrojili svatbu, aby ji ukočírovali, avšak neučinili ji tak šťastnou. Celý dramatický příběh se odehrává kdesi na venkovském sídle obklopen obřím golfovým hřištěm, které však až klaustrofobickým způsobem ohraničuje pole možného jednání. Veškerá snaha o ukořírování bláznivé Justine selhává, avšak s blížící se apokalypsou se tato skutečnost stává stále méně a méně podstatnou. Kromě této symboličnosti filmu (a je jí tam mnohem více, než jsem byla schopna naznačit) je fascinující i skutečnost, že nám autor již na samotném začátku odhalí úplný závěr i jeho emocionální příchuť a neumožňuje divákovi byť jen uvažovat o klasickém happyendu.

Odnikud někam (2010)

Jak nejlépe natočit film, aby popsal bezcílnost a nudu v životě hollywoodské hvězdy? Nechat diváka pocítit bezcílnost i nudu na vlastní kůži. Pro některé diváky může být taková podívaná ubíjející, málokdo jej bude chtít vidět znovu, ale i přesto bych od zhlédnutí neodrazovala. Ponaučení z tohoto filmu by mohla být prostá věta, sláva a peníze štěstí nepřináší, není li naplněn spokojenými a fungujícími vztahy. Hlavní hrdina se necítí šťasten, když je obletován médii nebo když pozoruje soukromou strip-show. Jedinými světlými okamžiky jsou chvíle aktivně strávené se svou dcerou, která však i přes povrchní nadšení z luxusu velice těžce snáší otcův životní styl a nestabilní zázemí. Hrdina jako by se stále točil v kruhu zoufalství (viz první scéna filmu), ale na samotném konci přecijenom svitne kousíček naděje tento kruh opustit, když vystoupí ze svého sporťáku a vydá se vstříc budoucnosti po svých. (kdyby byl film přecijenom svižnější, čtyři hvězdičky by dal)

Larry, kroť se (2000) (seriál)

Tento seriál vypráví o každodenních starostech lechce psychotického tvůrce populárního seriálu Seinfeld Larryho Davida, jenž prožívá zdánlivě bezstarostný blahobytný život v obklopení přátel a kolegů ze showbusinessu. Po shlédnutí prvních dílů se vám to možná bude jevit jako "stupidní nudná hovadina o senilním dědkovi", jak zde napsal jeden z komentátorů. Nenechte se však mýlit a pokračujte ve sledování. Až příjdete na kloub poněkud nevšednímu, ale o to vtipnějšímu humoru, senilního dědka si zamilujete i s jeho obscedantně kompulzivní poruchou, misantropstvím, svérázným pojetím etikety a obrovským "štěstím" na ty nejtrapnější chvilky, které se jen dokážete představit. Pokud jste sledovali americké sitcomy devadesátých let (Seinfeld, Cheers), oceníte i nejrůznější narážky a populární tváře z těchto seriálů.

Požáry (2010)

Silné, emocemi, příběhem a překvapeními nabité drama. Je to ten typ filmů, který nebudete chtít zhlédnout podruhé. Ne proto, že je špatný, ale naopak, příliš dobrý.