01Zuzana10

Elle to vystihla. Po dlhom case som ochutnala velmi stary film. Mierne mi nechutilo minimum hudby, hoci to bolo typicke. Ale uvodna melodia stoji za to /1/2 */. I prehovormi postav znacne setrili. Vobec sa cudujem, ze dokazali nieco vyjadrit tymi par vetami. Keby som vsak nepoznala predlohu, nerozumela by som. Po cely film som sa bud nudila alebo chytala za hlavu. Vtipy o starom skaredom krokodilovi, o tom, ako kto vyzera a pod. ma minaju, hoci smiala som sa nad scenami, kt. som dosial nevidela sfilmovane a prisli mi mierne absurdne - 'galantne' pomahanie pri zliezani zo stromu, ako decko padne do vazy... Za to 1 hviezda. 2. za Mr. Rochestra. Za Jane by som skor odobrala. Co z nej spravili? Priserne sebavedomu a zaroven tajomne utrapenu zensku? otras. Krom toho na posedenie pri caji s Mr. R. pride nastylovana ako velka panicka a na "party" si vezme tak bezne saty? Dalsi pribeh Popolusky? A co afektovane vykriky "sialenej" Berty v absolutne zvlastnych situaciach? Tento film ma bud nezachytil v nalade pren alebo som moc sucasna a nedokazem sa preniest do filmoveho chapania tej doby. ()

elle

Tato adaptace Jany Eyrové stojí za podívání už proto, že je pouze 62 minut dlouhá. Jednak je to zajímavý úkol sehrát jakýkoliv dramatický příběh v tak krátkám čase a pak tím zas tolik času neztratíte, i když se líbit nebude. Každopádně jedná se spíše o romantický příběh částečně inspirovaný postavami z knihy. Uvidíme zde oslnivě krásnou guvernantku Janu (prototyp blonďaté krásky 30. let) a galantního, zdvořilého pana Rochestera. Už taková charakteristika naznačuje, že se točil spíše příběh lásky hrdé plavovlásky a jejího bohatého, životem zklamaného zaměstnavatele. Jana je sebevědomá kráska, která se chová jako ta, která je na obdiv zvyklá (má také celkem slušnou garderóbu), což je okamžitě vidět ve scéně, kdy se nová guvernantka představuje pánovi domu, on jí ochotně nabízí čaj a oni spolu uhlazeně konverzují s elegantně ohnutými malíčky nad půvabnými oušky šálků s čajem. Nejde jen o to, že mi herečka připadá hezká, její půvab je často komentován, například i mnohem ošklivější a starší Blanche. Uhlazené hrany příběhu vidíme i v tom, že tvůrci nenechali Rochestera pokusit se o bigamii, nýbrž on "řádně" vyřídil anulaci manželství, pouze papíry ztvrzující neplatnost manželství se zdražely. Šílená manželka je spíše trochu pomatená/zmatená paní, která se zjeví celkem řádně ustrojena a ptá se, zda se bude vdávat ona a kde je její manžel. Prostě z toho vychází taková trochu kýčovitá kostýmní romance, kterou si můžete celkem užít jako takovou nebo se bavit, co se to stalo s Vaší oblíbenou knížkou. Samotná herečka v titulní roli hraje celkem mile a sympaticky a ačkoliv je její projev vzdálen tomu, jak by se chovala její literární předloha, sympatie vzbuzuje. Pro ty znalé knihy: je tam částečně Janino dětství, ale dětská herečka mi přišla dost protivná, Helena není, slečna Templová působí přísně a nesympaticky. Další postavy tam nejsou nebo jsou ku potřebě zkratky jiného ražení - což výrazně nemusí vadit. Nejvíce jistě vadí zcela jiné pojetí povahy Jany. ()