Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krátkometrážní
  • Akční

Recenze (2 499)

Bullet Train (2022)

Bullet Train je vskutku svižná a krvavá akčňárna těžící ze solidního námětu a výtečného hereckého obsazení. Tahounem celého filmu je samozřejmě Brad Pitt, přičemž mu skvěle sekunduje zejména Brian Tyree Henry. Přistoupí-li (respektive nastoupí-li) divák na způsob vyprávění s množstvím flashbacků, over-the-top-akci (lehce více) vyj*bávající s fyzikálními zákony (což by se ztratilo v Leitchově předchozím druhém Deadpoolovi) a místy zbytečně ukecané a sebestředné charaktery, tak si tuto bleskurychlou jízdu Šinkansenem jistě užije. Mně osobně chvílemi vadilo to namachrované plkání a tlačení na (černo)humornou pilu, jinak jsem si ale Bullet Train opravdu užil. V neposlední řadě chválím povedená camea několika známých tváří. P. S. Zdálo se mi to, nebo tvůrci v nejedné scéně okatě odkazovali na Sedm?

plakát

Instalatér z Tuchlovic (2016)

Vorel ve svém Instalatérovi z Tuchlovic celkem věrohodně zobrazuje život na vesnici a její rozličné obyvatele se všemi jejich klady a především pak zápory. Kohák se na hlavní roli nemusel snad ani moc připravovat, protože na první pohled i poslech budí dojem vesnického kolohnáta. Dovolená u rybníka, alkoholová jízda, rasistické narážky, domácí násilí, dysfunkční rodinné vztahy - myslím, že se v těchto ne úplně nadsazených výjevech ze života (ne)typického Čecháčka našel nejeden divák.

plakát

Nejlepší ženská mého života (1968)

(LFŠ 2022) Fričův poslední film dokáže hravě zaujmout i dnešního diváka - díky chytrým dialogům a famózním hereckým výkonům. Jedná se v podstatě o herecký koncert Jiřího Sováka (a jeho neuvěřitelně humorného voiceoveru), jemuž skvěle sekundují herci ve vedlejších rolích, z nichž mě nejvíce oslovili Řanda, Dvorská a Janžurová. Nejlepší ženská mého života mě opravdu upřímně pobavila a měl jsem často na tváři potutelný úsměv, podobného ražení jako onen Sovákův.

plakát

Sedm smrtelných hříchů: Lakomství (1918)

(LFŠ 2022) Lakomství je příběhem o lásce, chamtivosti, odpuštění a zradě, přičemž po většinu stopáže převažují spíše ony negativní komponenty. Jedná se v podstatě o smutný pád křehké a poctivé ženy, která měla to neštěstí, že se nacházela mezi zlými lidmi. Nicméně není tmy bez světla! Rozhodně bylo zajímavé sledovat, jak se v průběhu filmu měnila postava ztvárněná Francescou Bertini.

Nevěrné hry (2003)

(LFŠ 2022) Nevěrné hry nenabízí příběhově nic, co bychom neviděli dříve už jinde (a lépe zpracované), i tak ale nelituji, že jsem tento nenápadný film zhlédl. Herecké výkony Stivínové a Bebjaka byla uměřené jejich postavám, nejvíce mě ale překvapila malá Kristína Svarinská - bavilo mě sledovat její dětský, ale nadmíru vnímavý pohled na události okolo sebe. Někdy musí člověk získat odstup, aby zjistil, že to, co opustil, je ve výsledku přesně to, co v životě potřebuje.

Slovo (2022)

(LFŠ 2022) Slovo by se dost možná ztratilo v přehršli dobových dramat, nebýt specifického herectví pro mě neznámé Gabriely Mikulkové a netradičního vizuálního pojetí. Slovo je v podstatě hodně komorní film, jehož cílové dialogy se odehrávají v interiérech - scény z notářské kanceláře byly skvělé. Vedle toho, se mi líbilo zakomponování fotografií do obrazu, které jako by reprodukovaly dotyčné scény z jiného úhlu pohledu. Vedle vážné roviny je film rovněž velice humorný, právě díky svéráznému herectví Mikulkové.

Řeka (2021)

(LFŠ 2022) Řeka je řemeslně natočený dokument, plný nádherných scenérií, obohacený o líbivý soundtrack a doprovázený uhrančivým hlasem Willema Dafoea. Vzhledem k aktuálnímu stavu našeho životního prostředí nechybí ani ekologická rovina s pomyslně vztyčeným ukazováčkem. Je obdivuhodné, že tento projekt vznikl během covidových opatření za spolupráce lidí z různých koutů světa.

Kunstkamera (2022)

(LFŠ 2022) Kunstkamera ft. Kunstkomora nás na padesát minut vytrhává ze všední reality a zavádí diváka do děsivého, ale zároveň kouzelného světa fantazie Jana Švankmajera, za doprovodu čarokrásné hudby od Vivaldiho. Sbírka na zámku Horní Staňkov je vskutku bohatá a je odkazem geniality (nejen) našeho předního tvůrce na poli surrealismu. Audiovizuální poezie - fantaskní, makabrózní, fascinující!

plakát

Madame Tallien, bohyně rozmaru a krásy (1916)

(LFŠ 2022) Madame Tallien coby milostné intriky na pozadí (ale možná i popředí) nechvalně proslulé Velké francouzské revoluce má šanci zaujmout i dnešního diváka, a to hlavně díky velkolepým davovým scénám a vcelku uvěřitelnému zobrazení historických událostí. V samotném příběhu se třískají červená knihovna s historií, na což se ve výsledku ale nedívá úplně zle. Dost mě překvapilo umírněné herectví Lydy Borelli a vcelku věcné mezititulky, které bývají u němých filmů často zdrojem humoru (vedle onoho afektovaného herectví hlavních postav).

Na plný úvazek (2021)

(LFŠ 2022) Na plný úvazek je vskutku tísnivé sociální drama, jehož síla tkví v tíživé každodennosti rozvedené matky dvou dětí, která aby mohla vůbec přežít, tak se paradoxně nesmí téměř nadechnout, aby stíhala svůj nezáviděníhodný hektický život. Člověk byl při sledování rád za svůj "bezproblémový" život. Stávky, práce od nevidím do nevidím, samorodičovství, takřka nulový osobní život atd. atd. Byl to mazec! Jak se ale říká, "na konci každého temného tunelu je světlo".