Jezabel

• Venezuela Jezabel
Venezuela / Mexiko, 2022, 108 min (Alternativní 103 min)

Tři dobře situovaní mladí lidé ve Venezuele vedou bezstarostný život plný drog, sexuálních hrátek a domnělé lásky, dokud není zavražděn Eli. O šestnáct let později se vynoří vzpomínky a odhalí, kdo je skutečným vrahem Eliho. (Cinemax)

Arsenal83

Film chce poukázať na venezuelské problémy, kde vrchná vrstva zbohatlíkov si za peniaze kúpi čokoľvek. Ale tom platí asi všade na svete, niekde viac, inde menej, ale za peniaze si slobodu určite kúpiš od Severného pólu až po Antarktídu. A film svoj cieľ robí sleduje spočiatku temnejšou záhadnejšou atmosférou, ktorá na konci ostáva trocha vyšumená a rozuzlenie je málo uspokojivé. To je tá celkom fajn krimi zložka. Ale keďže pán Jabes tušil, že toto na sledovanosť stačiť nebude, rozhodol sa tu pridať skutočne veľa explicitných scén, pretože ústredná štvorka žije naozaj vo štvorke, teda v polyamorii, rozumej, jeden chlap mrdá tri ženy a keďže im nestíha, tak tie sa tiež medzi sebou lesbia. No a o 16  rokov neskôr je hlavný mrdač odrazu homosexuál a preto tu musíme odsledovať mrdačku v aute, honenie v posteli a všetky také umelecké vložky, nad ktorými sa pokochá nejeden deviant. Tieto scény sú pritom úplne zbytočné, poukazujú len na zhýralosť hlavných postáv, ale to sa dá aj bez toho, aby tretinu filmu tvorili takéto pasáže. Zároveň ide o zobrazenie vrcholne nevedecké, keďže podľa LGBT propagandy jasne vieme, že to je všetko vrodené, tak ako sa môžeš konvertovať na pupuša? A film je zároveň výrazne transfóbny, pretože nikto z týchto permanentných šúchačov ohanbia nezmenil pohlavie a to sa mi zdá v ich svete veľmi nereálne. Preto veľké sklamanie, ktoré ma zase donútilo vysmrkať sa do dúhovej vreckovky. ()

• Film vychádza z rovnomenného románu venezuelského spisovateľa Eduarda Sáncheza Rugelesa. (Arsenal83)
  • Hernán Jabes uviedol, že chápe, že niektoré sexuálne scény môžu byť ťažšie stráviteľné, "ale sú využité ako nástroj moci, ktorý sa mi zdal dôležitý preskúmať, nie preto, že by som chcel ukázať zadok a prsia."  (Arsenal83)
  • Hernán Jabes si uvedomoval explicitnosť filmu, a preto potreboval vybudovať medzi hercami vzťahy: "Prenajali sme si dom a všetci sme sa tam presťahovali. Hrali sme, budovali sme si dôveru a dosiahli sme veľkú empatiu. A keď nastal čas natáčania, nechal som ich urobiť to, čo bolo treba, a oni sa pri tom zabávali."  (Arsenal83)