Lapidárium: Příběh pípy a dělové koule

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický / Krátkometrážní
Česko, 1997, 15 min

Legenda a pravda o Janu Roháčovi z Dubé a dobývání hradu Sionu... Jan Roháč z Dubé dával nejhlasitěji najevo svůj odpor k císaři Zikmundovi, když se po bitvě u Lipan ujímal českého trůnu. Protože to nebyl postoj ojedinělý, žádal Zikmund Roháčovo exemplární potrestání, aby umlčel ostatní nespokojence z řad české šlechty. Rebelův hrad Sion nedaleko Kutné Hory byl obklíčen a podle dobové zprávy papežského legáta Eneáša Silvia usilovně dobýván… Všechno nám také v barvách ukazuje československý velkofilm Jan Roháč z Dubé z roku 1947 upevňující výklad událostí, který nebyl přijatelný pro katolickou protistranu. Jak to ale všechno bylo ve světle archeologického průzkumu hradu, se pokouší vysvětlit kastelolog Tomáš Durdík na základě nálezů a zjištění PhDr. Evy Šádové. (Česká televize)

rivah

Podle výzkumu šlo o nízký rodinný hrad, který měsíce obléhal Roháčův synovec beze známky dobývání. Až Zikmundovi došla trpělivost, povolal uherské vojsko, narychlo hrad dobyl a pak referoval o namáhavém dobývání, což vešlo do dějin. Roháče dal pověsit, což bylo proti dobrým mravům, a popudil tak proti sobě i věrné, takže musel opustit zemi a u Znojma zemřel. ()