Princ Philip, muž ve stínu Koruny

(TV film)
  • Velká Británie Prince Philip: The Man Behind the Crown

Byl hlavou velké rodiny, ale musel chodit dva kroky za svou ženou a královnou... Vévoda z Edinburghu byl sice nejdéle žijícím královským manželem v britské historii, plnil tisíce oficiálních povinností a podporoval královnu, ale musel se držet pověstné dva kroky za ní. Dnešní dokument se vydává po stopách vévody z Edinburghu a odhaluje nesčetné způsoby, jakými proměnil své osobní zkušenosti a vášně v záměry, které prospěly nejen jeho království, ale i celému světu. Dozvíme se mnoho o Philipovi jako člověku, o jeho přínosu a o významném odkazu, který po sobě zanechal, od systému ocenění, který nese jeho jméno, přes průkopnickou práci v oblasti ochrany přírody až po jeho podporu britského designu. Fakta z Philipova života odhalují jeho pozdější motivy. Pro mladého řeckého prince vytrženého z domova i od rodiny bylo po dětství poznamenaném chaosem a nestabilitou jeho působení v Gordonstounu, tehdy malé experimentální škole. Právě zde vznikla myšlenka dnes nesmírně úspěšné a celosvětově rozšířené Ceny vévody z Edinburghu. Tvůrci také zmapují princovu krátkou, ale hvězdnou námořní kariéru a setkají se s mužem, kterému pomohl zachránit život během II. světové války. (Česká televize)

Arsenal83

Že Britov fascinuje skostnatená monarchia ako nejaký pekný symbol ešte chápem, ale prečo sa u nás oslavuje nejaká monarchia a klaniame sa nejakým Anglosasom, čo celý život nič nerobili len sa priživovali, to mi je záhadou. Asi to má väčšina národa v DNA pred niekým zohýbať chrbát, hlavne pred cudzími, ale aj doma si nájdu takú Čaputovú a hľadia na ňu ako na svätý obrázok, pritom je to len volená úradníčka. Princ Filip je pozoruhodný v tom, že tuhý koreň nezaprel a človek sa len zamýšľa, že asi bez stresu sa dá dožiť aj pri anglických raňajkách dlho. Ostali ešte pekné obrazy po ňom, o čom vie málokto, nejaká služba v námorníctve, ale inak nič pozoruhodné by som povedal. ()