Tajný život sýkorek

(TV film)
  • Německo Kleine Meise ganz groß (více)
Německo, 2021, 43 min (Alternativní 52 min)

Během zimy vytvářejí koňadry při hledání potravy společenská hejna i s jinými druhy ptáků. Když přijde jaro, sýkorky si hledají partnery a zpěvem si vyznačují svá teritoria. Partnerky si hledají i samci tuláci... Sýkorky vídáme prakticky každý den. Ale jen málokdy jim doopravdy věnujeme pozornost. Když se na ně však zaměříme, okamžitě nás okouzlí tím, jak jsou charismatické a všestranné. Sýkorky, které patří k nejoblíbenějším druhům ptáků, jsou v mnoha ohledech jedinečné. Jak dobře je skutečně známe? Přírodovědný snímek Tajný život sýkorek nás zavede do zábavného, a zároveň nebezpečného světa těchto statečných malých ptáčků, kteří cvrlikají přímo na našem prahu. A odhalí jejich mnohá tajemství. Vždyť sýkorky mají tolik úžasných schopností: dovedou porazit celou armádu stonožek, jsou to odvážní akrobaté a důmyslně využívají společenské sítě k tomu, aby mohly spojit síly s jinými druhy ptáků a nalézt více potravy. Jsou inteligentní, vzájemně komunikují a používají svůj ptačí zpěv ke komunikaci podobně jako lidé jazyk. Jsou starostlivé, umí myslet dopředu, a především se dovedou rychle a dobře přizpůsobit novým podmínkám. To je jenom jeden z mnoha jejich tajných receptů na zaručený úspěch. Některé sýkorky dokonce disponují „objevitelským genem“, díky němuž se před nimi otevírají celé nové světy. (TV Prima)

Marze

Sám jsem odchoval generaci sýkorek v dutině stromu na zahradě v Praze, ale nic jsem o jejich životě nevěděl. Dokument na televizi Prima Zoom. ()

Zetwenka

Pěkné  záběry, detailní.  Nezahlcující info s občasnou hravostí a se štipkou humoru v doprovodném  proslovu, případně hravá  a zábavná chvilka ve světě opeřenců, v protikladu stojí každodenní péče o mladé, sebe a hlídání svého  života, proti  větším opěřencům a jinému nebezpečí. Prostor  dostaly sýkorky koňadry, modřinky a pár  cizokrajných "příbuzných", ty  ukázany k situacím (strakapoud lovec mladých, jestřáb) u domácích. Náhled strategie u sýkory rezavoboké (strážkyně+ mazanost ) sýkory černé (společenství v obraně -had). ()