Záchrana floridských pum

• Česko Stezka pumy (festivalový název) (více)

Působivé záběry mokřadů, zvědavá „selfíčka“ fauny ve fotopastech a neúnavná angažovanost aktérů vyprávějí o boji za přežití jedné kočky. Je to příběh plný emocí – zklamání z vychladlých stop a zlost nad rozlézající se infrastrukturou střídá dojaté nadšení, když se toužebně vyhlížená šelma ukáže. Křehká existence pumy floridské je zásadní nejen pro místní ekosystém, ale i kulturu zdejších původních národů. Po letech marného hledání je každý otisk tlapky zázrakem a důkazem vzdoru proti ničivé lidské ruce. (Academia Film Olomouc)

Stanislaus

(AFO 2023) Jedno z ocenění v rámci letošního ročníku AFO rozhodně skončilo ve správných rukou (či snad pařátech?). Snímek lapí diváka již v počáteční scéně, v níž jsme svědky dalšího zbytečného úmrtí pumy floridské, a pustí ho až na samotném konci - kde pro tento vzácný živočišný druh svítá naděje. Stezka pumy podmanivým (a to zejména díky hudební složce), místy alarmujícím, zároveň však nijak vtíravým způsobem prezentuje stav pum v Everglades a zobrazuje neúnavnou snahu lidí za záchranu těchto šelem, kterých je ve volné přírodě vskutku pomálu. Ze všech aktérů mě nejvíce zaujaly scény s domorodou Betty Osceola, jejíž původ a vztah k tamní přírodě dodávaly dokumentu jakýsi mystický nádech. Snad na pumy floridské čekají světlejší zítřky! ()