Narušené dítě

USA, 2000, 61 min

Scénář:

Michael Mierendorf

Susan Sarandon (vypravěč)

Každý rok je ve Spojených státech odhalen bezpočet případů zneužívání dětí. Jedno z pětadvaceti dětí zažilo nějaký způsob zneužití nebo zanedbání péče a agentury věnující se ochraně dětí jsou tímto problémem zahlceny. V případech, kdy je dítě odebráno z rodičovské péče, se objevuje ve čtyřech z pěti rodin alkohol nebo drogy. Cyklus zneužívání má téměř vždy stejný vzorec: z poškozeného dítěte vyroste dospělý jedinec, jenž posléze ubližuje svým dětem. A tak se tento vzorec předává z generace na generaci. Susan Sarandonová namluvila tento odstrašující dokument z dílny HBO, který zkoumá tíživou situaci takto narušených dětí. (HBO Europe)

em.redrum

Ačkoliv mám obecně vzato filmy o vyšinutých dětech rád a baví mě kam až tvůrci dokáží posunout hranici vkusu a uvěřitelnosti, tak u tohoto snímku to jaksi neplatí a začínám mít vážně strach. Strach z Jonathana. Z Jonathana a jeho cvakajících zoubků, z jeho záchvatů a z vědomí, že žel není sám. Z jistoty toho, že z něj jednou určitě bude vrah, sériový anebo masový... Že přes všechnu lásku a péči, kterou se mu nyní dostává je jeho konec nevyhnutelný. Je to časovaná bomba. A není jediný... Jak moc je těžké a většinou i nemožné opravit rozbité děti? Ta moc, jak záleží na každém slově, gestu, jak my naším chováním děti utváříme, směrujeme je anebo ničíme, je děsivá. Pipláme si doma naše potomky, pečujeme o ně, sníme o jejich budoucnosti, ale nepřipouštíme si, že jsou zde doslova zástupy malých Jonathanů, kteří proklouznou systémem jako nic a najednou bydlí vedle vás. Mají právo volit, chodit ven a to vše jen do té doby, než se projeví ta druhá, děsivější tvář... Je mi z nás lidí smutno. Nadáváme si do zvířat, ale jsme horší než oni. Nikdo na téhle planetě nedokáže rozbít a na celý život poznamenat své potomky tak strašně, jako lidé. #šejmonjů lidi!!! ()